Piękno średniowiecznego rękopisu na wystawie na Świętym Krzyżu

1 tydzień temu

„Rękopiśmienne księgi dawnej Biblioteki kolegiaty kieleckiej” – to tytuł wystawy, którą można już oglądać w krużgankach Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jej wernisaż odbędzie się w dziś (28 kwietnia) około godz. 13.00.

– Ekspozycja pokazuje piękno średniowiecznych rękopisów, czyli ksiąg rękopiśmiennych, które powstały do końca XV wieku – mówi prof. Krzysztof Bracha, mediewista z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który wspólnie z Leszkiem Dziedzicem z Muzeum Historii Kielc jest autorem wystawy.

– Pochodzą z dawnej biblioteki kolegiaty kieleckiej, która do dzisiaj przechowuje ponad 30 rękopisów pragmatycznych czyli pastoralnych oraz około 10 rękopisów liturgicznych, również z tej epoki. Chcieliśmy je pokazać we wnętrzu dawnego opactwa benedyktyńskiego, które kiedyś przechowywało najbogatszą bibliotekę polskiego średniowiecza, aby uświadomić wiernym, turystom to piękno średniowiecznego rękopisu – wyjaśnia.

Historyk dodaje, iż biblioteka dawnej kolegiaty kieleckiej to także biblioteka wyjątkowa, ponieważ przetrwała do współczesnych czasów w niemal niezmienionym kształcie. w tej chwili jest zdeponowana w Wyższym Seminarium Duchownym. Nie można tego powiedzieć o zbiorach z biblioteki na Łyścu, które niemal doszczętnie spłonęły w czasie II wojny światowej.

– Jest to absolutny wyjątek w skali kraju. Nie mamy pewności, czy te ponad 30 rękopisów to jest komplet, ale przypuszczamy, iż kilka różni się ona, jeżeli chodzi o liczbę egzemplarzy, od tego, co przez tyle setek lat było przechowywane w bibliotece kolegiaty kieleckiej – mówi.

Zdaniem prof. Krzysztofa Brachy, zbiór ten świadczy także o historii Kielc.

– Przede wszystkim pokazuje starszeństwo Kielc, które mają tego typu świadectwa, jak rękopiśmienne księgi. Przypomina, iż to bardzo stare miasto, które powstało ponad 900 lat temu. Świadczy to o tym, iż Kielce to jedno z najstarszych miast Polski, miasto, które posiadało kolegiatę, czyli kościół wyższego rzędu, a przy kolegiacie bibliotekę i szkołę. I te rękopisy, wspaniale sfotografowane przez Krzysztofa Jakuba Pęczalskiego, są dobitnym świadectwem poziomu tejże kolegiaty, środowiska duchowieństwa, które ją tworzyło, a także poziomu szkoły – zaznacza.

Wernisaż rozpocznie się około godz. 13.00 (po mszy świętej o godz. 12.00). Wstęp wolny. Wystawę uświetni wykład dr Karoliny Maciaszek, zatytułowany: „Czy relikwie drzewa Krzyża Świętego pochodzą z Serbii? Nowe ustalenia”.

Idź do oryginalnego materiału