Opal to narodowy kamień Australii. Pomimo występowania wielu różnorodnych minerałów, jest to jeden z tych, który wzbudza największą ilość emocji wśród znawców i kolekcjonerów. Niezwykle cenny, coraz rzadziej spotykany w środowisku naturalnym, uważany jest dziś za jedną z najbardziej luksusowych, prestiżowych dekoracji do wykorzystania w damskiej biżuterii czy innych unikalnych przedmiotach rzemieślniczych.
Opal i jego nazwa
Opal to kamień szlachetny, którego nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa upala. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to ‘kamień drogocenny’. Według innych źródeł opal swoją nazwę wziął od greckiego słowa opallios, które oznacza ‘widzieć zmianę’.
Krótka charakterystyka minerału
Opal to kamień o niezwykle charakterystycznej, niepowtarzalnej barwie. Jest szklisty, perłowy, o woskowej strukturze. Może występować w bardzo wielu barwach, takich jak: biały, niebieski, bezbarwny, żółty, jak i zielony. Najrzadziej spotykany jest opal wielobarwny, zaś najbardziej powszechnym jest kamień w odcieniach bieli, który nazywany jest opalem szlachetnym.
To, co charakteryzuje omawiany minerał, to zdecydowanie fakt, iż jest on jednym z najpowszechniej występujących kryształów fotonicznych. Barwne refleksy świetlne to cecha, która wyróżnia ten kamień na tle innych powszechnie znanych, odkrytych i sklasyfikowanych minerałów.
Jedną z głównych wad tych kamieni szlachetnych jest niezwykle wysoka wrażliwość na zmiany temperatury, jak i proces dehydratacji. Takie zjawiska mogą prowadzić do pękania, a więc do zniszczenia kamienia.
Opal to jeden z najdroższych kamieni szlachetnych na świecie, według starodawnych wierzeń był minerałem zesłanym przez niebiosa. Symbolizuje on zarówno zaufanie, jak również nieustającą wiarę.
Rodzaje i typy opali
Chcąc wymienić najbardziej znane typy opali, z całą pewnością wspomnieć należy: mleczny, niebieski, pawiowy, ognisty, złoty, zielony, różowy.
Wskazać można także wiele różnorodnych odmian tego kamienia szlachetnego. Najpopularniejsza to girasol. Jest to minerał przezroczysty, który często powiązany jest z kamieniem księżycowym. Wyróżnić można także hydrofan, czyli opal lekko zabarwiony, białawy, nieprzezroczysty. Niezwykle intrygujący jest opal o barwie czarnej. Oprócz tego wyróżnić można także inne odmiany, takie jak: jaspisowy, kryształowy, mleczny, mszysty, płomienny, pospolity, szary, żywiczny.
Zastosowanie
Opal to kamień szlachetny, który znajduje szerokie zastosowanie w branży jubilerskiej. Minerał zdobi różne elementy damskiej biżuterii. Jest niezwykle chętnie poszukiwany przez kolekcjonerów, którzy chcą posiadać go we własnej kolekcji.
Naturalne występowanie
Największe skupiska prezentowanego minerału możemy odnaleźć na terenie Australii. Jest to zestalona, koloidalna krzemionka, która nie wykształca kryształów. W jego skład wchodzi od 3 aż do 10% wody. Zdarza się jednak, iż opale zawierają choćby 20% wody, kiedy są hydropalami. Warto również wiedzieć, iż opale występują w przyrodzie na skutek obecności i działania wody w skorupie ziemskiej.
Cechą rozpoznawczą jest również to, iż opale w środowisku naturalnym występują w skupiskach groniastych, kulistych, jak również nerkowatych. Najczęściej odnajdywane są w takich miejscach, jak: Nowa Południowa Walia, Coober Pedy, Andamooka, jak również Queensland.
Oprócz Australii opale w pokaźnych ilościach występują także w Brazylii, jak i w Meksyku (opale ogniste).
Źródła
- Opal, Wikipedia – wolna encyklopedia, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Opal [dostęp: 11.07.2024].
- Moc kamieni: opal – drogocenny dar niebios, Jubiler.pl, https://www.jubiler.pl/blog/moc-kamieni-opal.html [dostęp: 11.07.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Dpulitzer. Licencja: CC BY-SA 4.0.