Pies dla początkujących – jaką rasę wybrać na początek?

zooart.com.pl 1 rok temu

Zapewne każdy przyszły opiekun, który pragnie po raz pierwszy zaprosić pod swój dach psa, wyobraża sobie życie z nowym pupilem. Idealny pies jawi mu się, jako nierozłączny kompan dnia codziennego. Przyjazny, posłuszny i cierpliwy – zawsze gotowy skoczyć za swoim właścicielem w ogień. Faktycznie, posiadanie psa to dużo radości, jednak prawda może okazać się nieco bardziej prozaiczna. Trzeba mieć na uwadze, iż pies to wielka odpowiedzialność (niezależnie od jego wielkości). Musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia, poświęcać mu dużo czasu i włożyć trochę trudu w jego wychowanie. Istnieją rasy odpowiednie dla początkującego właściciela, łagodne i łatwe w ułożeniu. Przedstawiamy ranking najlepszych ras psów dla początkujących opiekunów. Zapraszamy!

Jakiego psa wybrać, jako pierwszego? Rasy średnie i duże

Zdarza się, iż na swojego pierwszego psa wybieramy przedstawiciela rasy dużej. Pozornie nie są one dobrym wyborem dla początkujących, ponieważ zajmują dużo miejsca i podobno ciężej nad nimi zapanować. Nie jest to do końca prawda, większe psy mogą być również świetnymi kompanami na początek. Podpowiemy, które rasy będą do tego najlepsze.

Przyjacielski i niezawodny border collie

Border collie zaliczany jest do psów pasterskich i zaganiających. Można, więc powiedzieć, iż jest wręcz stworzony do pracy z człowiekiem. Jest inteligentny i chętny do nauki, warto jednak pamiętać, iż każdy pies to jednostka indywidualna. Poszczególne osobniki mogą różnić się od siebie charakterem (możemy trafić na te mniej i bardziej psotne „egzemplarze”). Warto zabierać szczenię bordera na treningi posłuszeństwa, by od małego pracować nad jego pożądanymi zachowaniami. W tym przypadku pomocne jest podawanie smaczków treningowych, które można zakupić w internetowym sklepie zoologicznym ZooArt.

Owczarki rasy border collie są chętne do współpracy, muszą przede wszystkim opanować umiejętność wyciszania się po różnych aktywnościach, co jest bardzo ważne po powrocie do domu. Bordery są z reguły aktywne i na co dzień potrzebują sporej dawki ruchu połączonej z ćwiczeniami umysłowymi (mogą choćby brać udział w psich sportach, np. agility, czyli biegu z przeszkodami). jeżeli im to zapewnimy, z powodzeniem mogą żyć z nami w mieszkaniu. Najlepiej jednak mogą czuć się w domu z ogrodem, gdzie będą mieć dużo przestrzeni, której tak potrzebują. choćby jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym z własnym podwórkiem, musimy pamiętać o regularnych spacerach ze swoim borderem.

Border collie, zupełnie tak, jak każde inne zwierzę, potrzebują dużo uwagi i zainteresowania, by czuć się kochane. Przywiązują się do swoich opiekunów i nie lubią zostawać same. Oczywiście nie oznacza to, iż nie możemy zostawić ich samych w domu. Muszą być do tego wcześniej odpowiednio przygotowane. Warto w tym czasie zapewnić im bezpieczne miejsce do relaksu i dużo zabawek, które zajmą je na dłuższy czas.

Border collie to pies przyjacielski, łagodny i oddany, jednak niekoniecznie nadaje się do mieszkania z małymi dziećmi. Bordery, jako psy pasterskie, mają tendencję do zaganiania. Pies i dziecko mogą dogadać się, jeżeli wychowują się razem od małego i są przyzwyczajone do swojego towarzystwa. Pamiętajmy, iż zawsze warto uczyć swoje pociechy adekwatnego, delikatnego obchodzenia się ze zwierzętami.

Dowiedz się więcej o rasie Border Collie

Piękny i towarzyski samojed (samoyed)

Samojed to pies obok, którego ciężko przejść obojętnie. Wyróżnia go piękna śnieżnobiała sierść. Od wyglądu ważniejszy jest jednak charakter. To psiak bardzo towarzyski, lubi pieszczoty i czułości pod warunkiem, iż nie są mu narzucane. gwałtownie się uczy, jednak bywa trochę uparty, więc trzeba odpowiednio motywować go do współpracy i dbać, by treningi były urozmaicone.

Samojed to psiak, który potrzebuje dużo ruchu i długich spacerów. Świetnie nada się na pierwszego psa dla osób, które lubią uprawiać sport. Zapewnienie mu aktywności to warunek konieczny do tego, by w domu był spokojny. Samojedy będą źle się czuć w małych mieszkaniach, potrzebują dużo ruchu i przestrzeni.

Są to psy stadne i nie lubią samotności. Swojemu samotnemu samojedowi można sprawić kompana do towarzystwa – psiaki świetnie się ze sobą dogadają, jeżeli wcześniej zostały odpowiednio zsocjalizowane. Pies tej rasy chętnie bawi się z najmłodszymi członkami rodziny. Jest łagodny w stosunku do dzieci, oczywiście pociechy muszą obchodzić się z nim delikatnie.

Przyszli opiekunowie muszą wiedzieć, iż psy te są wymagające pod względem pielęgnacji. By utrzymać ich śnieżnobiałą sierść w dobrym stanie, trzeba regularnie je czesać. Najlepiej raz w tygodniu szczotką pudlówką, a w okresie linienia choćby codziennie. Dodatkowo trzeba dbać o czystość sierści (zwłaszcza, jeżeli pies startuje w wystawach). Kiedy samojed się ubrudzi, warto wykąpać go z dodatkiem szamponu przeznaczonego dla psów z białą sierścią.

Dowiedz się więcej o rasie Samojed

Beagle – wspaniały pies myśliwski i do towarzystwa

Beagle to pies należący do ras gończych. W pracy musiał wykazywać się sporą niezależnością, dlatego jego wychowanie wymaga nieco cierpliwości. Nie oznacza to, iż nie może być dobrym psem na początek. To kochany, żywiołowy pies. Z pewnością będzie dobrym towarzyszem dla dzieci (zwłaszcza tych starszych), jeżeli pociechy będą znać i rozumieć zasady odpowiedniego zachowania wobec psów. Przyjacielska natura beagle sprawia, iż może dobrze dogadywać się z innymi psami, zwłaszcza jeżeli spędzał z nimi dużo czasu, jako szczeniak.

Psy tej rasy potrzebują dużo ruchu i aktywności. jeżeli nie zaspokoimy ich potrzeb, by rozładować swoją frustrację, mogą niszczyć meble i inne przedmioty, które wpadną im w łapy (a raczej zęby). By zapanować nad ich niszczycielską naturą, trzeba poświęcać im dużo czasu, bawić się z nimi i chodzić na długie spacery.

Beagle nie lubią samotności i mają skłonność do ucieczek – musimy mieć to na uwadze, jeżeli chcemy zaprosić tego psa do domu. Beagle mogą żyć w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Musimy jednak pamiętać o tym, by zabezpieczyć teren posesji przed ucieczką.

Psy te są dość proste w pielęgnacji. By pozbyć się nadmiaru wypadającego podszerstka trzeba, wyczesywać je raz w tygodniu (w okresie linienia codziennie) gumową rękawicą z wypustkami lub szczotką włosianą.

Dowiedz się więcej o rasie Beagle

Inne rasy warte uwagi

Już udowodniliśmy, iż duże psy mogą nadawać się na pierwszego pupila domu. Przedstawiamy inne rasy, które mogą Wam przypaść do gustu.

Labrador i golden retriever – idealny na psa rodzinnego

Zarówno labrador, jak i golden to rasy pochodzące z rodziny retrieverów. Uważane są za idealne psy do towarzystwa, uwielbiają się przytulać. Wyróżnia je łagodne usposobienie i chęć do nauki. Niektóre osobniki są chętnie wykorzystywane w służbach mundurowych i dogoterapii. Rasy te są przyjaźnie nastawione wobec dzieci. Uwielbiają aktywnie spędzać czas – największą przyjemność sprawia im aportowanie i pływanie.

Dowiedz się więcej o rasie Golden Retriever

Berneński pies pasterski

Berneńczyki może i nie są największą rasą psów na świecie, ale wciąż zaliczane są do dużych, wręcz olbrzymich ras. To czworonogi niezwykle zrównoważone i łagodne. Wszystkich domowników obdarzają dużą dawką miłości. Odpowiednio przygotowane mogą dogadać się z psami i innymi zwierzętami. Berneński pies pasterski należy do spokojnych ras psów. Niemniej jednak na co dzień trzeba zapewnić mu dużo ćwiczeń, ruchu i przestrzeni. W pierwszym kontakcie berneńczyk jest nieco nieufny, więc może pełnić rolę psa stróżującego.

Dowiedz się więcej o rasie Berneński Pies Pasterski

Jaką rasę psa wybrać na swojego towarzysza? Rasy małe

Można powiedzieć, iż niektóre rasy psów są wręcz stworzone do tego, by stać się pierwszymi pupilami. Duży wpływ ma na to m.in. przyjazne usposobienie, zdolność szybkiego uczenia się oraz niewielkie wymagania bytowe. jeżeli szukacie małego pieska o olbrzymim sercu, trafiliście w dobre miejsce. Przedstawiamy listę ras małych, które świetnie sprawdzą się w roli pierwszego psa.

Dumny i przyjacielski shih tzu

Shih tzu to bardzo czuły pies. Uwielbia otaczać się najbliższymi członkami rodziny. Na co dzień jest bardzo pogodny, można powiedzieć, iż wprost „zaraża” pozytywną energią. W stosunku do dzieci jest bardzo łagodny, jednak maluchy muszą obchodzić się z nim ostrożnie. Pies ten jest bardzo towarzyski, ma dobry stosunek do innych psów i zwierząt – jeżeli zostanie poddany wcześniejszej socjalizacji, śmiało może żyć z nimi pod jednym dachem.

Shih tzu może wykazywać się niezależnością i upartością, dlatego bardzo ważne jest rozpoczęcie treningów posłuszeństwa już od wczesnych lat szczenięcych. Do wychowania tej rasy nie trzeba fachowych umiejętności, wystarczy podstawowa wiedza z zakresu szkolenia psów. Shih tzu nie musi uczyć się skomplikowanych sztuczek, wystarczy, iż opanuje podstawowe polecenia. Dobrze zmotywowany chętnie uczy się nowych komend.

Shih tzu to żywiołowy i radosny psiak o umiarkowanej aktywności. Do szczęścia wystarczą mu spacery i zabawa z ukochanym właścicielem. Nie potrzeba mu także dużych przestrzeni. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, będzie dobrze czuł się w mieszkaniu w bloku, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by mógł mieszkać w domu jednorodzinnym. Wtedy trzeba pamiętać, by zabezpieczyć teren przed ucieczkami.

Shih tzu ma długą sierść i podszerstek, dlatego trzeba go regularnie szczotkować przy użyciu specjalnych narzędzi. Najlepiej robić to minimum raz w tygodniu przy użyciu szczotki włosianej i drucianej. Wymagane są także systematyczne kąpiele. Najlepiej w szamponie dla psów długowłosych.

Dowiedz się więcej o rasie Shih Tzu

Maltańczyk – inteligentny i czuły przyjaciel

Maltańczyk zaliczony jest do psów dla towarzystwa. Idealnie nadaje się na pierwszego pupila w domu. Jest bardzo czuły, jego przyjacielski temperament z pewnością przypadnie do gustu wszystkim członkom rodziny. Chętnie bierze udział w zabawach z najmłodszymi, ze względu na jego niewielkie rozmiary, powinniśmy szczególnie uczyć pociechy delikatnego obchodzenia się ze zwierzętami.

Maltańczyk lubi się uczyć. Opanowanie prostych komend nie będzie stanowiło dla niego problemu. Pamiętajmy jednak, iż każdy pies niezależnie od rasy potrzebuje podstawowego treningu posłuszeństwa. Na pewno dużym ułatwieniem będzie stosowanie smaczków podczas szkolenia. Dzięki nim będziemy mogli nauczyć maltańczyka sztuczek.

Maltańczyk to pies, który z powodzeniem może mieszkać zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Musimy jednak pamiętać, iż ten przyjacielski czworonóg mocno przywiązuje się do opiekunów i nie lubi zostawać sam. By nie popadł w lęk separacyjny, musimy go odpowiednio wcześniej przygotować do naszych krótkich nieobecności.

Rasa ta nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Mimo wszystko, większość psów potrzebuje ruchu. Zabierajmy maltańczyka na regularne spacery i krótkie piesze wycieczki, bawmy się z nim i okazujmy mu czułość – tylko wtedy (i przy wdrożeniu treningów z posłuszeństwa) może stać się naszym kochanym, wiernym psim przyjacielem na długie lata.

Dowiedz się więcej o rasie Maltańczyk

Buldog francuski bezproblemowy pies do towarzystwa

Jeśli marzysz o łagodnym, przyjacielskim psie, buldog francuski jest wprost stworzony dla Ciebie! Na co dzień tryska pozytywną energią. Temu pogodnemu psiakowi nie sposób odmówić uroku. Z łatwością zaskarbia sobie sympatię wszystkich domowników – wszystko, dzięki towarzyskiemu usposobieniu. Jest bardzo czuły, również w kontakcie z dziećmi. Zabawy z pociechami to dla niego prawdziwa frajda. Dzieci powinny być jednak przestrzegane przed niewłaściwym traktowaniem zwierząt.

Buldogi francuskie to psy chętne do nauki pod warunkiem, iż zostaną do niej odpowiednio zmotywowane. Nie potrzebują nauki skomplikowanych sztuczek, wystarczą podstawowe komendy. Smaczki treningowe oraz urozmaicone ćwiczenia zachęcą naszego buldożka do nauki.

Jak większość psów małych ras, buldog francuski może mieszkać w bloku lub domu jednorodzinnym. Pies ten nie przejawia skłonności do ucieczek, więc nie musimy się martwić o to, iż nagle niespodziewanie uda się poza teren posesji. Potrzebuje jednak dużo uwagi opiekuna, samotność źle na niego wpływa, dlatego zawsze powinniśmy zapewnić mu towarzystwo i od małego uczyć zostawania samemu w domu.

Buldogi francuskie należą do ras brachycefalicznych. Ich krótka kufa sprawia, iż mają tendencję do niektórych schorzeń takich, jak rozszczep podniebienia i problemy z oddychaniem. Trzeba mieć to na uwadze i wybierać sprawdzone hodowle, które wykluczają z programu hodowlanego osobniki obciążone chorobami genetycznymi.

Dowiedz się więcej o rasie Buldog Francuski

Uroczy i zabawny, jak mops

Mopsy to psy, które uwielbiają być w centrum zainteresowania. Nie stronią od pieszczot i wspólnych zabaw z ukochanym opiekunem. Będą dobrymi towarzyszami do harców z dziećmi. Potrafią zaprzyjaźnić się z kotami i innymi psami, choćby tymi większymi od siebie. Musimy jednak mieć się na baczności i uważać, by naszemu mopsikowi nie stała się krzywda. Odpowiednia socjalizacja to klucz do sukcesu.

Mops to pies, którego właściciel nie potrzebuje dużego doświadczenia w kwestii szkolenia. Warto zapoznać tę rasę z podstawowymi komendami i nauką posłuszeństwa. Na szczęście mops uczy się chętnie, więc jego szkolenie nie jest zbytnio problematyczne. Trzeba wykazać się dużą dawką konsekwencji. Podczas treningów ważne są pozytywne bodźce, ponieważ mops to wrażliwy pies i nagrody podziałają na niego bardziej niż karcenie. Można użyć tu np. smaczków treningowych.

Pies ten nie jest zbytnio szczekliwy. Nie przejawia również skłonności do ucieczek. W związku z tym, nie będzie miał problemów z życiem zarówno w dużym, jak i w małym domu. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż rasa ta źle znosi samotność. Należy poświęcać dużo uwagi naszemu pieskowi i powoli przyzwyczajać do zostawania samemu w domu. W przeciwnym razie sfrustrowany, pod naszą nieobecność, może niszczyć meble i ubrania.

Dowiedz się więcej o rasie Mops

Inne małe rasy warte uwagi

Mały pies potrafi dać dużo radości, dlatego nie mogliśmy się powstrzymać, by nie dodać do naszej listy psów dla początkujących kilku dodatkowych ras. Jakie wybraliśmy? Sprawdź!

Szpic miniaturowy – żywiołowy i towarzyski mały psiak

Szpic miniaturowy (inaczej pomeranian) to bardzo żywiołowy psiak, który jest bardzo oddany swoim właścicielom i lubi spędzać z nimi czas na wspólnych zabawach oraz spacerach. Mimo niewielkich rozmiarów na co dzień rozpiera go energia, więc potrzebuje częstych spacerów i zabaw. Pomeranian uważany jest za wspaniałego psa rodzinnego, lubi być w centrum zainteresowania. Warto dodać, iż jest to bardzo inteligentne zwierzę, dlatego w jego szkoleniu musimy wykazać się konsekwencją.

Dowiedz się więcej o rasie Szpic Miniaturka

Chin japoński – mały pies do towarzystwa

Chin japoński idealnie nadaje się na pierwszego psa. Uwielbia pieszczoty, a jego łagodne usposobienie sprawia, iż może zaprzyjaźnić się również z dziećmi i zwierzętami. Oczywiście wcześniej psiaka trzeba poddać socjalizacji. Chin japoński uczy się chętnie i szybko, więc jego szkolenie nie powinno przysparzać problemów.

Cavalier king charles spaniel – pies o wspaniałym charakterze

Cavaliery lubią być blisko wszystkich członków rodziny, jeżeli poświęcisz im dużo czasu, odwdzięczą się dozgonną miłością i szacunkiem. Cavalier king charles spaniel będzie również świetnym towarzyszem dla innych psów i zwierząt. To pies, który świetnie odnajdzie się w miejskich warunkach. Bez problemów może mieszkać w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w bloku.

Dowiedz się więcej o rasie Cavalier King Charles Spaniel

Pies dla początkujących – jaki będzie najlepszy dla Ciebie?

Nieważne mały, czy duży, każdy pies może być wspaniałym, kochającym towarzyszem. Wszystko zależy od jego wychowania. Niektóre rasy mają większe predyspozycje ku temu, by stać się pierwszymi pupilami domowymi. Wpływa na to przyjazny charakter i zdolność szybkiego uczenia się. Decyzja o zaproszeniu do domu nowego psa to duża odpowiedzialność (zwłaszcza, jeżeli robimy to po raz pierwszy). Dlatego przedstawiliśmy listę ras psów, które nadają się na pierwszych towarzyszy w domu – o ile zostaną odpowiednio wychowane, a ich potrzeby zostaną zaspokojone, będą dobrymi przyjaciółmi na lata.

Idź do oryginalnego materiału