Nie zapomnij o tej praktyce przycinając drzewa. Chodzi o ochronę roślin. Bez tego mogą zachorować

5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor redstallion // svehlik


Prace ogrodowe czas zacząć. Jednym z pierwszych zadań, które trzeba wykonać jeszcze w styczniu, jest przycinanie drzew owocowych. Zanim jednak się za nie zabierzemy, warto przygotować maść ochronną. To produkt, który pomoże roślinie szybciej się zregenerować. Podpowiadamy, jak ją przyrządzić.
Koniec stycznia i początek lutego to najlepszy czas na wykonywanie prac ogrodowych skupiających się na drzewach owocowych. Przycinanie gałęzi nie tylko korzystnie wpływa na późniejszy rozrost rośliny, ale także pozwala uformować koronę i ograniczyć ryzyko zachorowań grzybiczych. Chcąc zadbać o prawidłową kondycję naszych jabłoni, gruszy czy też śliwy, warto oprócz cięcia zastosować również maść ogrodniczą, którą z łatwością można przygotować w domu.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?


Przycinanie drzew owocowych jabłoni i gruszy. Pamiętaj o zastosowaniu maści na "rany"
Przycinanie gałęzi, kiedy drzewo znajduje się w stanie spoczynku to jedno, ale pielęgnacja "zranionych" części to drugie. Zastosowanie maści ogrodniczej jest niezwykle ważne. Dzięki niej możemy mieć pewność, iż roślina jest prawidłowo zabezpieczona przed różnego rodzaju infekcjami i niekorzystnymi warunkami, przez co proces regeneracji będzie przebiegał sprawniej. Do przygotowania leczniczego preparatu będziemy potrzebować:


50 g wosku pszczelego
100 ml oleju roślinnego (lniany lub rzepakowy)
2 łyżki popiołu drzewnego
1 łyżkę glinki kaolinowej


Wszystkie wyżej wymienione produkty posiadają wyjątkowe adekwatności, które po złączeniu w jedno stanowią barierę nie do przebicia, jeżeli chodzi o ochronę przyciętej gałęzi drzewa owocowego. Zanim jednak będziemy mogli zabezpieczyć nasze rośliny, musimy pamiętać o wykonaniu następujących czynności.


Najlepsza maść ogrodowa to ta przygotowana w domu. Zobacz, jakie to proste
Maść ogrodową najlepiej jest przygotować, zanim podejmiemy się przycinania gałęzi. W tym celu potrzebujemy metalowej miski, w której będziemy łączyć ze sobą poszczególne składniki. Jako pierwszy wyląduje w niej wosk pszczeli. Produkt należy poddać kąpieli wodnej, aby się rozpuścił. Kiedy otrzymamy płynną formę, możemy zacząć stopniowo dodawać olej roślinny. Całość mieszamy, do momentu aż stworzy się jednolita masa. Następnym krokiem jest dosypanie popiołu drzewnego i glinki. Wymieszane składniki przelewamy do pojemnika i odstawiamy do ostygnięcia. Kremowa konsystencja będzie dla nas sygnałem, iż produkt jest gotowy do użycia.
Zobacz też: Kalendarz ogrodnika: co kiedy sadzić? Zrób to teraz, a wiosną twój ogród zaleje kalejdoskop kolorów


Rany po cięciu drzewa owocowego przed nałożeniem maści należy dokładnie oczyścić. Oznacza to, iż musimy zadbać, aby brzegi cięcia były równe i gładkie. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nałożyć maść, którą rozprowadzamy dzięki pędzelka. Nie zapomnij o brzegach. Specjaliści radzą, aby wyjeżdżać choćby 1,5 cm poza krawędzie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, iż roślina została zabezpieczona we adekwatny sposób. jeżeli na przestrzeni kilku dni wystąpią opady deszczu, ponownie nałóż preparat.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału