Petunie mogą kwitnąć choćby zimą. Wystarczy ten prosty krok

top.pl 5 dni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Zima nie oznacza wcale końca prac ogrodowych. Szczególną opieką należy otoczyć w tym czasie między innymi nasze petunie. Nie muszą być one roślinami jednorocznymi, a w dodatku gdy odpowiednio o nie zadbamy, mogą zakwitnąć choćby zimą. Wystarczy wykonać prostą czynność, aby cieszyć się barwnymi kwiatami. Sprawdź, jak pielęgnować petunie zimą.

Petunie mogą cieszyć nas swoimi pięknymi i kolorowymi kwiatami nie tylko w ciepłe dni. jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, to nie tylko przetrwają do wiosny, ale i zakwitną zimą. Wystarczy wiedzieć, jak je pielęgnować podczas mrozów. Podpowiadamy, o czym pamiętać, dbając o petunie w zimowym czasie.

Co zrobić, aby petunie przetrwały do wiosny? O tym musisz pamiętać

Chcąc, by nasze petunie przetrwały zimę, musimy się nimi odpowiednio zająć. Tak jak większość kwiatów nie przetrwają one mrozów, jeżeli pozostaną na zewnątrz, ponieważ obumrą i ponownie nie zakwitną. Możemy jednak temu zapobiec, przenosząc doniczki w suche oraz cieplejsze miejsce.

Przed nadejściem mrozów najlepiej umieścić petunie w jasnych pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 10 stopni. Dobrym pomysłem będzie przeniesienie doniczek na werandę lub do ogrodu zimowego. o ile jednak nie dysponujemy takim miejscem, to możemy umieścić je na klatce schodowej, w dobrze oświetlonym garażu lub piwnicy.

Zanim schowamy nasze petunie, musimy zadbać o wykonanie pewnego zabiegu. Mowa o przycięciu pędów rośliny na długość 5-7 cm. Oprócz tego pamiętajmy, by co 2-3 tygodnie lekko podlewać petunie. Dopiero na przełomie lutego i marca możemy przestawić kwiaty do cieplejszego pomieszczenia i zacząć obfite nawadnianie ich. W momencie, w którym nowe pędy rośliny będą miały około 5 cm, możemy rozpocząć nawożenie.

Czytaj również: Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Chcesz, by petunie zakwitły zimą? Wypróbuj tę metodę

Mało kto wie, ale petunie mogą zakwitnąć zimą. Wystarczy, iż odpowiednio o nie zadbamy. Musimy przenieść je do domu, a następnie przyciąć rośliny do wysokości 10 cm. Następnie należy zanurzyć je w ukorzeniaczu do roślin miękkich.

Kolejnym krokiem jest przesadzenie petunii do donic z lekkim podłożem. Obficie je podlewamy i stawiamy w nasłonecznionym miejscu, które jednak znajduje się z dala od kaloryfera. Po wykonaniu tych wszystkich czynności nasze petunie powinny zakwitnąć zimą.

Co jeszcze warto zrobić zimą? Dzięki temu będziesz cieszył się większą ilością petunii

Zimą możemy także rozszerzać swoją uprawę i wysiewać petunie. Najlepszy moment na to przypada pod koniec lutego. Dzięki temu nasze rośliny zakwitną w maju. Wysiewając petunie, należy trzymać doniczki z nasionami na parapecie od strony południowej, aby miały one jak największy dostęp do światła.

Do wysiewu nadają się wielodoniczki oraz skrzynki, które będą miały otwory do odprowadzania wody. Warto wcześniej wysterylizować pojemniki, aby nie narażać roślin na choroby grzybowe, ponieważ młode siewki są bardzo wrażliwe.

Z racji tego, iż nasiona petunii są bardzo drobne, to możemy wysiewać je po kilka sztuk w jednym miejscu, a następnie delikatnie przyciskać do ziemi. Pamiętajmy jednak, by nasion nie przykrywać ziemią, a pojemnika nie przykrywać ani folią, ani szkłem, ponieważ nasiona potrzebują dostępu do powietrza. Po wysianiu zraszamy je wodą.

W momencie, gdy rośliny będą wypuszczały pierwsze 2-3 liście adekwatne, powinniśmy przesadzić je do pojedynczych doniczek. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu ich tak, by podłoże było stale wilgotne. Nie dopuśćmy jednak do przelania, aby woda nie pozostawała na podstawce.

Zobacz też:

Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści

Słyszałeś, iż te rośliny nadają się do łazienki bez okna? Nie daj się nabrać

Przed przymrozkami wnieś te rośliny do domu. Przetrwają kolejny sezon i pięknie rozkwitną

Idź do oryginalnego materiału