Papillon

3 lat temu

Papillion (inaczej spaniel kontynentalny miniaturowy) to mały pies o uszach przypominających skrzydła motyla, który będzie idealnym towarzyszem dziecięcych zabaw. Co warto wiedzieć, zanim szczenię rasy papillon zostanie pełnoprawnym członkiem naszej rodziny?

Papillon – podstawowe informacje

FCI grupa IX (​psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 9 (karłowate spaniele kontynentalne), nr wzorca 77
Długość życia 1315 lat
Charakter wesoły, energiczny, towarzyski, czujny, aktywny, pewny siebie, inteligentny
Rozmiar miniaturowy (samce i samice):

masa ciała – od 2 do 5 kg

wysokość w kłębie – od 26 do 30 cm

Sierść długi, gęsty, pofalowany, jedwabisty i delikatny włos (brak podszerstka); umaszczenie: dopuszczalne wszystkie kolory na białym tle (biel zawsze musi dominować)
Kraj pochodzenia Francja / Belgia

Papillon – szczypta historii

Papillony to jedna z najstarszych ras europejskich. Te wyjątkowej urody psy pojawiły się na francuskich i hiszpańskich dworach około XVI w. W krótkim czasie zostały ulubieńcami arystokracji i władców. Czworonogi żyły u boku Ludwika XIV i Marii Antoniny. Psy podobne do współczesnych papillonów zostały upamiętnione na obrazach malowanych przez cenionych artystów, takich jak: Tycjan, Rembrandt, Giotto czy Velázquez. Po rewolucji francuskiej spaniele miniaturowe niemal wyginęły. Aby uratować rasę, konieczne było ich skojarzenie z innymi psami. Pierwsza krzyżówka powstała w Belgii, tam też w 1933 r. założono belgijski klub rasy. W 1934 r. został ustalony wzorzec. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała go oficjalnie kilka lat później, w 1937 r.

Papillon – wygląd

Psy papillon to przedstawiciele rasy miniaturowej o harmonijnej sylwetce. Dorosłe zwierzęta osiągają masę ciała w granicach 2–5 kg. Wysokość w kłębie w przypadku suk i samców wynosi 26–30 cm. Typową cechą wyglądu papillona są efektowne uszy pokryte dłuższymi włosami, które przypominają skrzydła motyla (stąd też wzięła się nazwa tej rasy, papillon w języku francuskim oznacza motyla). Zgodnie ze wzorcem standardowy przedstawiciel rasy zwraca też uwagę atrakcyjnym umaszczeniem, dużymi, bystrymi oczami i pięknym, pióropuszowym ogonem.

Głowa: proporcjonalna, o lekko zaokrąglonej czaszce; kufa delikatna i krótsza od czaszki; stop mocno zaznaczony.

Oczy: ciemne, duże (w kształcie migdała), otoczone czarną obwódką.

Uszy: szeroko rozstawione, stojące, z frędzlowatym włosem.

Ogon: długi, w kształcie pióropusza, podniesiony, obficie porośnięty włosem.

Szata: pofalowana (ale nie lokowana), długa, obfita i jedwabista sierść (bez podszerstka).

Maść: dopuszczalne różne barwy (zawsze z przewagą białego).

Papillon – charakter

Papillon to rezolutny, wesoły czworonóg, który mimo miniaturowych gabarytów dobrze sprawdza się jako pies ostrzegawczy – jest czujny i bardzo ruchliwy. Z pewnością zaalarmuje opiekuna, gdy wyczuje jakiekolwiek zagrożenie. Papillon chętnie spędza czas ze wszystkimi członkami rodziny, domaga się pieszczot, bywa bardzo absorbujący (dąży do bycia w centrum uwagi). To wrażliwy pies, bardzo gwałtownie przywiązujący się do opiekuna i źle znoszący samotność. Nie powinien być w izolacji dłużej niż 1–2 godziny.

Spaniel kontynentalny miniaturowy ma duże zdolności adaptacyjne, dostosowuje się do każdej sytuacji. Ten uroczy czworonóg jest zawsze chętny do zabawy, a dzięki wysokiej inteligencji wykazuje się niezwykłą podatnością na szkolenie (wykonuje komendy z entuzjazmem). Co ważne, papillon nie bywa agresywny wobec obcych, ale może traktować ich z pewnym dystansem. Przy wcześnie przeprowadzonej socjalizacji dobrze porozumiewa się z innymi psami i kotami w domu.

Papillon – dla kogo?

Papillon to dobry kandydat na pierwszego psa. Osoby bez doświadczenia z czworonogami nie powinny mieć problemów z opieką i wychowaniem spaniela kontynentalnego miniaturowego. Z uwagi na to, iż papillon gwałtownie dostosowuje się do różnych stylów życia, może mieszkać zarówno z rodziną z dziećmi, jak i z singlem czy parą seniorów. Ten bezproblemowy pies będzie czuł się komfortowo i w mieszkaniu, i domu. Czworonóg odnajdzie się na wsi, a także w mieście. Idealny opiekun dla papillona powinien cechować się zdecydowaniem, konsekwencją i jednocześnie łagodnością (tylko w ten sposób stworzy pozytywną i silną więź z pupilem). Warto podkreślić, iż papillon uwielbia spacery, dobrze sprawdzi się też w sportach typu agility czy obedience. Mimo iż papillon jest małych rozmiarów, trzeba zapewnić mu odpowiednią, codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu. choćby gdy pogoda nie sprzyja i jest zimno, pies chętnie wyjdzie na spacer.

Papillon – cena

Na jaki wydatek należy się przygotować, jeżeli chcemy zostać opiekunami spaniela kontynentalnego miniaturowego? Hodowla papillonów zarejestrowana przez Związek Kynologiczny w Polsce to miejsce, w którym znajdują się psy z rodowodem, odpowiednio żywione i wychowywane. Suki papillonów są objęte przez całe życie opieką weterynaryjną (również w czasie ciąży). Hodowca wkłada wiele wysiłku i poświęca dużo czasu w socjalizację szczeniąt. Z tego względu cena szczenięcia papillona to około 3000–6000 złotych (im bardziej znana hodowla, tym wyższa kwota).

Warto mieć świadomość, iż korzystając z oferty certyfikowanej hodowli, mamy pewność nabycia zdrowego, zrównoważonego psychicznie psa o pewnym pochodzeniu. Niekiedy psy w typie rasy papillon trafiają do schronisk. Warto więc odwiedzić lokalne placówki dla zwierząt i stworzyć nowy dom dla psa w typie rasy spaniela kontynentalnego miniaturowego lub innego czworonoga.

Papillon – pielęgnacja

Sierść papillona nie jest wymagająca w pielęgnacji. Do tego, żeby była piękna i lśniąca, nie potrzeba wielu zabiegów. Psa należy wyczesywać systematyczne, kilka razy w tygodniu (najpierw szczotką, a następnie metalowym grzebieniem). Jak często kąpać papillona? W zależności od potrzeb (najczęściej 2–4 razy w miesiącu). Warto też regularnie sprawdzać stan jego uszu i je czyścić, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

Papillony, jak wszystkie małe psy, mają skłonność do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego. Należy więc od szczenięctwa przyzwyczajać pupila do codziennego mycia zębów specjalną pastą. Dodatkowo możemy dawać czworonogowi przysmaki dentystyczne.

Papillon – żywienie

Jeśli chcemy zapewnić pupilowi prawidłowy rozwój, papillon powinien być karmiony pełnoporcjową karmą gotową dedykowaną rasom małym, która dostarcza niezbędne składniki odżywcze. Pamiętajmy, iż karma musi być dobrana do wieku, zdrowia i aktywności fizycznej zwierzęcia. Papillon może otrzymywać 2–3 porcje karmy suchej i mokrej dziennie (dieta mieszana powinna opierać się na proporcjach 1:1 pod względem masy produktów). Temu małemu psu należy zapewnić stały dostęp do świeżej i czystej wody. jeżeli chodzi o smaczki, to ich podawanie jest dozwolone w formie specjalnych smakołyków dla zwierząt. Pamiętajmy, aby tego typu dodatki nie stanowiły więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Papillon – zdrowie

Papillony to żywotne czworonogi, które mogą cieszyć się dobrym zdrowiem przez całe życie. Jednak, jak większość rasowych psów, są predysponowane do niektórych chorób. Z jakimi problemami zdrowotnymi mogą się zmagać te małe zwierzęta? Są to m.in.:

  • wypadanie rzepki kolanowej,
  • zaćma,
  • postępujący zanik siatkówki,
  • zapadanie tchawicy,
  • podatność na złamania kości.

Wielu przyszłych opiekunów papillonów zastanawia się, czy psy tej rasy są długowieczne. Przeciętna długość życia tych czworonogów to 1316 lat.

Papillon – ciekawostki

  1. Miłośniczkami psów rasy papillon były królowe francuskie, m.in. Maria Medycejska i Anna Austriaczka.
  2. Przedstawiciel rasy papillon zadebiutował na wystawie psów w Londynie w 1923 r.
  3. Odmiana spaniela kontynentalnego z oklapniętymi uszami to phalene, co w języku francuskim oznacza ćmę.
  4. Pierwsze spaniele kontynentalne miniaturowe trafiły do Polski w połowie lat 90. XX w.

Papillon – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy papillon: Bunio, Pikuś, Bakuś, Fafik, Łapek, Kik.

Przykładowe imiona dla suki rasy papillon: Salsa, Funia, Kulka, Kropka, Niunia.

Idź do oryginalnego materiału