Nowa Willa Warszawa 16-19.05 Warszawa

nn6t.pl 6 miesięcy temu

Znacie ten dialog: „- A jakie ryby preferujesz? – Filety.”? My zapytani, jaką sztukę preferujemy, odpowiadamy, iż pokazywaną w zabytkowych, opuszczonych domach. Z dużym sentymentem wspominamy Willę Warszawa, zorganizowaną przez Raster w 2006 roku. Tę formułę galeria powtarzała potem z sukcesem w Reykiaviku, Tokio i Toronto. I mimo, iż sporo było od tego czasu w stolicy wspólnych wystaw wielu galerii w hotelach czy innych mieszkalnych przestrzeniach, to nie udało się już odtworzyć tamtego klimatu. Do dziś.

Złożyło się na to kilka czynników. Przede wszystkim wystawa NADA Villa Warsaw gości w wyjątkowym starym domu w Alejach Ujazdowskich – neobarokowej Willi Gawrońskich z 1924 r. projektu Marcina Weinfelda. Od lat opuszczonej, pełnej architektonicznych smaczków, takich jak stare tapety, parkiety, metaloplastyka, szafy wnękowe, przepiękne klatki schodowe i tajemniczy ogród (z czego skorzystał m.in. Paweł Althamer, umieszczając w nim swoje rzeźby z cyklu „Astronauci”).

Wystawę zorganizowali Michał Kaczyński (Raster), Marta Kołakowska (Galeria LETO) i Joanna Witek-Lipka (Warsaw Gallery Weekend) we współpracy z NADA (New Art Dealers Alliance), organizacją non-profit z Nowego Jorku, która wspiera rozwój i promocję sztuki współczesnej. Dzięki temu do willi udało się zaprosić 44 galerie z całego świata (m.in. Galerie Jocelyn Wolff z Paryża, ZERO… z Mediolanu, Fragment z Nowego Jorku, praski SVIT i berliński Plan B), wśród których polskie wypadają naprawdę znakomicie. Dlatego jeżeli chcecie na jednej wystawie zobaczyć przegląd tego, co w tej chwili dzieje się na naszej scenie artystycznej i rynku sztuki, to jest to idealne miejsce. Mamy tu prace m.in.: Olafa Brzeskiego, Aleksandry Waliszewskiej, Joanny Rajkowskiej, Weroniki Gęsickiej, Rafała Milacha, Poli Dwurnik, Małgorzaty Mycek, Karoliny Jabłońskiej. Można długo wymieniać. Wiele z nich powstało specjalnie z myślą o Willi Gawrońskich.

Spotkamy tu debiutantów, ale też twórców i kuratorów, którzy gościli w Willi Warszawa niemal 20 lat temu. Możemy ocenić, gdzie była sztuka i Warszawa wówczas na międzynarodowej scenie artystycznej, a gdzie jest teraz.

16–19.05, w godz. 12-19
NADA Villa Warsaw
Willa Gawrońskich, Al. Ujazdowskie 23
wstęp wolny
www.newartdealers.org

Miłosz Flis, KRUPA GALLERY, fot. Agnieszka Kowalska

Neon Pełny Żołądek Pusty Księżyc Flaviu Cacoveanu na elewacji Willi Gawrońskich, Plan B, fot. Agnieszka Kowalska

Paweł Althamer, Astronauci w ogrodzie Willi Gawrońskich, Fundacja Galerii Foksal, fot. Agnieszka Kowalska

Patryk Staruch, Tekla; galeria Wanda, fot. Agnieszka Kowalska

Jedna z klatek schodowych Willi Gawrońskich, fot. Agnieszka Kowalska

Rafał Milach, Jednostka Gallery, fot. Agnieszka Kowalska

Willa Gawrońskich, fot. Agnieszka Kowalska

Olaf Brzeski, Wampir, Raster, fot. Agnieszka Kowalska

Małgorzata Mycek, BWA Warszawa, fot. Agnieszka Kowalska

Idź do oryginalnego materiału