Pielęgnacja jakuckiego psa użytkowego

2 lat temu

Możesz się zastanawiać, jak pielęgnować jakuckiego psa użytkowego. Tutaj dowiesz się o ich zdrowiu, wyglądzie i wymaganiach pielęgnacyjnych. Ponadto poznasz charakter tego psa użytkowego z dalekiej Syberii. Posiadanie własnego gończego jakuckiego to satysfakcjonujące doświadczenie dla Was obojga! Ale jak dbać o jednego z tych wyjątkowych psów?

Jakucki gończy – wygląd

Jakucki gończy to pies użytkowy pochodzący z dalekiej Syberii, który ma wiele zastosowań. Pies ten, pierwotnie wyhodowany do ciągnięcia zaprzęgów, był później wykorzystywany do rozwożenia poczty, głównie przez Aborygenów z północno-wschodniego regionu Rosji. Choć ich liczba zmniejszyła się od tego czasu do kilkuset sztuk, rasa ta cieszy się dużą popularnością wśród entuzjastów.

Łajka jakucka to prastara rasa psów w typie szpica, pochodząca z Syberii. Pies ten od dawna był wykorzystywany do pasienia reniferów, ciągnięcia sań i jako towarzysz rodziny. Jego gęsta, długa sierść chroni go przed surowym klimatem. Rasa ta jest przyjazna i może szczęśliwie żyć z dziećmi, jeżeli są one wcześnie socjalizowane.

Jakucki gończy jest wszechstronnym psem o charakterystycznym wyglądzie. Jego długie nogi, zaokrąglona klatka piersiowa i żebra nadają mu wygląd psa zaprzęgowego. Jego sierść jest miękka, gęsta i podwójnie ubarwiona, od białej, przez kremową, po czarną i szarą. Pies ten jest na ogół średniej wielkości i ma podwójną sierść.

Łajka jakucka jest bardzo czułym zwierzęciem, choć może być ostrożna w stosunku do obcych. Chociaż są opiekuńcze w stosunku do swoich właścicieli, tolerują dzieci. Łajki jakuckie nie powinny być pozostawiane bez nadzoru w gorącym klimacie. Ponadto muszą być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych i będą wymagały klimatyzacji. Niemniej jednak w chłodniejszym klimacie lubią spędzać czas na świeżym powietrzu.

Mimo swoich dużych rozmiarów i niewymagającego trybu życia, rasa ta może cierpieć na kilka typowych problemów zdrowotnych. Odziedziczona skłonność do dysplazji stawów i bioder może powodować znaczne dolegliwości bólowe. W ciężkich przypadkach schorzenie to może wymagać leczenia operacyjnego. Dysplazja stawów łokciowych może również powodować skręcanie brzucha u psa. Aby temu zaradzić, lekarz weterynarii może zalecić operację skręcania żołądka.

Sarna jakucka – zdrowie

Pod koniec XVII wieku nastąpił rozkwit eksploracji Arktyki, który przyniósł zwiększone zapotrzebowanie na białe lisy polarne. Miejscowe narody czerpały dochody z kłów mamutów i futer. Chociaż jakuckie lajki były prymitywnymi rasami północy, nigdy nie były trzymane w zamknięciu i rozmnażały się swobodnie. Izolacja od innych ras pozwoliła zachować psy w typie lokalnym. Badania geograficzne i naukowe opisy odległej Syberii zostały opublikowane pod koniec XVIII wieku.

Łajka jakucka pochodzi sprzed tysięcy lat z syberyjskiego regionu Jakucja. Pomagały ludziom w wypasaniu zwierząt gospodarskich, polowaniu na zwierzynę i ciągnięciu sań. Rasa ta jest niezwykle czuła i lojalna, a także przywiązana do rodziny swojego właściciela. Wymaga dużo ruchu i wczesnego szkolenia, aby zachować zdrowie. Jednak łania jakucka może prowadzić zdrowe życie jako zwierzę domowe i towarzyszka.

Choroba ta występuje powszechnie w północnej części Syberii, gdzie bąblowica jest chorobą endemiczną. Choroba może być przenoszona przez dzikie psowate, lisy arktyczne i psy. Ludzie mogą zarazić się pasożytem, jeżeli jedzą mięso zarażonych zwierząt lub korzystają z produktów mięsnych. Około 35,5% pacjentów z Jakucji jest w wieku powyżej sześćdziesięciu lat.

Tradycyjny styl życia rdzennych mieszkańców Jakucji charakteryzuje się hodowlą bydła, rybołówstwem i myślistwem. Ich styl życia jest nierozerwalnie związany ze środowiskiem, co może wyjaśniać, dlaczego choroby odzwierzęce są powszechne wśród ludności autochtonicznej, a także znaczne ogniska choroby koni u okolicznych dzikich zwierząt. jeżeli w Jakucji nie zajmiemy się tą chorobą, konsekwencje mogą być katastrofalne zarówno dla miejscowej ludności, jak i dla całego społeczeństwa.

Jak pielęgnować jakuckiego psa?

Jakucka Łajka, rasa psa użytkowego pochodząca z dalekiej Syberii, ma gęstą, podwójną sierść, która chroni ją przed ekstremalnym zimnem. Pies ten jest średniej wielkości, silny i ma oczy w kształcie migdałów. Ma ciemnobrązowe lub niebieskie oczy i szerokie nozdrza. Pies zrzuca sierść sezonowo, ale jest na ogół czysty i nie wymaga zbyt częstej pielęgnacji. Kąpiel jest zwykle konieczna tylko raz lub dwa razy do roku, chociaż w okresie wzmożonego linienia pies może być kąpany co najmniej dwa razy w tygodniu.

Łajkę jakucką można szczotkować co najmniej dwa razy do roku metalowym grzebieniem lub szczotką z włosiem. Pielęgnację można ułatwić, stosując wyczesywacz lub garbarkę. Chociaż sierść jakuckiej łajki nie jest szczególnie podatna na nadmierną pielęgnację, powinna być przycinana między poduszkami łap.

Łajka jakucka jest energicznym i bardzo inteligentnym psem użytkowym z dalekiej Syberii. Ma długą żywotność i jest doskonałym wyborem dla rodzin poszukujących psa, który będzie dobrze wykonywał obowiązki domowe. Jest bardzo wierny i posłuszny, ale potrzebuje też dużo przestrzeni. Bez względu na to, czy wybierzesz Jakuta jako zwierzę domowe, czy będziesz go trzymać jako towarzysza, szczeniaka czy seniora, jest to idealny pies do posiadania.

Mimo iż może Ci się wydawać, iż adoptowałeś szczeniaka ze schroniska, powinieneś dowiedzieć się wszystkiego o tej rasie, aby móc się nią odpowiednio opiekować. Łajka jakucka od tysięcy lat była wykorzystywana przez rdzenną ludność jako pies zaprzęgowy i do zaprzęgu reniferów. W XIX wieku jakucka łajka była wykorzystywana jako pies stróżujący dla odkrywców. w tej chwili służą jako pies użytkowy do rozwożenia poczty.

Łajka jakucka – hodowla

Łajka jakucka to wyjątkowa rasa psa użytkowego pochodząca z północnej Syberii. Jakuci wyhodowali tego psa ze względu na jego wszechstronność i przydatność w zaprzęgach i na polowaniach. Psy te są bardzo podatne na szkolenie i łagodne w stosunku do właścicieli, ale wymagają dużo ruchu i stymulacji fizycznej. Są również bardzo aktywne i powinny być trzymane na zamkniętym podwórku z dużą ilością ruchu.

Rasa ta występuje głównie na terenach trawiastych między Morzem Czarnym a Morzem Azowskim. Jest wykorzystywana jako pies pasterski, a także jako pies stróżujący. Ich gęsta, podwójna sierść i wysokie zdolności adaptacyjne pozwalają im na wielogodzinną pracę. Niektóre z nich mają choćby bardzo dobry węch, co doskonale sprawdza się w ich pracy. Jednak ich strzelisty charakter i wysoki poziom aktywności sprawiają, iż rasa ta jest popularna na Zachodzie.

Owczarek wschodnioeuropejski wymaga dużej ilości ruchu i stymulacji psychicznej. Psy te są bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom. Znane są również z wysokiego IQ, posłuszeństwa i inteligencji roboczej. Jakucka lajka to kolejny rosyjski pies użytkowy pochodzący z Republiki Sacha. Chociaż pierwotnie hodowano je jako psy myśliwskie, niektóre jakuckie lajki są w tej chwili wykorzystywane do ciągnięcia zaprzęgów i pasterstwa.

Idź do oryginalnego materiału