Skrzydłokwiat jest jedną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko pięknemu wyglądowi, ale przede wszystkim dużej wytrzymałości i niskim wymaganiom. Nie oznacza to jednak, iż jest nieśmiertelny. Aby stał się piękną dekoracją domu, trzeba o niego dobrze zadbać. To szczególnie ważne latem, gdy roślina musi mierzyć się z długotrwałymi upałami i suszą. Jak jej pomóc i jednocześnie nie zaszkodzić? Wystarczy dobra pielęgnacja i domowy nawóz.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
Skrzydłokwiat: jaka ziemia? Zapamiętaj te zasady pielęgnacji
Zanim przejdziemy do nawożenia, warto najpierw przypomnieć najważniejsze zasady pielęgnacji tego gatunku. Skrzydłokwiat teoretycznie nie jest rośliną wymagającą, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach, aby w okresie otrzymać okazałe, białe kwiaty.
Stanowisko - skrzydłokwiat najlepiej czuje się na jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Słońce nie może padać bezpośrednio na roślinę, ponieważ mogłoby ją poparzyć i przesuszyć. Z kolei zbyt duży cień sprawia, iż na pędach pojawiają się nie białe, a zielone kwiatostany, bogate w chlorofil.
Temperatura - optymalna temperatura dla tej rośliny to 18-22 stopni Celsjusza latem i 16-18 stopni Celsjusza zimą. Warto pamiętać, iż nie toleruje przeciągów i gwałtownych zmian temperatury.
Podłoże - gleba pod skrzydłokwiatem powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna z pH na poziomie 5-6.
Podlewanie - choć gatunek ten nie jest wymagający, to jednak źle znosi suszę. Wystarczy spóźnić się jeden dzień z podlewaniem, by liście i kwiaty zupełnie opadły. Podobnie działa na niego suche powietrze. Warto zatem nawadniać roślinę regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Dodatkowym atutem będzie ustawienie w pobliżu skrzydłokwiata nawilżacza powietrza.
Zobacz też: Nie potrzebuje pustyni. "Polski kaktus" potrafi wyrosnąć na 2,5 metra
Czym podlać skrzydłokwiat, żeby ładnie rósł? Ta odżywka pobudzi roślinę do kwitnienia
Wiele osób zapomina o regularnym nawożeniu, a to ogromny błąd. Dostarczając roślinom wartościowych składników odżywczych, wspomagamy je we wzroście, poprawiamy ich wygląd, a także pobudzamy kwiatostany do kwitnienia. W sklepach ogrodniczych znajdziemy sporo preparatów do skrzydłokwiatu, jednak zamiast przepłacać za chemię, lepiej przygotować domową odżywką. Zrobimy ją z liści żywokostu lekarskiego, który jest bogaty w azot, potas, wapń i inne mikroelementy odpowiadające za obfite kwitnienie. Składniki, jakich potrzebujemy, to:
2 garści świeżych lub suszonych liści żywokostu (zbieranych w czerwcu),
litr wody (najlepiej deszczowej, przegotowanej lub odstanej),
duży słój z pokrywką.
Liście żywokostu wkładamy do słoika i zalewamy wodą. Naczynie lekko zakręcamy lub zakrywamy jego wieko talerzykiem i odstawiamy całość w chłodne, suche miejsce. Po trzech tygodniach odżywka będzie gotowa. Wystarczy odcedzić z niej liście i podlać rośliny powstałym płynem.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.