Pachnie zgniłym mięsem i waży choćby 10 kg. Ten giga-kwiat nie ma choćby łodygi, liści ani korzeni

9 godzin temu
Roślina wytwarzająca największy kwiat na świecie to Bukietnica Arnolda, nazywana także Raflezją Arnolda, a potocznie "trupim kwiatem". Choć kwiaty kojarzą się zwykle z przyjemnym zapachem, to w przypadku tego gatunku jest zupełnie odwrotnie. Wytwarza on woń, przypominającą zgniłe mięso, ale zabieg ten nie jest przypadkowy. To wabik na muchówki, które zapylają roślinę.
Roślina nie ma ani łodygi, ani liści, ani korzeni, za to ogromnych rozmiarów kwiat, który jest jedyny w swoim rodzaju. Zakwita raz na kilka lat, kwitnie jedynie przez kilka dni i można go spotkać w ściśle określonych miejscach na świecie. Należy do rzadkości i przez to wzbudza ogromne zainteresowanie nie tylko wśród naukowców, ale też turystów.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Raflezja Arnolda osiąga imponujące rozmiary. Co wiemy o roślinie?
W środowisku naturalnym rośnie jedynie w tropikalnych lasach deszczowych Azji Południowo-Wschodniej, a głównym obszarem jej występowania jest Sumatra i Borneo.


Zdjęcie ilustracyjne iStock / MARIA JOSE PLAZA TORRES


Raflezja Arnolda to roślina zupełnie wyjątkowa, zachwycająca pod wieloma względami. Czym się charakteryzuje?


Bukietnica Arnolda dobrze rozwija się w miejscach o bardzo dużej wilgotności powietrza, dlatego obszar jej występowania jest bardzo zawężony;
jest to roślina pasożytnicza, która przez niemal cały swój cykl życia rozwija się wewnątrz żywiciela (najczęściej są to winorośle z rodzaju Tetrastigma);
jest to roślina o nietypowej budowie - nie ma liści, korzeni, ani łodygi, a jej wyróżnikiem jest okazały kwiat;
kwiat Raflezji Arnolda osiąga imponujące rozmiary - jego średnica może dochodzić do 1 m, a waga - do 10 kg;
kwiat składa się z pięciu mięsistych płatków, a w centralnej części znajduje się duża, okrągła przestrzeń;
roślina kwitnie bardzo krótko - zwykle jest to 5-7 dni.


Bukietnica Arnolda - roślina o charakterystycznym wyglądzie i zapachu. Skąd ta woń?
Wspomniana wyżej okrągła przestrzeń wokół kwiatów to miejsce, które prowadzi do wnętrza Bukietnicy Arnolda. Roślina, wytwarzając bardzo nieprzyjemną dla człowieka woń, zwabia muchy padlinożerne.


Wnętrze kwiatu. Zdjęcie ilustracyjne iStock / EyeEm Mobile GmbH


Wnętrze kwiatu tworzy doskonałe warunki do złożenia jaj. Jest tam wilgotno i ciepło, co zmyla muchy, tworząc iluzję środowiska, w którym będą mogły znaleźć źródło pożywienia dla larw. W rzeczywistości jest to "oszustwo" rośliny. Wytwarzana przez nią woń padliny zwabia muchy, które ocierając się o pręciki, zbierają pyłek, przenosząc go dalej. W ten sposób przyczyniają się do zapylenia i rozmnażania rośliny.


Bukietnica Arnolda - gatunek zagrożony wyginięciem
W świecie roślin wiele gatunków występuje bardzo rzadko i do tego grona należy także Bukietnica Arnolda. Naturalne obszary jej występowania są systematycznie zmniejszane, co ma związek m.in. z wycinką drzew pod rozwój infrastruktury i poszerzania działalności rolniczej. Do rozwoju roślina wymaga specyficznego mikroklimatu, a jej wyhodowanie w warunkach syntetycznych jest niemal niemożliwe. Bukietnica ma bardzo długi cykl rozwojowy, a niesprzyjającym czynnikiem jest także trudne i skomplikowane rozmnażanie. To wszystko sprawia, iż roślinie grozi wyginięcie. Aby temu przeciwdziałać, prowadzone są m.in. akcje edukacyjne lokalnej społeczności, mające na celu ochronę naturalnych siedlisk tego niezwykłego gatunku.
Słyszałaś / słyszałeś już kiedyś o Raflezji Arnolda? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału