Ogórki z twojego ogródka są gorzkie? Prawdopodobnie popełniasz te błędy

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /Alexey Hulsov /Pixabay.com


Ogórki to popularne warzywa, często uprawiane w przydomowych ogródkach. Każdemu ogrodnikowi zależy, aby były soczyste, pozbawione goryczki. Co zrobić, gdy mimo starań, są gorzkie w smaku? Przyczyn należy szukać w błędach pielęgnacyjnych. Uratujesz swoje plony, jeżeli je wyeliminujesz.

Goryczka w ogórkach nie jest trująca, pobudza procesy trawienne, a choćby chroni wątrobę. Trzeba jednak przyznać, iż gorzkie warzywa nie zachwycają swoim smakiem, chcemy go uniknąć, prowadząc własne uprawy. Poznaj błędy pielęgnacyjne, przez które ogórki mają goryczkę, a jeszcze zdążysz uratować swoje plony.

Przez to twoje ogórki są gorzkie - przyczyny powstawania goryczki

Ogórki mają związki chemiczne nazywane kukurbitacynami. Chronią je przed szkodnikami i występują w korzeniach, łodygach i liściach, choć w sprzyjających warunkach mogą przenikać także do owoców. Jakie są zatem przyczyny powstawania goryczki?

  • Nieodpowiednie podlewanie

Ogórki wymagają stale wilgotnego podłoża, jednak nie może być błotniste. Należy zatem podlewać je często, ale małymi dawkami. Z kolei niewystarczająca ilość wody prowadzi do stresu wodnego, zwiększającego produkcję kukurbitacyn.

  • Zbyt wysoka lub za niska temperatura

Ogórki stają się gorzkie, jeżeli temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza lub spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza. Optymalne warunki do ich rozwoju to temperatura wynosząca od 20 do 25 stopni Celsjusza.

  • Niewłaściwe nawożenie

Gdy ogórki zaczynają kwitnąć, powinniśmy odstawić nawozy azotowe, powodujące gorzki smak warzyw. Przyczyną powstawania goryczki może być także niedobór potasu, który odpowiada nie tylko za gospodarkę wodną i pobór składników odżywczych, ale również za proces owocowania.

  • Nieregularność zbiorów

Ogórki zwiększają produkcję kukurbitacyn, jeżeli pozostają długo na krzaczku. Stają się wtedy słabsze i bardziej narażone na atak szkodników czy rozwój chorób.

Co zrobić, żeby ogórki nie były gorzkie?

Ogórki nie będą gorzkie, jeżeli zaczniemy podlewać je małą ilością wody, za to 2 razy dziennie - rano i późnym popołudniem. Warto też ściółkować ich glebę np. słomą lub skoszoną trawą, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności, a także chroni przed upałami. W gorące dni dodatkowo przysłaniajmy je folią.

Żeby uniknąć goryczki w ogórkach, należy adekwatnie je nawozić. Używajmy zatem nawozów z odpowiednią ilością azotu, fosforu i potasu na różnych etapach rozwoju roślin. Przydatny może okazać się miernik ogrodniczy, służący do testowania ziemi, pomagający utrzymać odpowiedni poziom składników odżywczych.

Pamiętajmy też o regularnych zbiorach ogórków, choćby codziennych. Zrywajmy je z krzaczka, zanim staną się zbyt przerośnięte.

Zobacz też:

Widzisz takie plamki na płatkach róży? gwałtownie podejmij działanie

Zbliża się czas ważnego zabiegu dla tui. Nie prześpij go, bo zmarnieją zimą

Truskawki potrzebują teraz twojej opieki. Nie przegap tego zabiegu

Idź do oryginalnego materiału