Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie kończy lato wyjątkowym wydarzeniem – odsłonięciem repliki posągu Światowida ze Zbrucza. Ta historyczna figura, datowana na IX/X wiek. Wzbogaca Ogródek Kultur i Tolerancji, czylizbiór fascynujących rzeźb i budowli z różnych stron świata.
W Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, znajdująca się koło Poznania odsłonięto replikę posągu Światowida ze Zbrucza. Jest ona datowana na IX/X wiek. Ta imponująca figura stała się częścią Ogródka Kultur i Tolerancji, który gromadzi bogatą kolekcję rzeźb i modeli z różnych zakątków świata.
Światowid ze Zbrucza to wyjątkowa rzeźba, którą można podziwiać w Muzeum-Pracowni Literackiej w Puszczykowie. Poza nią, wśród eksponatów można znaleźć m.in. miniaturę piramidy Cheopsa, kopię statku Krzysztofa Kolumba – Santa Maria oraz replikę posągu Buddy z Bamianu.
Projekt nowej repliki posągu jest dziełem Mariana Witczaka. Figura ma imponujące 270 cm wysokości. Jej wykonanie to zasługa Janka Bromskiego, znanego z budowy replik Santa Marii oraz piramidy Cheopsa. Posąg odlano z materiału imitującego kamień.
Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie to miejsce, które reprezentuje różnorodność kultur i ich wpływ na historię. Od lat przyciąga turystów m.in. kopią statku Santa Maria Krzysztofa Kolumba. To właśnie tutaj, w 2008 roku, odbyło się symboliczne wodowanie tego statku z udziałem potomka słynnego podróżnika.
Figurę Światowida odnaleziono w 1848 roku w korycie rzeki Zbrucz. Jej charakterystyczna forma, w której cztery głowy złączone w jednym ciele wieńczy „kapelusz”, stanowi unikatowy wygląd. Choć datowanie figury często oscyluje wokół X wieku, istnieje możliwość, iż powstała ona na przełomie IX i X wieku.
Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera istnieje od 1974 roku. Jest hołdem dla słynnego polskiego podróżnika i pisarza. Arkady Fiedler zmarł w 1985 roku. Odbył on w swoim życiu 30 wypraw i podróży, które udokumentował w 32 książkach wydanych w 23 językach, osiągając nakład przekraczający 10 milionów egzemplarzy.