Inwazyjne gatunki roślin to takie, które dysponują zdolnością do ekspansji poza swoim naturalnym zasięgiem występowania. Stanowią bezpośrednie zagrożenie dla rodzimej fauny oraz flory, dlatego też w Unii Europejskiej obowiązuje oficjalna lista roślin, których posiadanie i rozprzestrzenianie jest całkowicie zabronione.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Rośliny inwazyjne w Polsce i Unii Europejskiej. niedługo znów nastapią zmiany
Kwestię roślin zakazanych na terenie Unii Europejskiej reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 z 22 października 2014 roku w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych. Dla przykładu, do grona takich roślin w sierpniu ubiegłego roku dołączyła pistia rozetkowa.
W związku z tym od 2 sierpnia br. zakazane będzie m.in. ich przetrzymywanie, sprzedaż czy wwóz na teren Unii. Ponadto stwierdzenie tych gatunków w środowisku należy zgłosić do gminy
- wyjaśniano w komunikacie opublikowanym w 2024 roku przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Na początku tego roku informowano również, iż od 2 sierpnia 2027 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz posiadania i wprowadzania do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej dławisza okrągłolistnego. Do tego czasu roślina powinna zniknąć ze wszystkich posesji oraz ogrodów znajdujących się między innymi na terenie Polski. Tego typu przepisów nie warto ingerować, ponieważ - jak ostrzega serwis Infor - uprawianie, posiadanie i rozprzestrzenianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) wiąże się z gigantycznymi karami. Grzywna wynosi choćby do 1 miliona złotych, ponadto istnieje ryzyko kary ograniczenia wolności, a choćby więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
Rośliny zakazane w Polsce - lista. Z roku na rok staje się coraz dłuższa
Poza rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, w Polsce obowiązuje również ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych określająca przepisy dotyczące IGO, które stwarzają zagrożenie dla naszego kraju. Z 88 wszystkich gatunków inwazyjnych aż 41 to rośliny. Są nimi między innymi:
azolla drobna,
kolcolist zachodni,
kolczurka klapowana,
niecierpek pomarańczowy,
rdestowiec czeski,
rdestowiec japoński,
rdestowiec sachaliński.
Sprawdź również: Rząd chce zmienić przepisy. Mają ułatwić wycinkę drzew na posesji. Chodzi o "milczącą zgodę"
Na liście gatunków stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej, które rozprzestrzeniają się na szeroką skalę, są natomiast: barszcz Mantegazziego, barszcz Sosnowskiego, moczarka delikatna, niecierpek gruczołowaty, czy wspominany wcześniej dławisz okrągłolistny. Lista jest jednak stale aktualizowana, dlatego szczegółów należy szukać na oficjalnej stronie rządowej. Zgodnie z art. 7. ustawy o gatunkach obcych zakazuje się zarówno wprowadzania do środowiska, jak i przemieszczania w środowisku gatunków obcych.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.