Największe atrakcje turystyczne w Kielcach

7 miesięcy temu
Zdjęcie: Największe atrakcje turystyczne w Kielcach


Co warto zobaczyć w Kielcach? Które miejsca najbardziej podobają się osobom zwiedzającym stolicę województwa świętokrzyskiego? Prezentujemy listę największych atrakcji turystycznych w Kielcach.

W rankingu ułożonym według ocen internautów (oceny w serwisie Google) znaleźć można zarówno rezerwaty, jak również muzea i inne interesujące miejsca.

Centrum Edukacji Medialnej

Średnia ocen internautów: 5,0/5. Liczba wystawionych opinii: 64.
Centrum Edukacji Medialnej / Fot. Centrum Edukacji Medialnej

Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach to miejsce przyjazne dla wszystkich, kto pragnie skutecznie pogłębić swoje kompetencje medialne. To jedyne tego typu miejsce w kraju. Centrum Edukacji Medialnej to siedem edukacyjnych stref (m.in. rozszerzona rzeczywistość, ekran mgłowy, filmy edukacyjne z udziałem znanych aktorów) oraz trzy profesjonalne studia (m.in. green screen, Dolby Atmos, audio). Kulminacyjna część wystawy poświęcona jest fake newsom i metodom obrony przed dezinformacją. Miejsce dedykowane jest w szczególności uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy chcą poznać historię i pracę mediów oraz zagrożenia wynikające z ich rozwoju.

Rezerwat Karczówka

Średnia ocen internautów: 4,9/5. Liczba wystawionych opinii: 40.
Karczówka / Fot. Radio Kielce

Rezerwat krajobrazowy został utworzony w 1953 roku. Zajmuje powierzchnię prawie 27 ha. Karczówką to skalista, pokryta iglastymi drzewami góra. To jedyny wśród kieleckich rezerwatów, który jest rezerwatem krajobrazowym. Karczówka wraz z okolicznymi wzniesieniami (Grabina, Dalnia, Stokowa, Brusznia i Marmurek) zapisała się w istotny sposób w historii eksploatacji kruszców. W 1646 roku Hilary Mala, mieszkaniec Malikowa, wydobył z pobliskiej góry Machnowicy wielkie bryły czystej rudy ołowianej. Z jednej z nich wykuto posąg świętej Barbary, który umieszczono w bocznym ołtarzu kościoła na Karczówce.

Więcej informacji na portalu swietokrzyskie.travel.

Geonatura Kielce – Centrum Geoedukacji

Średnia ocen internautów: 4,8/5. Liczba wystawionych opinii: 489.
Kielce. Centrum Geoedukacji. Geopark / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Centrum Geoedukacji zlokalizowane jest w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia. To najważniejsza atrakcja geoturystyczna na trasie „Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego”. Centrum Geoedukacji to miejsce, w którym w przystępny sposób przekazywana jest wiedza geologiczna i geograficzna z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi.

W Centrum Geoedukacji można zwiedzić wystawę stałą ,,Stacja Badawcza CHRONOS’’, w ramach której obejrzymy niesamowite scenerie dewońskiego morza sprzed 360 milionów lat, doświadczymy pobytu w jaskini czy odbędziemy niezapomnianą podróż przez dzieje Ziemi na pokładzie kapsuły-symulatora 5D. Po odwiedzeniu wystawy możemy wcielić się w rolę szlifierza kamieni korzystając z warsztatów w Klubie Miłośników Geologii. Centrum Geoedukacji organizuje również wydarzenia i imprezy geo­edukacyjne oraz wycieczki terenowe.

Więcej informacji na portalu centrum-geoedukacji.pl.

Rezerwat przyrody Kadzielnia

Średnia ocen internautów: 4,8/5. Liczba wystawionych opinii: 11 tys.
Kielce. Kadzielnia / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Kadzielnia (295 m n.p.m) to wzgórze w południowo-zachodniej części Kielc zbudowane z wapieni górnodewońskich. Wyrobisko, w którym wcześniej były kamieniołomy, wypełniają wody podziemne tworząc Jezioro Szmaragdowe. Kadzielnia stanowi największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie – 25. Najdłuższą jaskinią jest Jaskinia Odkrywców obejmująca trzy połączone ze sobą jaskinie: Jaskinię Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni. Została ona udostępniona turystycznie jako podziemna trasa turystyczna. Najwyższą część wzgórza, tzw. Skałkę Geologów, obejmuje rezerwat przyrody.

Więcej informacji na portalu geonatura-kielce.pl.

Muzeum Hammonda

Średnia ocen internautów: 4,8/5. Liczba wystawionych opinii: 203.
Kielce. Muzeum Hammonda / Fot. Dorota Klusek – Radio Kielce

Muzeum Hammonda powstało z inicjatywy prywatnego kolekcjonera Pawła Wawrzeńczyka oraz władz miasta Kielce w 2017 roku. W 2021 roku otwarto nową siedzibę muzeum przy ul. Zamkowej 5. Ekspozycję tworzą najbardziej popularne wynalazki Laurensa Hammonda: 61 modeli organów, 27 zegarów i automatyczny stolik do brydża.

Nie sposób w tym muzeum nie poznać samego Laurensa Hammonda – amerykańskiego inżyniera mechanika. Był on właścicielem ponad 100 patentów, ale jego najsłynniejszym wynalazkiem okazały się organy Hammonda opatentowane w 1934 roku w Chicago. Oprócz konstruowania Hammond uwielbiał muzykę. Był zafascynowany dźwiękami płynącymi z kościelnych organów. Pobierał lekcje gry na fortepianie, ale muzykiem nie został. Nie przeszkodziło mu to jednak w stworzeniu elektrycznych organów, które już na zawsze zmieniły światową scenę muzyczną.

Więcej informacji na portalu muzeumhammonda.pl.

Rezerwat Skalny Ślichowice

Średnia ocen internautów: 4,7/5. Liczba wystawionych opinii: 2,2 tys.
Kielce. Ślichowice. Rezerwat skalny / Fot. Radio Kielce

Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego to dawny kamieniołom, a od 1952 roku rezerwat przyrody nieożywionej. To najmniejszy rezerwat na terenie Kielc – jego powierzchnia to 0,55 ha. Rezerwat utworzono w celu zachowania odkrywki skalnej, przedstawiającej interesujący fragment tektoniki hercyńskiej Gór Świętokrzyskich w postaci charakterystycznie i silnie przefałdowanych skał wapiennych, częściowo margli i łupków marglistych franu facji kieleckiej oraz porastającej ten teren roślinności zielnej i krzewiastej. W skład rezerwatu wchodzi odsłonięty przy eksploatacji kamienia profil geologiczny z obalonym dużym fałdem skalnym obrazującym procesy tektoniczne. Rezerwat nosi imię Jana Czarnockiego – geologa i badacza Gór Świętokrzyskich, który podjął działania mające na celu ochronę tego fragmentu kamieniołomu. Rezerwat wchodzi w skład Geoparku Kielce.

Więcej informacji na portalu geonatura-kielce.pl.

Rezerwat Przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego

Średnia ocen internautów: 4,7/5. Liczba wystawionych opinii: 614.
Kielce. Rezerwat Wietrznia / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 17,95 ha został utworzony w 1999 roku. Ochroną częściową objęto pozostałości wzgórza Wietrznia (312 m n.p.m.) rozciętego kilkupoziomowymi wyrobiskami kamieniołomu. Obszar rezerwatu obejmuje połączone ze sobą trzy dawne kamieniołomy: Wietrznia, Międzygórz i Międzygórz Wschodni. Występujące tu skały zaczęto eksploatować w XIX wieku a prace wydobywcze zakończono w 1974 roku. Jak w „rozwartej księdze” możemy „czytać dzieje Ziemi” głównie z okresu dewońskiego, której „karta” ‒ ściana skalna – jest najdłuższym przekrojem geologicznym w Polsce (ponad 800 metrów długości). Wędrując ścieżką edukacyjną można się dowiedzieć między innymi o zjawiskach mikrotektoniki, żyłowej mineralizacji (ołowiu i barytu), krasu. Rezerwat nosi imię zasłużonego badacza Gór Świętokrzyskich – geologa Zbigniewa Rubinowskiego.

Warto także odwiedzić znajdujący się po północnej stronie rezerwatu użytek ekologiczny ‒ oczko wodne w miejscu dawnego wyrobiska kamieniołomu. Chronione są w nim zbiorowiska roślinności wodnej i przybrzeżnej na obszarze jednego hektara.

Więcej informacji na portalu kielce.eu.

Wzgórze Zamkowe w Kielcach

Średnia ocen internautów: 4,7/5. Liczba wystawionych opinii: 483.
Kielce. Wzgórze Zamkowe / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Wzgórze Zamkowe w Kielcach to miejska instytucja kultury zawierająca w sobie Instytut Dizajnu oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Wzgórze Zamkowe łączy dwie instytucje o charakterze historyczno-edukacyjnym i kulturalno-artystycznym.

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej to miejsce stałej ekspozycji historycznej zaprojektowanej przez Mirosława Nizio, twórcę m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. OMPiO to przestrzeń do edukacji, ale też dyskusji na tematy wychowania obywatelskiego, definiowania polskiego patriotyzmu.

Instytut Dizajnu w Kielcach to instytucja, która realizuje projekty z dziedziny szeroko pojętego dizajnu. Jej działalność skupia się na produkcji, wystawiennictwie i edukacji. Bazę do prowadzenia powyższych działań stanowią pracownie: ceramiczna, papieru i druku, komunikacji wizualnej, projektowania przestrzeni oraz tkaniny. Każda z pracowni przygotowana jest do pełnienia funkcji dydaktycznych – organizacji warsztatów i szkoleń – a także staży, praktyk oraz rezydencji artystycznych.

Instytut Dizajnu to także przestrzenie wystawiennicze. W unikatowej architekturze budynku XIX- wiecznego więzienia mieszczą się wnętrza Galerii Głównej oraz Galerii Brama. Działalność wystawiennicza realizowana jest również w przestrzeni Instytutu Dizajnu. W sali konferencyjnej organizowane są spotkania związane z nowymi technologiami i barcampy dla społeczności startupowej. Do dyspozycji mieszkańców jest także bogato wyposażona czytelnia. Dostępne są tu przede wszystkim pozycje dotyczące ceramiki, szkła, wzornictwa, architektury, grafiki projektowej oraz historii i teorii dizajnu.

Więcej informacji na portalu zamkowa3.pl.

Rezerwat Przyrody Biesak-Białogon

Średnia ocen internautów: 4,7/5. Liczba wystawionych opinii: 319.
Kielce. Rezerwat Przyrody Biesak-Białogon / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

W skałach kieleckiego rezerwatu Biesak-Białogon można znaleźć dowody na to, iż przed milionami lat na terenie regionu świętokrzyskiego były aktywne wulkany. Rezerwat ukryty jest w lesie porastającym zbocza Pasma Posłowickiego Gór Świętokrzyskich. w tej chwili dno wyrobiska śródleśnego kamieniołomu zalane jest wodą. Tuż nad lustrem wody, na północnej ścianie, można zauważyć niewielką warstwę bentonitu – skały, która powstała w morzu z osadów wulkanicznych. To dowód na to, iż ok. 480 milionów lat temu w rejonie basenu morskiego, w którym tworzyły się widoczne dziś piaskowce, znajdowały się czynne wulkany.

Więcej informacji na portalu swietokrzyskie.travel.

Kościół pw. św. Karola Boromeusza na Karczówce

Średnia ocen internautów: 4,7/5. Liczba wystawionych opinii: 289.
Kielce. Klasztor Karczówka; Kościół św. Karola Boromeusza na Karczówce w Kielcach / Fot. Robert Felczak – Radio Kielce

Kościół Świętego Karola Boromeusza w Kielcach znajduje się na wzgórzu Karczówka. Świątynia została wybudowana w latach 1624-1628 z fundacji Marcina Szyszkowskiego, biskupa krakowskiego jako wotum za ominięcie Kielc przez szalejącą w Polsce w 1622 roku morową zarazę. Biskup Szyszkowski z Mediolanu sprowadził relikwie św. Karola Boromeusza i tymczasowo umieścił je w kieleckiej katedrze. 4 listopada 1628 roku w uroczystej procesji zostały przeniesione do kościoła na Karczówce. W kościele znajduje się wykonany z marmuru chęcińskiego wczesnobarokowy ołtarz główny z obrazami św. Karola Boromeusza i św. Kazimierza. Pozostałe wyposażenie wnętrza reprezentuje styl rokokowy. Kościół jest świątynią jednonawową wybudowaną z prostych brył geometrycznych. Posiada wieżę z barokowym hełmem i sygnaturką. Wchodzi w skład zespołu klasztornego bernardynów wpisanego do rejestru zabytków.

Więcej informacji na portal karczowka.com.

Muzeum Historii Kielc

Średnia ocen internautów: 4,7/5. Liczba wystawionych opinii: 252.
Kielce. Muzeum Historii Kielc / Fot. Paulina Michta – Radio Kielce

W Muzeum Historii Kielc można obejrzeć eksponaty związane z prawie tysiącletnimi dziejami Kielc. Stała wystawa podzielona została na okresy: „Kielce przedlokacyjne i wczesnośredniowieczne”, „Kielce miastem prywatnym biskupów krakowskich XII-XVIII w.”, „Kielce wojewódzkie i gubernialne”, „Kielce na drodze do niepodległości”, „Kielce w latach II Rzeczypospolitej”, „Kielce w latach II wojny światowej” i „Kielce w latach powojennych”.

Więcej informacji na portalu mhki.kielce.eu.

Baseny Tropikalne

Średnia ocen internautów: 4,6/5. Liczba wystawionych opinii: 3,9 tys.
Kielce. Baseny Tropikalne Binkowski Resort/ Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Kryty park wodny z palmami, basenami, jacuzzi, zjeżdżalniami rurowymi i leniwą rzeką.

Więcej informacji na portalu basenytropikalne.pl.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach

Średnia ocen internautów: 4,6/5. Liczba wystawionych opinii: 1,9 tys.
Kielce. Katedra / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to barokowa świątynia z pozostałościami stylu romańskiego. Jest jednym z najcenniejszych zabytków Kielc. w tej chwili kościół, dzwonnica i wieże sąsiedniego Pałacu Biskupów Krakowskich górują nad niską zabudową śródmieścia Kielc. W świątyni znajduje się wiele zabytków ruchomych m.in. ołtarze, kielichy, monstrancje. Część z nich jest umieszczona w skarbcu. Zabytkiem są także zbudowane w 1912 roku przez firmę Riegera organy znajdujące się w pochodzącej z XVIII wieku szafie organowej.

Więcej informacji na portalu kielcekatedra.pl.

Geonatura Kielce – Ogród Botaniczny

Średnia ocen internautów: 4,6/5. Liczba wystawionych opinii: 1,7 tys.
Kielce. Ogród botaniczny / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Ogród Botaniczny w Kielcach znajduje się na południowo-wschodnich zboczach góry Karczówka (339 m n.p.m.). Lokalizacja ogrodu botanicznego na wschodnim stoku wzgórza Karczówka ze spadkiem w kierunku wschodnim i południowym, gdzie różnica poziomów między najwyższym a najniższym miejscem wynosi 20 metrów, znacznie uatrakcyjnia walory przyrodnicze i krajobrazowe tego miejsca. Z wyższych partii ogrodu rozciąga się widok na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich, z Pasmem Dymińskim na planie pierwszym.

Ogród Botaniczny podzielony jest na część kubaturową (północną) oraz część ekspozycyjną (południową). Obie części rozdzielone są ul. Karczówkowską. w tej chwili dostępna do zwiedzania jest część ekspozycyjna obejmująca 11 ha. W części północnej planowana jest budowa obiektów szklarniowych, edukacyjnych i parkingu.

Część ekspozycyjna (południowa) to największa i najważniejsza część ogrodu. Zlokalizowane są tu główne działy roślinne, które podzielone są na kolekcje. Aktualnie jest siedem działów roślinnych, które obejmują ponad 30 kolekcji. W ich obrębie prezentowanych jest ok. 2 tys. taksonów roślin naczyniowych, wśród których znajdziemy wiele rzadkich i zagrożonych elementów flory Polski oraz regionu świętokrzyskiego.

Zasadniczym punktem Ogrodu Botanicznego jest trawiasty plac centralny w kształcie koła. Stanowi on dobry punkt widokowy na niższe partie ogrodu, głównie zbiorniki wodne oraz panoramę Kielc.

Więcej informacji na portalu geonatura-kielce.pl.

Muzeum Narodowe w Kielcach

Średnia ocen internautów: 4,6/5. Liczba wystawionych opinii: 1,5 tys.
Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Muzeum Narodowe znajduje się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich – barokowym pałacu. To najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce.

Pałac wzniesiony na Wzgórzu Katedralnym powstał w latach 1637-1641 z inicjatywy i prywatnych funduszy kanclerza wielkiego koronnego i biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. W 1806 roku cesarz Austrii Franciszek II Habsburg przekazał pałac, będący własnością skarbu państwa, na potrzeby utworzonej diecezji kieleckiej. W 1816 roku Stanisław Staszic stworzył w pałacu Szkołę Akademiczno-Górniczą. W pierwszej połowie XX wieku pałac pełnił rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, biura werbunkowego, drukarni, poczty, biura przepustek i siedziby redakcji lokalnego dziennika. W latach międzywojennych pałac był siedzibą urzędu wojewódzkiego, a w latach 1945-1971 siedzibą Wojewódzkiej Rady Narodowej. Od 1971 roku mieści się w nim Muzeum Narodowe. Z tyłu pałacu od 2005 roku znajduje się ogród włoski.

Muzeum Narodowe w Kielcach w swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, literatury, archeologii i przyrody. To jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów, z oryginalnymi XVII i XVIII-wiecznymi wnętrzami i unikatowymi elementami wystroju architektonicznego, m.in. stropami ramowymi z warsztatu Tomasza Dolabelli. W apartamentach biskupich i gościnnych wyeksponowano wyroby rzemiosła artystycznego największej klasy europejskiej. Ekspozycję uzupełnia XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie i polskie. W pałacu zwiedzić można również Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Gabinet Numizmatyczny. Na tyłach pałacu znajduje się także piękny ogród włoski.

Więcej informacji na portalu mnki.pl.

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Średnia ocen internautów: 4,5/5. Liczba wystawionych opinii: 3,3 tys.
Kielce. Park miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Park miejski im. Stanisława Staszica to jeden z najstarszych parków w Polsce. Zajmuje 7,9 ha. W zachodniej części parku znajduje się staw o powierzchni 1,1 ha.

Na terenie parku znajduje się kilka pomników: figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, pomnik Stanisława Staszica z 1905 roku, pomnik Stefana Żeromskiego z 1953 roku, rzeźba „Przysięga miłości” z 1973 roku umiejscowiona tuż przy uchodzącym do stawu źródle Biruty, któremu nazwę dała ukochana Marcina Borowicza – bohatera „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego.

W parku znajduje się około 1300 drzew i krzewów tworzących drzewostan mieszany, w skład którego wchodzą: kasztanowce, jesiony, lipy, klony, wiązy oraz robinie akacjowe. Niektóre z tych drzew mają ponad sto lat.

Więcej informacji na portalu kielce.eu.

Muzeum Zabawek i Zabawy

Średnia ocen internautów: 4,5/5. Liczba wystawionych opinii: 1,9 tys.
Kielce. Zegar na budynku Muzeum Zabawek i Zabawy na Placu wolności w Kielcach / Fot. Marzena Mąkosa – Radio Kielce

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach powstało w 1979 roku jako Muzeum Zabawkarstwa. To największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Zgromadzono w nim ogromną kolekcję zabawek – zarówno historycznych, jak i współczesnych. Zobaczyć w nim można kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną i marionetki teatralne.

Najcenniejszą część zbiorów tego muzeum stanowią zabawki historyczne – lalki z przełomu XIX i XX wieku oraz XIX-wieczne żołnierzyki ołowiane, niemiecka miniaturowa maszyna do szycia, rzutnik na szklane przezrocza, pokoiki dla lalek, zagraniczne i polskie klocki. Najstarszym eksponatem jest natomiast niemiecka lalka woskowa z końca XVIII wieku.

Więcej informacji na portalu muzeumzabawek.kielce.eu.

Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach

Średnia ocen internautów: 4,5/5. Liczba wystawionych opinii: 709.
Dom Środowisk Twórczych / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Pałac Tomasza Zielińskiego to zabytkowy obiekt w centrum Kielc znajdujący się tuż obok Pałacu Biskupów Krakowskich. W skład wnętrza pałacyku wchodzi kilkanaście pomieszczeń, m.in.: sale koncertowa, klubowa i portretowa, a także kawiarnia, biblioteka, dwie baszty i oranżeria. Wokół pałacyku znajduje się ogród, na terenie którego znajduje się studnia z daszkiem, słup pamiątkowy. Pałac jest otoczony niewielkim murem z otworami strzelniczymi. Na murze znajduje się baszta zwana „Plotkarką”.

Pałacyk swą nazwę zawdzięcza Tomaszowi Zielińskiemu, który w latach 1847-1858 dzierżawił ten budynek od rządu i przekształcił go w kompleks pałacowo-ogrodowy. W trakcie swojego pobytu urządził w pałacyku muzeum oraz ośrodek mecenatu artystów, w którym gościł znanych malarzy, między innymi Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego. Od 1985 roku Pałacyk Zielińskiego jest siedzibą Domu Środowisk Twórczych, który organizuje wystawy i koncerty.

Więcej informacji na portalu palacykzielinskiego.pl.

Muzeum Diecezjalne

Średnia ocen internautów: 4,5/5. Liczba wystawionych opinii: 29.
Kielce. Muzeum diecezjalne / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

W Muzeum Diecezjalnym można oglądać najpiękniejsze i najbardziej zabytkowe dzieła sztuki sakralnej diecezji kieleckiej.

Historia muzeum sięga początków ubiegłego stulecia. Własne zbiory (numizmaty, dokumenty, szaty liturgiczne i obrazy) przekazał placówce w 1921 roku ówczesny ordynariusz kielecki biskup Augustyn Łosiński.

Salon Muzeum Diecezjalnego to wnętrze z czasów, gdy powstawała diecezja. Komplet empirowych mebli, obrazy i grafiki wiszące na ścianach to eksponaty pochodzące z początków XIX wieku. W Sali Gotyckiej zaprezentowane zostały najstarsze eksponaty – przykłady gotyckiej rzeźby i malarstwa.

Kolejna sala poświęcona jest kieleckim biskupom. Najważniejszą część ekspozycji stanowią tutaj portrety biskupa Wojciecha de Boża Wola Górskiego (pierwszego ordynariusza kieleckiego), biskupa Tomasza Teofila Kulińskiego (portret namalowany na zamówienie kielczan przez Jana Stykę) czy biskupa Augustyna Łosińskiego (portret autorstwa Piotra Nizińskiego, współtwórcy polichromii w katedrze kieleckiej).

Spośród innych obrazów na uwagę zasługuje wizerunek Chrystusa w cierniowej koronie, jeden z cyklu obrazów o tej tematyce namalowany w 1900 roku przez Jana Stykę. W sali prezentowany jest też obraz o niespotykanej tematyce nawiązującej do historii opisanej przez Herodota – prawdopodobnie z pracowni Rubensa, stanowiący kopię obrazu namalowanego przez mistrza „Królowa Tomyris z głową Cyrrusa”.

Więcej informacji na portalu facebook.com/MuzeumDiecezjalneKielce

Muzeum Wsi Kieleckiej – Dworek Laszczyków

Średnia ocen internautów: 4,5/5. Liczba wystawionych opinii: 26.
Kielce. Dworek Laszczyków / Fot. Radio Kielce

Dworek Laszczyków to jeden z najcenniejszych zabytków Kielc. To ponad dwustuletni, ostatni drewniany obiekt tego typu na terenie Kielc. Został wybudowany przez Jakuba Jaworskiego, ostatniego starostę biskupiego. Do lat 70-tych XX wieku znajdował się w rękach prywatnych, a następnie mieściła się w nim siedziba ZOZ. W 1988 roku został przekazany Muzeum Wsi Kieleckiej na cele administracyjne i wystawiennicze. w tej chwili wnętrza dworu są przeznaczone na cele wystawiennicze.

Więcej informacji na portalu mwk.com.pl.

Rynek

Średnia ocen internautów: 4,4/5. Liczba wystawionych opinii: 7,1 tys.
Kielce. Rynek. Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Na kieleckim Rynku znajdują się budynki z XVIII, XIX i XX wieku. W zachodniej pierzei Rynku znajduje się ratusz, w który mieści się w tej chwili Urząd Miasta Kielce. To budynek o trzech kondygnacjach i czterospadowym dachu, posiadający arkadowe podcienie. Obok ratusza, na rogu Rynku i ul. Małej, stoi kamienica z 1767 roku, której budowniczym był Maciej Gilba, kucharz biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka. W 2011 roku kielecki Rynek został przywrócony do dawnego charakteru. Podczas prac archeologicznych odkryto ruiny starego kamiennego ratusza (z XVI wieku). W trakcie przebudowy Rynku na jego powierzchni zaznaczono obręb murów starego ratusza.

W Kamienicy pod Trzema Herbami znajduje się Muzeum Dialogu Kultur, jeden z pięciu oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach. W kilku zabytkowych wnętrzach otaczających Rynek kamienic znajdują się restauracje i kawiarnie.

Więcej informacji na portalu kielce.eu.

Muzeum Stefana Żeromskiego

Średnia ocen internautów: 4,4/5. Liczba wystawionych opinii: 115.
Kielce. Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego / Fot. Patryk Cudzik – Radio Kielce

W 1964 roku przypadała setna rocznica urodzin Stefana Żeromskiego. W celu jej upamiętnienia powstało w Kielcach Muzeum Stefana Żeromskiego. Siedzibę swą znalazło w części gmachu zbudowanego w latach 1724-1727 z inicjatywy biskupa krakowskiego Konstantego Felicjana Szaniawskiego z przeznaczeniem na szkołę. I tu właśnie w latach 1874-1886 nauki pobierał Stefan Żeromski.

Inicjatorką powstania Muzeum Stefana Żeromskiego była kustosz Aleksandra Dobrowolska, która posiadała doświadczenie w tworzeniu wystaw poświęconych wielkim pisarzom: Henrykowi Sienkiewiczowi oraz Janowi Kochanowskiemu. Wsparli ją: prof. Stanisław Lorentz, prof. Henryk Markiewicz i prof. Kazimierz Wyka oraz córka pisarza – Monika Żeromska.

Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 28 czerwca 1965 roku. W przemówieniu, wygłoszonym wówczas, podkreślono ideę przewodnią, wymowę i przesłanie, jakie ma powstanie nowej instytucji, zaakcentowano także jego wymiar i rangę.

Wystawa biograficzno-literacka, znajdująca się na piętrze budynku, obejmuje lata dziecięca i szkolne autora „Wiernej rzeki”. Ekspozycja w układzie chronologicznym prezentuje: historię budynku i szkoły, domu i dziejów rodziny Żeromskich oraz czas edukacji szkolnej autora między innymi „Przedwiośnia” oraz „Dzienników”. Ostatnia część ekspozycji poświęcona pracy i twórczości Stefana Żeromskiego, ukazuje najcenniejsze pamiątki po pisarzu – listy, rękopisy utworów oraz ich pierwsze wydania.

W 2022 roku, w związku z planami poszerzenia wystawy stałej dotyczącej życia i twórczości Stefana Żeromskiego, muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Stefana Żeromskiego.

Więcej informacji na portalu mnki.pl.

Energetyczne Centrum Nauki Industria

Średnia ocen internautów: 4,3/5. Liczba wystawionych opinii: 767.
Energetyczne Centrum Nauki / Fot. Radio Kielce

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego to miejsce, którego celem jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. To przestrzeń przygotowana dla wszystkich niezależnie od wieku.

W skład ECN wchodzą cztery wystawy. Wystawa Energia – ekspozycja składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do eksperymentowania. Zobaczyć można między innymi potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni. Wystawa podzielona została na tworzące spójną całość trzy strefy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”.

Laboratorium „Generator Mocy” jest połączeniem pracowni chemicznej, fizycznej i biologicznej, w której pod okiem specjalistów prowadzonych jest wiele naukowych eksperymentów. Organizowane są w nim warsztaty popularnonaukowe, urodziny małego naukowca, a także spotkania cykliczne, kursy i prezentacje.

Z kolei w kinie prezentowane są wyjątkowe filmy. realizowane są także spotkania i wykłady, kameralne konferencje oraz pokazy. Obowiązkowym elementem zwiedzania przestrzeni ECN jest film dotyczący energii w przyrodzie, stworzony specjalnie dla ECN.

Częścią ECN jest również Energetyczny Ogród Doświadczeń, w którym znajdują się: siłownia dla spragnionych ćwiczeń i wyzwań ruchowych, zjeżdżalnie wykorzystujące różnice poziomów terenu, trampolina oraz karuzela napędzana w zupełnie nietypowy sposób. Można też skorzystać ze strefy relaksu – altan z grillem.

Więcej informacji na portalu ecn.kielce.pl.


WYKRES

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w województwie świętokrzyskim w 2023 roku

2024-01-31

Idź do oryginalnego materiału