Pięćdziesiąty ósmy dzień Powstania Warszawskiego [KALENDARIUM]

16 godzin temu
Zdjęcie: Patrol por. „Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”” z batalionu „Pięść” na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieścia (autor: Stefan Bałuk, Public domain, via Wikimedia Commons)


We wczesnych godzinach porannych Niemcy przystąpili do ataku na Mokotów. Nieliczne oddziały powstańcze broniły się zaciekle w rejonie Bałuckiego, Wiktorskiej i Belgijskiej.

Wobec przygniatającej przewagi wroga dowództwo polskie zdecydowało się wysłać parlamentariuszy, których celem miało być wynegocjowanie ewakuacji ludności cywilnej i rannych, a także ustalenie warunków kapitulacji Mokotowa.

Tego dnia doszło do masakry Powstańców przechodzących kanałami.

Powstańcy też się mylili często. Wychodzili tam, gdzie trzeba, bo ci powstańcy, których Niemcy rozstrzelali na Dworkowej, na Mokotowie, to oni już doszli do wyjścia kanałowego w Śródmieściu Południowym na Wilczej, ale tam otrzymali rozkaz powrotu na Mokotów i dalszej walki. I źle wyszli na Dworkowej, Niemcy ich wyciągnęli i rozstrzelali — mówi doktor Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.

27 września Niemcy przystąpili do akcji „Sternschnuppe”, której celem była likwidacja grupy „Kampinos”.

W Śródmieściu Południowym wciąż działało około 120 punktów dożywiania. Na ulicy Kruczej otworzono natomiast punkt wymiany najpotrzebniejszych artykułów. Mimo to nastroje ludności cywilnej były fatalne.

Cykl DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO w serwisach od poniedziałku do piątku o godz. 7:00, 10:30 i 19:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 7:00 i 19:00.

Polskiego Radia RDC można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na rdc.pl/player.

Idź do oryginalnego materiału