Nowoczesne muzea. Czym różnią się od klasycznych?

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Nowoczesne muzea. Czym różnią się od klasycznych?


Współczesne placówki muzealne odchodzą od klasycznego stylu prezentowania eksponatów, które z reguły oglądało się z daleka, w gablotach lub za szkłem, bez możliwości dotykania czy wchodzenia z nimi w interakcje. Zobacz, w jakim kierunku idzie nowoczesne muzealnictwo XXI wieku!


Interaktywność równa się zaangażowanie


Nowoczesne muzea stawiają na maksymalne zaangażowanie swoich odwiedzających – w końcu mają oni być zadowoleni z wizyty, a jednocześnie polecić miejsce innym osobom. To właśnie w tym celu tworzy się wystawy interaktywne, czyli takie, w które można całościowo się zaangażować.


Zwiedzający mogą dotykać, eksperymentować, wąchać, a choćby smakować (!), dzięki czemu aktywnie uczestniczą w odbiorze sztuki. Wzbogacają tym samym doświadczenie i wynoszą z wystaw wspomnienia, które żyją w nich jeszcze długi czas.


Ciekawym miejscem z interaktywnymi wystawami jest warszawskie Melt Museum, gdzie sztuka łączy się z interaktywnością – bilety możesz dostać na przykład tutaj: https://www.ebilet.pl/biznes/wystawa/melt-museum.


Technologie w służbie sztuki


Czym byłaby nowoczesność bez korzystania z jej najnowszych zdobyczy technologicznych? Wiele muzeów czerpie garściami z technologii udostępniając odwiedzającym swoje eksponaty wzbogacone o nowe doznania.


Sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, np. okulary VR czy cyfrowe archiwa pozwalają jeszcze głębiej zanurzyć się w dziełach – również tych znanych, klasycznych, które każdy kojarzy choćby ze szkolnych podręczników.


Zwiedzający mogą przenieść się w czasie, trafić wewnątrz dzieł, spojrzeć na sztukę z zupełnie innej perspektywy. Ważne jest to, iż technologia nie ma za zadanie zaburzać czy zniekształcać dzieł, a jedynie pokazywać ich inną, unowocześnioną stronę, co wpływa na ogólne doznania.


Doznawanie zmysłami i immersja


Klasyczne muzea z reguły koncentrują się od zawsze na jednym zmyśle – wzroku. Standardowe wystawy to oglądanie dzieł, czasami uświetnione opowiadaniem przewodnika albo przewodnikiem audio, choć nie jest to reguła.


Immersja polega jednak na tym, by odwiedzający zanurzył się w dzieło całkowicie – wszystkimi zmysłami. Odbiór sztuki wyjątkowo zapada w pamięć, bo kojarzymy dane instalacje czy obrazy z zapachem, towarzyszącym dźwiękiem i szeregiem innych doznań, których nie zapewnia sam zmysł wzroku.


Nowoczesne immersyjne muzea sprawiają także, iż sztuka staje się dostępna – każdy, niezależnie od wykształcenia i upodobań, może uczestniczyć w takich przedsięwzięciach, bo próg wejścia jest relatywnie niski. Innymi słowy – muzeum immersyjne to dla wszystkich coś dobrego. o ile nie chcesz polegać wyłącznie na zmyśle wzroku, są to miejsca zdecydowanie dla Ciebie.


Nie oznacza to, oczywiście, iż wszystkie muzea odchodzą od klasycznej formy – niektóre z nich przez cały czas pozostają w niezmienionej formie, gdzie eksponaty historyczne czy rzeźby ogląda się w sposób statyczny, jednotorowy, spokojny i refleksyjny. XXI wiek oferuje jednak wybór – i to jest właśnie najważniejsze!


Źródło: artykuł partnera
Idź do oryginalnego materiału