Niezwykli mieszkańcy łódzkiego zoo. Ten gatunek nie istnieje na wolności

7 godzin temu
W jednym z łódzkich ośrodków właśnie wybudziło się kilka uroczych stworzeń, które w ostatnich miesiącach doświadczały zimowej hibernacji. To naprawdę spory powód do radości, ponieważ żółwie błotne w Polsce nie mają zbyt lekkiego życia. To jeden z elementów programu ochrony skupiającego się na gadach.
Żółw błotny to jedyny rodzimy gatunek żółwia występujący na terenie Polski. Na przestrzeni ostatnich lat jego populacja uległa drastycznemu zmniejszeniu, mimo tego, iż w 1935 roku te ziemnowodne osobniki zostały objęte ochroną prawną i wpisane w Polską Czerwoną Księgę Zwierząt w kategorii EN (zagrożonych wyginięciem). w tej chwili zrzeszenie wielu organizacji pracuje nad tym, aby naprawić wyrządzone krzywdy i wesprzeć ponowne odrodzenie się licznych skupisk tych gadów.


REKLAMA


Zobacz wideo Blisko 100 żółwi krytycznie zagrożonych wyginięciem wykluło się na plaży w Brazylii


Zoo Łódź z niezwykłymi mieszkańcami. Gatunek w za kilka lat pojawi się w nowym miejscu
Na terenie województwa łódzkiego jeszcze w 2024 roku wprowadzono w życie Program Ochrony Żółwia Błotnego. Jest to wspólne przedsięwzięcie zainicjowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Inicjatywa ta powstała w nadziei na przywrócenie do centralnej części kraju gatunku, który niegdyś występował na tych terenach bardzo licznie.
Zobacz też: Kilka budynków uniwersyteckich straciło zasilanie. Wszystko przez węża
Do zmniejszenia populacji żółwia błotnego w głównej mierze przyczyniły się różnorodne działania człowieka, zanieczyszczenia wód i osuszanie terenów podmokłych. Swój udział w wymieraniu gatunku mają również drapieżne ryby, ssaki oraz ptaki, które są naturalnymi wrogami tych gadów. Dzięki kontrolowanym warunkom, które przygotowano dla osobników objętych programem, istnieje spora szansa na to, iż będą one miały możliwość przetrwać w środowisku. Zanim jednak zostaną one wypuszczone na wolność, musi minąć jeszcze kilka lat.


Gdzie żyje żółw błotny? Młode osobniki zostaną umieszczone w ulubionych warunkach gatunku
Na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi właśnie wybudziły się po zimowej hibernacji pierwsze młode żółwie błotne. Gady są wychowywane w wolierze hodowlanej i przystosowywane do przyszłego życia na wolności. Według założeń do pierwszych reintrodukcji dojdzie wiosną 2027 roku, a kolejna próba nastąpi latem 2028 i 2029 roku. Żółwie zostaną wypuszczone na trzech obszarach województwa łódzkiego, które najbardziej wpisują się w wymagania ekosystemowe gatunku - podmokłe tereny bagienne zlokalizowane w pobliżu akwenu wodnego o spokojnym nurcie. Ważne jest również towarzystwo sporej ilości roślin, gdzie młode osobniki będą mogły znaleźć schronienie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału