Noc Muzeów na UW 2023

1 rok temu
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, z 13 na 14 maja, będzie można odwiedzić także Uniwersytet Warszawski. Swoją ofertę przygotowały jednostki uczelni m.in.: Muzeum UW, Biblioteka Uniwersytecka, Ogród Botaniczny, Wydział Archeologiczny i Wydział Orientalistyczny.

Noc Muzeów to cykliczne wydarzenie, podczas którego udostępniane są dla zwiedzających zbiory poszczególnych instytucji kulturalnych w porze wieczornej i nocnej. W tegorocznej edycji wezmą też udział jednostki Uniwersytetu Warszawskiego.

Teoria „BUWcentryczna”

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędą się specjalne pokazy rycin i rysunków, książek i czasopism poświęcone przewrotowi kopernikańskiemu. Zaprezentowany zostanie jeden z 277 zachowanych na świecie egzemplarzy pierwszego wydania „De Revolutionibus” Mikołaja Kopernika oraz pierwszy przekład tej księgi na język polski, opublikowany w 1854 roku w tłumaczeniu Jana Baranowskiego, wybitnego warszawskiego astronoma.

Oprócz „De Revolutionibus” pokazane zostaną też m.in. druki astronomiczne i astrologiczne z XV-XVIII w., które poprzedziły wielki przewrót kopernikański oraz powstały w jego następstwie. Odwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia również wideoinstalacji wykonanych specjalnie z okazji kopernikańskiej Nocy Muzeów w BUW. Do godz. 1.00 otwarte będą bramy ogrodów biblioteki – specjalnie na tę okazję rozświetlonych.

Więcej informacji znajduje się na stronie BUW.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Teoria „BUWcentryczna”

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66

godz. 19.00-1.00

Wydarzenia w Muzeum UW

Muzeum UW zaprasza do zwiedzania najciekawszych zabytkowych budynków na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego, historycznych wnętrz pałacu Tyszkiewiczów-Potockich oraz obejrzenia wystawy „Janusz Fiszer. Kolekcjoner”, podczas której zaprezentowane zostaną wybrane obiekty z bogatej kolekcji dr. Janusza Fiszera, absolwenta UW. W zbiorach znajdują się m.in. bezcenne dawne fotografie, iluminowane rękopisy średniowieczne oraz dokumenty sygnowane m.in. przez Napoleona Bonaparte, Henryka VIII i Richarda Nixona.

Więcej informacji znajduje się na stronie Muzeum UW.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Program Muzeum UW

Muzeum UW, ul. Krakowskie Przedmieście 32

godz. 19.00-1.00

„Szalej ze strzygą” w Ogrodzie Botanicznym

W Ogrodzie Botanicznym UW będzie można wziąć udział w grze terenowej „Szalej ze strzygą”, której tematem przewodnim będą słowiańskie wierzenia na temat roślin. Liczba uczestników jest ograniczona. Udział mogą wziąć osoby powyżej 10. roku życia. O udziale decyduje kolejność przy wejściu.

Uczestnicy otrzymają niezbędne materiały, ale organizatorzy proszą o zabranie ze sobą latarek. Ogród Botaniczny UW będzie dostępny do północy. Pierwsze wejście rozpocznie się o godz. 20.00, a ostatnie o godz. 22.30.

Więcej informacji znajduje się na stronie Ogrodu UW.

Strona wydarzenia na Facebooku.

„Szalej ze strzygą”

Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4

godz. 20.00-00.00

Odkrywanie znalezisk na Wydziale Archeologii

Na Wydziale Archeologii UW, w budynku dawnej Szkoły Głównej na kampusie uczelni przy Krakowskim Przedmieściu, zostaną zaprezentowane zabytki z wykopalisk prowadzonych przez pracowników wydziału. Oprócz stałych ekspozycji będzie można zobaczyć znaleziska przygotowane specjalnie na Noc Muzeów. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia jednego z gabinetów, w którym są opracowywane późnośredniowieczne i nowożytne naczynia ceramiczne z wykopalisk w Gdańsku i Pucku. Eksponaty będzie można oglądać w godz. 19.00-1.00.

Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Archeologii UW.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Archeologiczna noc muzeów

Wydział Archeologii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

godz. 19.00-1.00

Wróżby, gry oraz zaklęcia na Wydziale Orientalistycznym

W programie wydarzeń na Wydziale Orientalistycznym UW znajdują się gry, prelekcje oraz warsztaty tańca. Podczas Nocy Muzeów eksperci z Wydziału Orientalistycznego opowiedzą o tym, jak wróżyli i przepowiadali przyszłość mieszkańcy Azji i Afryki, jakie stosowali zaklęcia oraz jak gry i zabawy nie tylko umilały im czas, ale kształciły i budowały więzi społeczne. Wydarzenia odbędą się w budynku przy ul. Nowy Świat 69 w hallu i auli na parterze.

Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Orientalistycznego UW.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Noc Muzeów na Wydziale Orientalistycznym

Wydział Orientalistyczny UW, ul. Nowy Świat 69, hall i aula na parterze

godz. 17.00-00.00

Inne atrakcje

Podczas Nocy Muzeów otwarte będą wnętrza m.in. Pałacu Kazimierzowskiego, Sali Kolumnowej w Gmachu Pomuzealnym oraz Starej Biblioteki na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Na scenie na dziedzińcu głównym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Na terenie kampusu rozstawione będę również foodtrucki.

Idź do oryginalnego materiału