W niedalekim sąsiedztwie Cytadeli i plaży na Szelągu powstanie nowy apartamentowiec Aura. Budynek został zaprojektowany przez uznanego na świecie polskiego architekta Roberta Koniecznego. Będzie to pierwszy jego realizacja w Poznaniu. W budynku ma znaleźć się 55 apartamentów i kameralne SPA. Całość pokryje 140 tysięcy roślin. Jest to inwestycja Piotra Voelkela, który jest współwłaścicielem Bałtyku i inicjatorem powstania Concordia Design.
Robert Konieczny jest najbardziej uznanym i nagradzanym polskim architektem na świcie i twórcą pracowni KWK Promes. To autor m.in. Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie czy Arki Koniecznego. W Poznaniu ma powstać pierwszy budynek zaprojektowany przez architekta. Będzie to inwestycja Piotra Voelkela, który jest współwłaścicielem Bałtyku i inicjatorem Concordia Design.
To pierwszy taki obiekt w Polsce
W nowej realizacji ma znaleźć się 55 apartamentowców. Ich wielkość ma rozpoczynać się od 34 m. kw ale będą również 160 metrowe, dwupoziomowe apartamenty. Niektóre z nich mają mieć cztery balkony. W standardzie Aury ma być ogrzewanie podłogowe oraz okna w aluminium i wideofony z opcją połączenia ze telefonem. W apartamentowcu znajdzie się także hala garażowa, pokój majsterkowicza oraz rowerownia. Lobby zostanie połączone z kameralnym spa. W otoczeniu budynku znajdą się miejsca do rekreacji oraz ekologiczny plac zabaw.
Robert Konieczny chciał w jak najmniejszym stopniu ingerować w ekosystem, ewentualnie wzbogacając go. Bryła budynku ma więc wyrastać z naturalnego spiętrzenia tego terenu i być jego przedłużeniem. Nowa roślinność ma znaleźć się na elewacji i dachu budynku. Ogród ten ma pomieścić 140 tysięcy roślin. Takie rozwiązanie ma umożliwić kontakt z naturą oraz dać komfort poprzez chłód w lecie i ciepło w zimie. Ma być to naturalny izolator chroniący przez upałami w lecie. Rośliny będą podlewane poprzez system, który w 90 procentach wykorzysta wody retencyjne, roztopowe i opadowe. W tworzenie innowacyjnych rozwiązań są zaangażowani naukowcy z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego.
– jeżeli zapewnimy dość zieleni, w przystępnej formie, tak jak robimy to w przypadku Aury, mamy szansę trwale zmienić oblicze miast. Zamiast wysp ciepła, możemy tworzyć budynki regulujące wilgotność i temperaturę powietrza zarówno wewnątrz, jak i w najbliższym ich otoczeniu. Taka architektura przyczynia się do poprawy estetyki okolicy oraz realnie wpływa na warunki życia poprzez korzystny mikroklimat – mówi Robert Konieczny, założyciel pracowni architektonicznej KWK Promes, autor projektu.
fot. Aura KWK Promes
– Od dawna obserwuję to, co projektuje i w jaki sposób myśli Robert Konieczny. Szukałem rozwiązania, które w tym miejscu pogodzi wiele oczekiwań: komfort przyszłych użytkowników, harmonię z zielonym, rekreacyjnym otoczeniem, odpowiedzialność za stan planety, energooszczędność i w efekcie ograniczenie kosztów eksploatacji, unikalną architekturę, która może być ikoną miasta i jest dziełem sztuki. Do takich zadań potrzeba partnera, który ma podobne wartości i rozumie wyznaczone cele oraz ma talent i rozmach – mówi inwestor Piotr Voelkel.
W kontakcie ze sztuką
Inwestor, Piotr Voelkel, zaprosił do współpracy Alicję Białą. Jej prace to m.in. kolorowe „Totemy” stojące w sąsiedztwie Bałtyku. Artystka zaprojektowała ceramiczną roślinną rzeźbę – lampę , która znajdzie się w lobby Aury, a także relief nawiązujący do związku człowieka z naturą. Szkliwa użyte w pracach były stworze specjalnie do tego projektu.
– Główną inspiracją form rzeźbiarskich były rośliny obecne lokalnie w Wielkopolsce, czasem zagrożone przez degradację siedlisk i zmiany klimatyczne. U mnie te małe rośliny są przeskalowane, dumne, zauważalne i mimo wszystko pełne nadziei. Poszukiwanie własnych szkliw pojawiło się z potrzeby samowystarczalności i tworzenia sztuki z materiałów, które znam i rozumiem. Szkliwa przygotuję z ziemi pobranej z różnych miejsc w Wielkopolsce, także z placu budowy Aury. Gleba z zawartością zróżnicowanych minerałów, zdeterminuje kolor szkliwa na rzeźbach – mówi Alicja Biała.
Piotr Voelkel jest kolekcjonerem sztuki, a także mecenasem wydarzeń kulturalnych.
– Sztuka od dawna mnie fascynuje. Tworzenie, to dla mnie styk tego co znamy z tym co chcemy zrobić po raz pierwszy, co dopiero odkryjemy. Fakt iż w niezwykłym, innowacyjnym obiekcie pojawią się też malarstwo, rzeźba czy relief to doświadczenie ludzi od setek lat. Dawniej domy i pałace pozwalały obcować ze sztuką, dać się sztuce uwieść i zainspirować. W Aurze pojawią się pracę cenionej przeze mnie Alicji Białej i Oskara Zięty. Uważam, iż sztuką jest też wielka, wybitna architektura – mówi inwestor Piotr Voelkel.
fot. Aura KWK Promes