Orangutan sumatrzański

5 miesięcy temu
Zdjęcie: Orangutan-sumatrzanski-1


Orangutan sumatrzański (Pongo abelii) należy do jednego z trzech gatunków orangutanów. Jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, występujący tylko na północnych obszarach indonezyjskiej wyspy Sumatra.

Dorosłe samce sumatrzańskich orangutanów osiągają około 1,7 m wzrostu i ważą do 90 kg, podczas gdy samice są mniejsze, mierzą średnio 90 cm i ważą 45 kg.

Zachowanie i ekologia

W porównaniu do orangutanów borneańskich, orangutany sumatrzańskie spożywają więcej owoców i owadów. Preferują figi i owoce drzewa, a także zjadają ptasie jaja oraz małe kręgowce. Spędzają znacznie mniej czasu w jedzeniu wewnętrznej kory drzew.

Zaobserwowano jak orangutany z obszaru bagnistego Suaq Balimbing na Sumatrze używały narzędzi. Łamały gałąź drzewa o długości około 30 cm, następnie wyłamywały z niej mniejsze gałązki i zębem strzępiły jeden z końców. Później używały kijka do grzebania w dziuplach drzew w poszukiwaniu termitów lub do dziurawienia ścian gniazd pszczół w celu zdobycia miodu.

Kije są często wydłużane lub skracane w zależności od tego, czy będą używane do pozyskiwania owadów czy owoców. jeżeli gałąź okaże się przydatna, orangutan często ją zachowuje, tworząc z czasem coś w rodzaju skrzynki narzędziowej.

Cykl życia

Młode orangutany są pod opieką matki przez około 8 lat. Przechodzą przez pięć etapów życia, z których każdy charakteryzuje się różnymi cechami fizycznymi i behawioralnymi.

Niemowlęctwo: trwa od urodzenia do około 2,5 roku życia. Młode orangutany ważą od 2 do 6 kg, a ich twarze są jasne z ciemniejszą pigmentacją wokół oczu. W tym czasie są noszone przez matkę i całkowicie zależne od niej pod względem pożywienia i schronienia.

Młodość: trwa od 2,5 do 5 lat. Waga orangutanów w tym czasie wynosi od 6 do 15 kg. Choć przez cały czas noszone przez matkę, młodociane orangutany często bawią się z rówieśnikami i podejmują krótkie wyprawy eksploracyjne w zasięgu wzroku matki.

Dojrzewanie: trwa od 5 do 8 lat. Orangutany ważą wtedy około 15–30 kg. Jasne plamy na twarzy zaczynają zanikać, a twarz staje się całkowicie ciemna. W tym czasie orangutany rozwijają silniejsze relacje z rówieśnikami, pozostając jednocześnie ostrożnymi w obecności nieznanych dorosłych, zwłaszcza samców.

Prawie dorosły: trwa od 8 do około 13-15 lat. Waga orangutanów wynosi wtedy około 30-50 kg. Ich twarze stają się ciemne. Pomimo osiągnięcia dojrzałości płciowej, przez cały czas unikają kontaktu z dorosłymi samcami.

Dorosłość: samce osiągają ją w wieku 13-15 lat, ważąc od 50 do 90 kg. Mają w pełni rozwiniętą brodę i długie włosy. Teraz podróżują samotnie, osiągnąwszy pełną dojrzałość płciową i społeczną.

Samice orangutanów żyją na wolności zwykle od 44 do 53 lat, podczas gdy samce mogą dożyć od 47 do 58 lat. Samice mogą rodzić aż do 53 roku życia. Zarówno samce, jak i samice są zwykle zdrowe choćby w późniejszych latach życia, co można zauważyć po regularnym wzroście włosów.

Zdj. 1. Orangutan sumatrzański. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Nehrams2020. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Dieta

Orangutany sumatrzańskie w głównej mierze odżywiają się owocami, preferując te z dużymi pestkami otoczone mięsistym miąższem, takie jak duriany, liczi, owoce drzewa chlebowego, i figi. Owady także stanowią istotną część ich diety, z czego najczęściej spożywane są mrówki.

Badania przeprowadzone w rejonie Ketambe w Indonezji ujawniły, iż orangutany zjadały ponad 92 różnych rodzajów owoców, 13 rodzajów liści oraz 22 innych roślin. W ich diecie zidentyfikowano co najmniej 17 różnych typów owadów. Zdarzało się również, iż spożywały niewielkie ilości gleby z kopców termitów.

Wodę piją z naturalnych zagłębień utworzonych w drzewach, a czasem choćby z włosów na rękach podczas deszczu.

Spożycie mięsa

Mięso jest spożywane rzadko. Sugeruje się, iż orangutany traktują mięso jako alternatywę w okresach, gdy owoce są trudno dostępne. Podobnie jak wiele innych zwierząt, dzielą się nim z matką i jej młodymi.

Zagrożenia

Sumatrzańskie orangutany są zagrożone przez wycinkę drzew (zarówno legalną, jak i nielegalną), masowe przekształcanie lasów na tereny rolnicze i plantacje palm olejowych oraz fragmentację siedlisk przez budowę dróg. Przemysł naftowy wykorzystuje metody wylesiania, aby przygotować ziemię pod uprawy palm olejowych. Analiza utraty lasów w latach 90. XX wieku wykazała, iż corocznie tracone były lasy wspierające co najmniej 1000 orangutanów.

Mimo iż kłusownictwo nie stanowi dużego problemu dla orangutanów sumatrzańskich, sporadyczne lokalne polowania wpływają na ich liczebność. Postrzegane są też jako szkodniki przez lokalnych rolników, którzy eliminują je, jeżeli niszczą lub kradną uprawy.

Status ochrony

W 2000 roku gatunek ten został uznany za krytycznie zagrożony. W latach 2000-2008 był uważany za jeden z 25 najbardziej zagrożonych naczelnych na świecie.

W badaniu opublikowanym w marcu 2016 roku oszacowano, iż populacja orangutanów sumatrzańskich na wolności wynosi 14.613 osobników, co podwoiło wcześniejsze szacunki. W 2004 roku liczba ta była oceniana na około 7.300 osobników. To samo badanie wskazuje, iż orangutany sumatrzańskie zamieszkują obszar o powierzchni 20.552 km², z czego jedynie około 8.992 km² to tereny z trwałymi populacjami.

Orangutany zajmują rozległe terytoria i żyją w niskim zagęszczeniu, co utrudnia ich ochronę. Gęstość populacji jest silnie uzależniona od dostępności owoców z miękkim miąższem. Orangutan sumatrzański sezonowo przemieszcza się między regionami nizinnymi, pośrednimi i górskimi, podążając za dostępnością owoców. Fragmentacja i masowa wycinka lasów zaburzają te sezonowe migracje. Sumatra ma w tej chwili jeden z najwyższych wskaźników wylesiania na świecie.

Źródła

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Sumatran_orangutan [dostęp: 08.08.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Fiver, der Hellseher. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Idź do oryginalnego materiału