Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków jeszcze w tym roku podejmie stosowne działania na rzecz parku kulturowego Historycznego Centrum Warszawy, w którego skład wchodzi Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, ogrody Krasińskich i Saskich oraz położone poniżej Skarpy Wiślanej i Łazienek Królewskich parki rozciągające się na długość około 6 kilometrów. Nowe zasady będą dotyczyły handlu obwoźnego, a także lokalizacji ogródków gastronomicznych.
REKLAMA
Zobacz wideo Figura zdradza sekrety stylu. To on stoi za jej kreacjami!
Park kulturowy Warszawa. Pod koniec roku będą obowiązywały nowe przepisy
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznesy na terenie parku kulturowego, przy jakichkolwiek działaniach dotyczących lokalu muszą wziąć pod uwagę wytyczne władz. Według obowiązujących na ten moment przepisów mogą oni reklamować swoją działalność, ale muszą robić to z szacunkiem dla krajobrazu kulturowego miejsca. Chcąc dodatkowo wzmocnić walory estetyczne Historycznego Centrum Warszawy, włodarze postanowili zmienić panujące dotychczas zasady. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 29 grudnia 2024 roku. Na pierwszy rzut zostaną uregulowane kwestie handlu obwoźnego oraz lokalizacji ogródków należących do lokali gastronomicznych. To jednak nie koniec zmian. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków pracuje nad kolejnym projektem, który według założeń ma wejść w życie 29 maja 2025 roku.
Park kulturowy - Historyczne Centrum Warszawy. Estetyka miejsca ulegnie zliberalizowaniu
Na podstawie zgłoszonych przez przedsiębiorców uwag, BSKZ zdecydowało się zliberalizować zasady dotyczące historycznego wystroju elewacji oraz wyposażenia ogródków i wyglądu witryn lokali gastronomicznych, handlowych i usługowych. Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Warszawa - nowe regulacje nie będą miały szkodliwego wpływu na reprezentacyjny charakter Historycznego Centrum. W porozumieniu z przedstawicielami poszczególnych biznesów obradami objęto między innymi kwestie trawników i rozstawienia ogródków. Lokale, które zdecydują się na wykorzystanie roślin w charakterze ogrodzenia, mogą wybrać okazy rosnące choćby do 160 cm. Większe mogą być również donice wystawione przed budynkami. Jedynym zastrzeżeniem jest wykorzystywanie chodników w celach magazynowania produktów sklepowych. Te i inne zasady, które zostaną poddane dyskusji na obradach trwających od 2 do 22 grudnia 2024 roku, wejdą w życie już za kilka miesięcy.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.