Które gatunki przerażają cię najbardziej? Dzikie zwierzęta czy owady. Ale, czy wiesz, iż wiele użądleń owadów może doprowadzić do wielu śmiertelnych chorób. Bez odpowiedniego leczenia, niektóre ukąszenia owadów mogą choćby doprowadzić do śmierci.
Mrówka "Pociskowa"
Mrówka kulista (zwana także pociskową bądź 24godzinną) jest największą ze wszystkich mrówek na świecie. Występują głównie w lasach deszczowych Nikaragui i Paragwaju. Swoją nazwę mrówki zawdzięczają bolesnemu użądleniu. Po ukąszeniu ofiara czuje się jak postrzelona. W rzeczywistości użądlenie przez mrówkę stąd jest 30 razy bardziej bolesne niż osy czy pszczoły miodnej.
Jednocalowa mrówka przez miejscowych nazywana jest również "24-godzinną mrówką". To dlatego, iż po jej użądleniu następuje jeden całodzienny ból. Każda kolonia mrówek kulistych zawiera setki członków. zwykle tworzą one gniazdo u podstawy dużych drzew. Mrówki wydzielają również nieprzyjemny zapach, gdy tylko znajdą jakiegoś drapieżnika. jeżeli ta sztuczka nie odstraszy drapieżników, zaatakują one razem z potężnym żądłem.
Pchły
Pchły to pasożyty zewnętrzne, które wysysają krew z ludzi, ptaków, gadów oraz zwierząt dzikich i domowych. Pchły mogą doprowadzić do powstania swędzących plam na skórze żywicieli. Pchły mają tylko wielkość końcówki długopisu i rozmnażają się bardzo szybko. Każda samica pchły składa 2000 jaj w ciągu swojego życia.
Na świecie znanych jest 2000 gatunków pcheł. Młode pchły mogą pochłonąć objętość krwi, która ponad 15 razy przekracza ich masę ciała. Ukąszenia pcheł na ciele człowieka powodują powstanie czerwonych grudek. Najczęściej występują one w okolicach pasa, kolan i łokci. Ugryzienia pcheł są bardzo swędzące, mogą też prowadzić do infekcji.
Mrówki ogniste
Na świecie istnieje 285 różnych gatunków mrówek ognistych. Gdy zostaną zaniepokojone, będą wielokrotnie żądlić intruza. Użądlenie mrówki ognistej jest również bardzo bolesne. Biała krosta spowodowana użądleniem przez mrówki utrzymuje się tygodniami. Ich jad również może doprowadzić do kilku problemów skórnych. Ogniste mrówki zwykle atakują w grupie, która zawiera dziesięć do setek mrówek. Jad mrówek ognistych powoduje również reakcję alergiczną.
Triatominae
Pluskwy rozwijają się poprzez wysysanie krwi kręgowców. Nazwa pluskwiaków pochodzi od ich zwyczaju gryzienia człowieka podczas snu. Przenoszą one również pasożyta zwanego Trypanosoma cruzi. Choroba pluskiew lub "changas" zabija 12000 osób każdego roku.
Choroba changa rozprzestrzenia się na zwierzęta i zwierzęta domowe w ten sam sposób. Ukąszenie pluskwy powoduje natychmiastowe zmiany w ciele ofiary, takie jak pręgi i wysypka.
Gigantyczny szerszeń japoński
Szerszeń japoński olbrzymi to największy gatunek szerszeni na świecie. Dorastają one do wielkości 5cm. Każdego roku odnotowuje się do 40 zgonów w wyniku użądlenia przez szerszenia japońskiego. Jad spowodowałby reakcję alergiczną i rozpuszczenie tkanek w krótkim czasie. Powtarzające się użądlenia od grupy szerszeni również mogą doprowadzić do śmierci.
Szerszenie japońskie są bardzo agresywne i nieustraszone. Każda kolonia Szerszeni japońskich zawiera do 700 członków. W znacznym stopniu żywią się larwami pszczoły miodnej. Mają siłę, aby wykończyć do 40 pszczół miodnych w ciągu minuty.
Muchy tsetse
Muchy TseTse to śmiertelnie groźne owady gryzące pochodzące z Afryki. Żywią się głównie krwią kręgowców. Te niezwykle niebezpieczne owady wstrzykują silną toksynę na każdym kroku. Szacuje się, iż przez atak much tsetse w Afryce życie straciło około pół miliona osób. Na etapie pierwotnym, jad muchy tsetse spowodowałby chorobę snu u ofiary. Jednak bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do śmierci.
Zabójcze pszczoły
Pszczoły zabójcy znane są również jako afrykańskie pszczoły miodne. Jest to jeden z bardzo agresywnych i dominujących owadów na świecie. Grupa pszczół zabójców podąża za ofiarą przez ponad 1.5km. Atakują w grupie i wykonują powtarzające się użądlenia.
Pszczoły zabójcy celują głównie w twarz i oczy człowieka. Ich toksyna nie jest tak niebezpieczna. Jednak atak grupy pszczół zabójców może doprowadzić choćby śmierci. Żyją one w obrębie dużych kolonii, które liczą ponad 80000 członków. Gdy tylko zostaną zakłócone, pszczoły stają się czujne przez następne 24 godziny i zaatakują każde zwierzę lub człowieka, który znajdzie się w ich zasięgu.
Dorylus
Mrówki Dorylus mają największą kolonię niż jakiekolwiek inne owady na świecie. Każda kolonia mrówek ma do 22 milionów członków. choćby słonie uciekłyby przed grupowym atakiem tych mrówek. Próbują one wykończyć każde zwierzę, które napotkają na swojej drodze.
Mrówki Dorylus zabijają tysiące różnych zwierząt w ramach jednego nalotu. Robią powtarzające się rany na zwierzętach i ludziach używając swoich silnych żuchw. Mrówki najeżdżają również gniazda innych owadów w poszukiwaniu pożywienia i zabijają je.