W 2022 roku mieszkańcy wrocławskiego Ołtaszyna świętowali 100. rocznicę powstania „Osiedla na Błoniu”. Jest to osiedle złożone bliźniaczych domów, zdecydowanie wyróżniających się na tle pozostałych zabudowań. Budynki zaprojektował słynny architekt, który w swojej pracy często kierował się zasadą: „jak najwięcej, ekonomicznie i funkcjonalnie”.
Architekt i urbanista, o którym mowa to urodzony we Frankfurcie nad Menem Ernst May, który po zakończeniu I wojny światowej osiadł we Wrocławiu. Początkowo zajmował się głównie budownictwem wiejskim, jednak podczas swojego kilkuletniego pobytu we Wrocławiu rozwijał koncepcję miast satelickich otaczających miejski obszar zabudowy.
Ernst May stworzył projekty kilku osiedli, zrealizowanych zgodnie z koncepcją miast-satelit, m. in. na Stabłowicach i na Złotnikach. Jednak najbardziej charakterystycznym dziełem architekta jest „Osiedle na Błoniu”, mieszczące się przy ul. Strączkowej na wrocławskim Ołtaszynie. Osiedle zostało wzniesione w 1922 roku dla robotników rolnych. Dwukondygnacyjne domy zbudowano z pustaków, a następnie przykryto je wysokimi dachami krążynowymi. To właśnie 5-metrowe, baniaste dachy pokryte czerwoną dachówką tworzą klimat osiedla, obok którego nie da się przejść obojętnie.
Warto również wspomnieć o tym, iż pierwotnie domostwa nie były oznaczone numerami. Zamiast nich, nad wejściem do każdego z domów widniały znaki graficzne, a mianowicie emblematy z wizerunkami zwierząt, namalowane przez berlińską malarkę Lotte Hartmann.
Wrocławskie projekty przyniosły Mayowi sławę i uznanie, w następstwie czego powołano go na miejskiego radcę budowlanego we Frankfrurcie nad Menem. Z Wrocławia wyjechał we wrześniu 1925 roku, jednak pozostawił po sobie to, co najcenniejsze, czyli owoce swojej pracy. Jego zamysł architektoniczny można podziwiać do dziś, na przykład odwiedzając „Osiedle na Błoniu”.
Foto: Zbiory Fotopolska