Ogar polski

3 lat temu

Ogar polski to średniej wielkości pies o zrównoważonym charakterze i spokojnym usposobieniu. Jest bardzo towarzyski, samodzielny i pozbawiony agresji. Czym wyróżnia się ta rasa i co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się, aby szczenię ogara polskiego dołączyło do naszej rodziny?

Ogar polski – podstawowe informacje

FCI grupa VI (psy gończe i rasy pokrewne), sekcja 1.2 (średnie psy gończe), nr wzorca 52
Długość życia 12–14 lat
Charakter niezależny, energiczny, wierny, czujny, pewny siebie, ciekawski, zwinny, lubiący zabawę
Rozmiar średni (samce i samice):

masa ciała: suki 20–25 kg, samce 25–32 kg

wysokość w kłębie: suki 55–60 cm, samce 56–65 cm

Sierść włos okrywowy gruby i twardy, podszerstek miękki i gęsty; umaszczenie: czarny lub ciemnoszary czaprak (korpus), reszta ciała rdzawocynamonowa
Kraj pochodzenia Polska

Ogar polski – szczypta historii

Ogary polskie to bardzo stara rasa, która była znana już w średniowieczu. Jej przedstawiciele brali udział w polowaniach ze szlachtą (psy specjalizowały się w tropieniu i pogoni za zwierzyną). W 1608 roku hrabia Jan Ostroróg wydał pierwszy traktat naukowy poświęcony ogarom polskim pt. O psach gończych i myślistwie z nimi. Dekadę później uzupełnił wydanie, zmieniając tytuł swojej pracy na Myślistwo z ogary. Wskutek różnych konfliktów zbrojnych na przestrzeni lat populacja ogarów w Polsce znacznie zmalała (były m.in. tępione podczas rozbiorów, ponieważ uważano je za symbol kraju). Odbudowy rasy podjął się 1959 roku kynolog i pułkownik Wojska Polskiego Piotr Kartawik, który sprowadził z Litwy trzy suki i założył hodowlę o nazwie Z Kresów. Na bazie psów z tej hodowli w 1964 roku opracowano wzorzec rasy ogar polski, natomiast dwa lata później, w 1966 roku, Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie go uznała.

Ogar polski – wygląd

Wielu miłośników psów zastanawia się, jak wygląda ogar polski. To średniej wielkości pies o mocnej, zwartej i muskularnej sylwetce, która wpisuje się w prostokąt. Dorosły samiec osiąga w kłębie od 56 do 65 cm, a samica od 55 do 60 cm. Zgodnie z oficjalnym wzorcem rasy pożądana masa ciała dla psa to 25–32 kg, a dla suki 20–25 kg. Typową cechą wyglądu ogarów polskich jest korpus ciemniejszy od reszty ciała.

Głowa: dość ciężka; kufa długa i tępo zakończona; stop dobrze zaznaczony.

Oczy: migdałowate, skośne, niezbyt głęboko osadzone, ciemne, z wiekiem dolna powieka obwisa.

Uszy: nisko osadzone, luźno zwisające, średniej długości i szerokości, lekko zaokrąglone na końcach.

Ogon: gruby, lekko wygięty, dość nisko osadzony.

Szata: dwuwarstwowa; gruby, krótki włos na głowie, kufie, uszach i nogach; na reszcie ciała średniej długości; podszerstek miękki i gęsty.

Maść: włos na głowie, kufie, uszach i nogach krótki (dopuszczalne białe znaczenie na głowie w kształcie strzałki).

Ogar polski – charakter

Ogar polski to zrównoważony, spokojny i inteligentny pies, który uwielbia towarzystwo członków rodziny oraz innych psów (wychowywany od małego z kotami zaakceptuje również i ich obecność). Ten towarzyski czworonóg jest wyrozumiały i delikatny w stosunku do dzieci. Wobec obcych osób zachowuje dystans, ale nie jest agresywny. Pupil z pewnością zaalarmuje nas głośnym szczekaniem, jeżeli ktoś pojawi się w pobliżu posesji. Swoim wyglądem budzi respekt, jest czujny i dobrze sprawdzi się w roli stróża domowego. Mimo iż ogar polski nie jest zbyt szybki, potrafi pokonywać duże dystanse. Ma znakomity węch i doskonałą orientację w terenie. Pamiętajmy, iż poza posesją, spacerując w przestrzeni publicznej, jak każdy pies powinien być prowadzony na smyczy (warto wyposażyć się w długą linkę treningową, aby ogar mógł się wybiegać).

Warto podkreślić, iż ogar polski w domowym zaciszu nie jest zbyt aktywny, zachowuje się cicho i spokojnie (jeśli wcześniej zaspokoimy jego potrzeby ruchowe).

Ogar polski – dla kogo?

Wychowaniu tego przyjaznego czworonoga nie podoła nowicjusz. Ogar polski ma niezależną naturę, którą lubi podkreślać. Jest psem bardzo samodzielnym, upartym, powinien więc trafić do domu opiekuna doświadczonego w szkoleniu czworonogów. Warto mieć świadomość, iż ogar polski łatwo i chętnie się uczy, ale nigdy nie jest bezwarunkowo posłuszny. Z pewnością nie jest to odpowiedni pies dla osób niekonsekwentnych, bojaźliwych i niepewnych siebie. jeżeli ogar wyczuje u opiekuna słabość, odmówi współpracy. Ogar polski nadaje się na czworonoga rodzinnego, to dobry towarzysz dzieci (oczywiście zwierzę zawsze powinno być z najmłodszymi członkami rodziny pod nadzorem osób dorosłych). Najlepszym miejscem do życia dla ogara jest dom z dużym ogrodem, choć odnajdzie się też w mieszkaniu. Chcąc zaspokoić podstawowe potrzeby pupila, musimy pamiętać o kilku spacerach dziennie, w tym 1–2 dłuższych.

Ogar polski – cena

Ile kosztuje ogar polski? Szczenięta, które pochodzą z legalnej hodowli, zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce, to wydatek na poziomie 3000–4500 złotych. Dlaczego musimy wydać kilka tysięcy złotych, aby cieszyć się z obecności nowego pupila w domu? Ta cena wynika m.in. z:

  • zapewnienia suce ogara polskiego w hodowli stałej opieki weterynaryjnej,
  • profesjonalnej opieki nad szczeniętami,
  • karmienia zwierząt wysokiej jakości pokarmem,
  • starannej socjalizacji szczeniąt.

Decydując się na szczenię ogara polskiego z certyfikowanej hodowli, możemy przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem stan zdrowia naszego pupila, ponieważ znamy historię potencjalnych chorób genetycznych u przodków. Musimy mieć świadomość, iż osoby, które traktują hodowlę psów jako swój zawód, wkładają mnóstwo energii i czasu w ciągłą opiekę nad młodymi i suką. jeżeli udział w wystawach kynologicznych nie jest naszą pasją, warto zdecydować się na adopcję psa w typie rasy ogar polski. Wystarczy odwiedzić miejscowe schroniska dla zwierząt.

Ogar polski – pielęgnacja

Jak wygląda pielęgnacja ogara polskiego? Nie jest to pies, który wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz w tygodniu wyczesywać sierść (w okresie linienia codziennie). Osoba, która weźmie pod opiekę ogara polskiego, powinna też systematycznie sprawdzać jego stan oczu, pazurów i uszu (ze względu na specyficzną budowę należy regularnie przycinać włosy wewnątrz uszu i przecierać te miejsca specjalnymi preparatami). Wskazane jest też codzienne mycie zębów.

Ogar polski – żywienie

Czym karmić ogara polskiego, aby dostarczyć organizmowi zwierzęcia wszystkie niezbędne składniki odżywcze? Pies może otrzymywać pełnoporcjową karmę gotową zaufanej marki. Podczas jej wyboru musimy zwrócić uwagę, aby była dostosowana do wieku, zdrowia i aktywności fizycznej czworonoga. Szczenię ogara polskiego należy karmić jedzeniem gotowym z linii „junior”. Dorosłe zwierzę powinno dostawać karmę z oznaczeniem „adult”, a starszy ogar pokarm z symbolem „senior”. Jak często należy karmić ogara polskiego? Optymalne będą 2–3 posiłki dziennie. Musimy zadbać o to, aby pies miał ciągły dostęp do świeżej, czystej wody. Ogary polskie mają nieposkromiony apetyt i tendencje do tycia, dlatego tak ważne jest pilnowanie, aby nie przekraczać optymalnej dziennej porcji jedzenia. Od czasu do czasu pupil może dostawać smakołyki dla zwierząt, ale nie powinny one pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Ogar polski – zdrowie

Ogary polskie to zdrowa rasa, nieobciążona chorobami genetycznymi. Do możliwych problemów zdrowotnych, z jakimi możemy się spotkać, biorąc pod opiekę ogara, należą m.in.:

  • choroby powiek (np. entropia tj. wwinięcie brzegu powieki),
  • stany zapalne uszu.

Jak długo możemy cieszyć się obecnością ogara polskiego w naszym domu? Przeciętnie psy tej rasy dożywają 12–14 lat.

Ogar polski – ciekawostki

  1. Wzmianki o ogarze polskim znajdziemy w dziełach literackich Mikołaja Reja, Adama Mickiewicza i Stefana Żeromskiego.
  2. W 1967 roku w Polsce było zarejestrowanych zaledwie 15 ogarów polskich.

Ogar polski – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy ogar polski: Hades, Krater, Fuks, Hugo.

Przykładowe imiona dla suki rasy ogar polski: Aura, Wena, Beza, Luna, Vina.

Idź do oryginalnego materiału