Warszawiacy mogą już pospacerować po pierwszej części parku nad południową obwodnicą na Ursynowie. Udostępniono odcinek od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów.
Inwestycja Zarządu Zieleni m.st. Warszawy jest innowacyjna w skali kraju. Park jest budowany od zera, w znacznej części na stropie tunelu drogowego. Zielony teren będzie ważnym korytarzem ekologicznym dla całego miasta. Połączy skarpę warszawską z parkiem im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK i Lasem Kabackim.
Park linearny powstaje wzdłuż ul. Płaskowickiej, pomiędzy Pileckiego a Nowoursynowską. Prace są zaawansowane. Właśnie realizowane są odbiory budowlane kolejnego odcinka od ul. Braci Wagów do al. KEN. Już niebawem będzie można korzystać ze zbudowanej tu strefy zabaw dla dzieci z oryginalnymi urządzeniami, m.in. żółtym misiem z beczułkami. Wszystko otacza zieleń, w tym 100 drzew, jest ogród deszczowy z pomostem i fontanna posadzkowa. Następne odcinki będą udostępniane mniej więcej co trzy miesiące. Cały park ma być gotowy na wiosnę 2026 r.
– To istotny moment inwestycji. Można już spacerować po pierwszym odcinku parku pomiędzy ul. Stryjeńskich a ul. Braci Wagów. Posadziliśmy tam tysiące roślin, w tym 228 drzew rodzimych gatunków: dęby, klony, brzozy, graby, grusze, jabłonie, jarząby, derenie,. Nie brakuje krzewów, traw ozdobnych, bylin i roślin cebulowych – chwalą się urzędnicy ratusza.
Głównym punktem gotowego odcinka jest rozległa polana. Na niej powstały czyżnie, czyli inspirowane naturą nieregularne grupy rodzimych gatunków drzew i krzewów. niedługo na polanie zakwitnie łąka. Na razie Zarząd Zieleni prosi mieszkańców, by nie wchodzili na polanę i pilnowali psów, gdyż trawa i inne rośliny dopiero wschodzą (informują o tym tabliczki w terenie). Pomiędzy polaną a jezdnią ul. Płaskowickiej zasadzono malownicze brzozy i sosny, pomiędzy nimi są trawy, byliny i rośliny cebulowe. Kwiaty zakwitną w kolorach bieli, różu, fioletu.
W sumie w parku na powierzchni 12,5 ha będzie posadzonych ok. 1000 drzew, ponad 100 tys. krzewów, roślin okrywowych, bylin i traw ozdobnych. Nie zabraknie miejsc do wypoczynku. Stanie ponad 300 ławek i krzeseł. Zostaną założone liczne trawniki, na których będzie można rozłożyć koce. Dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego w parku będą dodatkowe leżaki, hamaki, stoły do gier. Zacieniacze zapewnią odrobinę cienia zanim drzewa osiągną oczekiwane rozmiary.
W parku zastosowano wiele rozwiązań, które stanowią adaptację Warszawy do zmian klimatu. Jednym z nich jest system zagospodarowania wody opadowej. Powstanie kilka ogrodów deszczowych, największy z nich przy al. KEN ma powierzchnię 350 mkw.