Najniebezpieczniejszy ptak na świecie przyszedł na świat w zoo. To potomek dinozaurów

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Malgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl


O zwiększenie populacji tego gatunku walczy się od lat, a na przestrzeni ostatniego miesiąca jaja opuściło aż dwoje piskląt. Radosną nowiną podzieliła się brytyjskie zoo. Przed opiekunami stoi spore wyzwanie. To niesamowicie niebezpieczny gatunek.
Kazuary to ptaki pochodzące z Nowej Gwinei. Występują również w północno-wschodnich terenach Australii oraz na wyspach leżących pomiędzy nimi. W Europie hoduje się je w ogrodach zoologicznych. Gatunek uważa się za zagrożony wyginięciem, dlatego przyjście na świat nowego osobnika można uznać za doskonały powód do celebracji. Brytyjczycy podzielili się niesamowitą nowiną.


REKLAMA


Zobacz wideo Michał Kołodziejczak o hodowli zwierząt futerkowych: Trzeba zrobić tak, by zwierzęta były dobrze traktowane


Kazuar hełmiasty przyszedł na świat w zoo. Wielka Brytania ma powód do dumy
W brytyjskim Birdland w Gloucestershire pracownicy od 25 lat starali się o powiększenie stada kazuarów. W piątek 6 września 2024 roku nareszcie mogli pochwalić się efektami swojej pracy.


Jesteśmy podekscytowani, iż możemy powitać tego rzadkiego i niesamowitego ptaka w naszej rodzinie Birdland


- czytamy w instagramowym poście, który przedstawia dorosłego osobnika wraz z pisklęciem. Ojciec pochodzi z Avifauna w Alpach w Holandii, a matka z Frankfurtu w Niemczech. Kazuary w Wielkiej Brytanii znalazły się w ramach Europejskiego Programu Gatunków Zagrożonych. I choć powiększenie rodziny przyniosło ogrom szczęścia pracownikom ośrodka, przed nimi ogrom ciężkiej pracy, która obarczona będzie sporym ryzykiem, ponieważ kazuarowate są uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych ptaków na świecie.


Najgroźniejsze ptaki świata. Kazuary zwiększają swoją populację w Europie
Najbliższym żyjącym kuzynem kazuarów jest ptak emu, ale według badaczy są także blisko spokrewnione z dinozaurami. Oprócz charakterystycznego hełmu na głowie, umiejętności pływania, możliwości poruszania się z prędkością 50 km/h i świetnego słuchu wyróżniają się również ogromnymi szponami.


Ich rozmiar, szybkość i siła w połączeniu z ich przypominającymi sztylety 10-centymetrowymi pazurami oznaczają, iż musimy traktować opiekę nad nimi niezwykle poważnie


- wytłumaczył dziennikarzom BBC Alistair Keen, opiekun kazuarów. Na kartach historii zapisały się dwa śmiertelne wypadki z udziałem tego gatunku. Jeden wydarzył się w Australii w 1926 roku, a drugi na Florydzie w 2019 roku. Respekt do nielotów może budzić również ich wzrost. Dorosłe osobniki potrafią sięgać choćby dwóch metrów wysokości. Wyjątkową cechą gatunku jest również to, iż w dużej mierze samiec odpowiada za wysiadywanie i wychowywanie potomstwa. Matka potrafi stanowić dla niego spore zagrożenie do momentu narodzin. Z czasem samica zaczyna przejmować obowiązki od swojego partnera. Oznacza to, iż nie tylko mieszkaniec Birdland w Wielkiej Brytanii w najbliższym czasie będzie miał "skrzydła" pełne roboty, ale i ojciec młodego osobnika, który niespełna miesiąc temu pojawił się w warszawskim zoo. O narodzinach nowego malutkiego kazuara poinformowano 13 sierpnia 2024 roku w mediach społecznościowych.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału