Perełka z PRL-u. Kiedyś lądowała na śmietniku. Dziś trzeba za nią zapłacić choćby 3500 zł

5 godzin temu
Chociaż dawniej wiele osób się ich pozbywało, niektórzy są w stanie zapłacić za nie krocie. Na jakich meblach z PRL-u można zarobić? Jedną z najcenniejszych rzeczy jest kultowa komoda z lat 70.
Czym charakteryzowały się meble z PRL? Z racji ograniczeń produkcyjnych stawiano na proste formy i uniwersalność. W salonach dominowały meblościanki. Były pojemne, więc służyły do przechowywania, a także spełniały funkcję estetyczną. Popularne były też tapczany z pojemnikiem i ławy z podnoszonym blatem. Kluczową kwestią była oszczędność i zagospodarowanie miejsca w małych mieszkaniach, w których żyła wówczas duża część społeczeństwa.


REKLAMA


Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em


Masz w domu taki mebel? To wnętrzarski hit ostatnich lat
Dekoratorka wnętrz Ola Dąbrówka, ze studia projektowego Good Vibes Interiors cytowana przez regiodom.pl wyjaśniła, iż chociaż Polacy nie zastawiają już mieszkań ciężkimi meblościankami, meble z okresu PRL wciąż są poszukiwanymi perełkami na rynku. - Krzesła Hałasa, fotele Chierowskiego, stoliki kawowe ze sklejki czy charakterystyczne niskie komody z tamtego okresu to prawdziwy must have gwarantujący świetną bazę i motyw przewodni wnętrza lub stanowiący zaskakujący element przełamujący współczesny wystrój i estetykę - powiedziała.


'Komoda jamnik'fot. redakcja


Jednym z kultowych mebli PRL jest "komoda jamnik", czyli długa i niska na cienkich nóżkach. Największą popularnością cieszyła się w latach 70., a w tej chwili często jest wykorzystywana jako szafka RTV szczególnie we wnętrzach w tylu vintage i retro. Ceny komód na portalu OLX zaczynają się od 340 zł, ale za niektóre egzemplarze trzeba zapłacić choćby 3500 zł.


Z czego robili meble w PRL? Te materiały były najpopularniejsze
Dominował fornir, płyta pilśniowa, sklejka i płyta paździerzowa. Wszystkie te materiały były łatwo dostępne. Tapicerki zaś najczęściej wykonywano z weluru lub skaju. Wówczas modne były "ciężkie kolory", czyli ciemna zieleń, orzech włoski, brązy i rudości. Podoba ci się wystrój mieszkań z PRL? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału