Nie wszystkie zwierzęta w gospodarstwach udało się uratować z powodzi. "One nie miały szans"

2 dni temu
Podczas trwającej na południu kraju od paru dni powodzi mieszkańcy zalanych terenów starają się zabezpieczyć siebie, swój dobytek i zwierzęta domowe, zwłaszcza te, które łatwo jest zabrać ze sobą. Żyjące na wsiach zwierzęta gospodarskie potrzebują znacznie więcej czasu w ewakuację. Wielu rolników wierzyło, iż takie działania nie będą potrzebne. Niestety żywioł pokazał swoje prawdziwe oblicze. W najgorszej sytuacji są kury, indyki oraz perliczki.


Niektórzy rolnicy do końca wierzyli, iż fala ich nie dosięgnie


Choć rozsyłane alerty RCB o zbliżającej się fali powodziowej i ulewnych deszczach dotarły niemal do wszystkich gospodarstw, wielu rolników nie zdecydowało się od razu ewakuować hodowanych przez siebie zwierząt. Do końca wierzyli, iż uda im się przejść przez to suchą stopą. Niestety tegoroczna powódź okazała się bardzo groźna. Woda przyszła niespodziewanie i bardzo gwałtownie wdarła się na tereny, które dotychczas były bezpiecznym schronieniem dla wielu istot.

Przedstawiciele Opolskiej Izby Rolniczej od razu podjęli działania, aby pomóc potrzebującym. Wśród nich był Marek Dambiec, który opowiedział nam o sytuacji, którą zastał w powiecie prudnickim.

Walka trwała do ostatniej chwili. Nie wszystkie zwierzęta udało się uratować


Kiedy w wielu miejscach w powiecie prudnickim na bezpieczną i spokojną ewakuację zwierząt gospodarskich było już za późno, na pomoc rzucili się strażacy OSP oraz rolnicy, których niszczycielski żywioł ominął dzięki wyżej położonym zabudowaniom. Rozpoczęła się heroiczna walka o zwierzęta, ale niestety napierająca fala powodziowa nie miała zamiaru czekać, aż uda się je wszystkie zapakować na przyczepy. Przedstawiciel OIR ramię w ramię z gospodarzami, mimo przelewającej się przez zabudowania ogromnej ilości wody pomagał ratować bezbronne istoty.

Mimo poświęcenia rolników i strażaków nie wszystkie zwierzęta udało się uratować. Pozamykane w kurnikach i zagrodach kury, perliczki i indyki w starciu z wielką wodą nie miały szans na przeżycie. W ich przypadku pomoc nadeszła zbyt późno.

Agata Geilke, prezeska Fundacji Instytut Empatii, która przyjechała na zalane tereny ratować zwierzęta, w rozmowie z nami opowiada, iż "choć rolnikom udało się ewakuować wiele zwierząt, to w najgorszej sytuacji są kury, drób". – One w kontakcie z gwałtowną wodą nie miały szans na przeżycie – zaznacza.

Dla wielu gospodarzy śmieć zwierząt jest tragedią porównywalną do utraty domostw i doznanych zniszczeń.

Pomoc płynie ze wszystkich stron. Często jednak jest już za późno


Na pomoc zwierzętom uwięzionym na zalanych terenach oprócz prezeski Fundacji Instytut Empatii prowadzącej Schronisko Pegasus ruszyli również inni ochotnicy. Podzieleni na mniejsze grupy wciąż przedzierają się do zalanych gospodarstw w poszukiwaniu potrzebujących pomocy stworzeń. Mając świadomość, jak ogromny teren został objęty powodzią, zorganizowali oni potrzebny sprzęt oraz przygotowali schronienie dla poszkodowanych zwierząt gospodarskich w Starym Resku w woj. zachodniopomorskim.

Fundacja zapewnia nie tylko ratunek, ale również transport, opiekę oraz potrzebne wyżywienie. Najgorsze jest jednak to, iż często nie mają już kogo ratować.

To jeszcze nie koniec


Polska walczy z powodziami, które dotknęły głównie południowo-zachodnie regiony kraju, takie jak Dolny Śląsk, Opolszczyzna i Śląsk. Główne przyczyny to intensywne opady deszczu związane z niżem genueńskim "Borys", który doprowadził do gwałtownego wzrostu poziomu rzek, szczególnie Odry i jej dopływów. W wyniku tego doszło do podtopień oraz przerwania wałów przeciwpowodziowych w wielu miejscowościach, m.in. w Kłodzku, Lądku-Zdrój i Stroniu Śląskim, gdzie pękła tama, powodując niewyobrażalne szkody.

Najciężej dotknięte skutkami powodzi są w tej chwili województwa dolnośląskie i opolskie. Miasta takie jak Nysa i Brzeg zostały ewakuowane ze względu na ryzyko przerwania wałów i zalania. Na miejscu działają służby ratunkowe, wojsko i wolontariusze, próbując zabezpieczyć wały i pomóc mieszkańcom. Rzeka Odra przekroczyła stany alarmowe w wielu punktach, co powoduje dalsze zagrożenie dla wielu miejscowości​.

Idź do oryginalnego materiału