
Park Jasnogórski to nie tylko miejsce do relaksu i spacerów na świeżym powietrzu. To także przestrzeń, w której można zgłębiać tajniki zielarstwa pod okiem ekspertów. W sobotę, 5 lipca miał miejsce spacer etnobotaniczny, będący swoistą lekcją właśnie z zakresu zielarstwa.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu ,,Etnobotaniczne wibracje”, o którym opowiedziała Eelina Mędrala-Młyńska – kierownik działu etnografii Muzeum Częstochowskiego:
– To dwuletni projekt edukacyjny. W jego ramach zapraszamy na warsztaty, spacery, wykłady. Na warsztaty przeznaczyliśmy przestrzenie dotychczas nieużytkowane, utworzyliśmy ogród społeczny. Warsztaty mają różną tematykę, każdy znajdzie coś dla siebie.
Na spacer po Parku Staszica zabrała uczestników zielarka i edukatorka naturalna Agata Zaskórską z Pracowni Nimrodel w Częstochowie. Zdradziła, jakie rośliny o adekwatnościach leczniczych można znaleźć w parku:
– Możemy zobaczyć różne gatunki klonów, babka średnia, dość rzadko spotykana, żywokost, czy żmijowiec, typowy dla gleb wapiennych, występujących na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Kolejny spacer etnobotaniczny odbędzie się 9 sierpnia. Szczegóły na stronie Muzeum Częstochowskiego.