Piękna bylina do ogrodu. Rośnie jak szalona i oszałamia intensywnym kolorem "dzwonków"

1 dzień temu
Ma piękne, złociste kwiaty i jest w stanie w mgnieniu oka przemienić rabatę w słoneczną łąkę. Nie wymaga wiele pracy, gwałtownie rośnie i co roku zachwyca bujnym kwitnieniem. Jednak ogrodnicy ostrzegają - tojeść kropkowana potrafi być naprawdę ekspansywna i łatwo przejmuje kontrolę nad przestrzenią. Jak ją okiełznać i cieszyć się jej urodą bez obaw o inwazję?
Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata) to bylina, której trudno nie zauważyć. Dorasta choćby do metra wysokości, tworząc zwarte kępy obsypane intensywnie żółtymi kwiatami. Naturalnie rośnie w Azji Mniejszej i niemal całej Europie. W Polsce zadomowiła się na dobre. Jest chętnie sadzona w ogrodach, bo wygląda efektownie, ale też... lubi się rządzić.


REKLAMA


Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?


Tojeść kropkowana: piękna i łatwa w uprawie. Kocha słońce i żyzną glebę
Tojeść kropkowana kocha słońce, choć dobrze radzi sobie też w lekkim cieniu. Najpiękniej prezentuje się jednak tam, gdzie ma dużo światła. Jej intensywnie żółte kwiaty tworzą dzwonkowate wiechy, które przyciągają wzrok i wprowadzają do ogrodu wyrazisty akcent barwny. Najlepiej rośnie w glebie żyznej, wilgotnej, ale przepuszczalnej, bo nie znosi zastoin wody. najważniejsze jest podlewanie, zwłaszcza w czasie upałów. Przesuszenie mocno ogranicza kwitnienie, a liście mogą wówczas zacząć zasychać. Mimo efektownego wyglądu nie jest rośliną wymagającą - wystarczy co roku podsypać ją warstwą kompostu lub obornika, co wzbogaci ziemię i pomoże utrzymać wilgoć. Wczesną wiosną dobrze jest przyciąć stare, zaschnięte pędy tuż przy ziemi, by pobudzić bylinę do wypuszczania nowych i utrzymać ładny pokrój kępy.


Tojeść kropkowana to piękna bylina. Ma jednak jedną wadę - może się rozpanoszyć
Tojeść kropkowana byłaby rośliną idealną, gdyby nie jeden szczegół - jest niezwykle ekspansywna. Podziemne rozłogi byliny działają jak tajna broń, w krótkim czasie potrafią przedostać się poza wyznaczoną rabatę i zacząć zajmować kolejne fragmenty ogrodu, czasem wbrew woli właściciela. Dlatego dobrze jest sadzić ją w dużych pojemnikach bez dna, zakopanych w ziemi, które ograniczą jej zapędy kolonizacyjne. Można również regularnie usuwać młode pędy pojawiające się poza wyznaczoną strefą.
Zobacz też: Posadź je w lipcu w ogrodzie i na balkonie. Pięknymi kwiatami będą zachwycać do jesieni
Mimo drobnej wady trojeść kropkowana ma mnóstwo zalet. Rozświetla rabaty, pięknie prezentuje się nad oczkami wodnymi i na brzegach stawów, gdzie dodatkowo stabilizuje wilgotne podłoże. Jej żółte kwiaty są magnesem dla owadów zapylających - pszczół i motyli - co zwiększa bioróżnorodność w ogrodzie. Warto tylko pamiętać, iż choć jest piękna, potrafi rządzić twardą ręką, więc trzeba trzymać ją w ryzach.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału