Najbardziej trująca roślina świata. 1000 razy silniejsza niż cyjanek. Polacy chętnie ją sadzą

8 godzin temu
Jaka jest najbardziej trująca roślina w Polsce, i tym samym na świecie? Zdobi wiele ogrodów, parków i terenów zielonych. Mimo atrakcyjnego wyglądu kryje w sobie realne zagrożenie.
Lato trwa w najlepsze. Pogoda dopisuje i zachęca do spędzania czasu w świeżym powietrzu. Warto jednak mieć się na baczności, gdyż spacerując po parkach i łąkach, a choćby po swoim ogródku możemy natrafić na rośliny, które wykazują toksyczne adekwatności. Jedną z nich jest rącznik pospolity (Ricinus communis), nazywany niegdyś kleszczowiną pospolitą. Pochodzi z rodziny wilczomleczowatych i wyróżnia się efektownym wyglądem.


REKLAMA


Zobacz wideo Magda Narożna o ślubie z Krzysztofem Byniakiem. "Czekam aż moja córka skończy 18 lat" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jak gwałtownie rośnie rącznik? Przykuwa uwagę egzotycznym wyglądem i wzrostem
Naturalnym środowiskiem występowania tej rośliny ozdobnej jest Afryka i Bliski Wschód. Z czasem jednak rozprzestrzeniła się na tereny o klimacie tropikalnym, podzwrotnikowym i umiarkowanym ciepłym, w tym w Polsce. Rącznik pospolity jest źródłem pozyskiwania popularnego oleju rycynowego, który gości w naszych kosmetyczkach. Wykorzystuje się go powszechnie w przypadku różnych dolegliwości oraz w przemyśle kosmetycznym.


Imponuje swoim wyglądem i wzrostem. Już w ciągu jednego sezonu jest w stanie urosnąć choćby do 2-3 metrów wysokości. Zachwyca dużymi, dłoniastymi liśćmi w odcieniach zieleni, purpury lub też czerwieni. Kwiaty są drobne i zebrane w efektowne wiechy. Owoce mają z kolei postać kolczastych torebek z błyszczącymi nasionami, przywodzącymi na myśl marmurowe fasolki. To właśnie one kryją w sobie największe zagrożenie.


Rącznik pospolitypixabay.com / zimtp2003


Czy rącznik pospolity jest trujący? Niepozornie groźna ozdoba naszych ogrodów
Ewa Zaraś-Januszkiewicz, ekspertka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na łamach serwisu eduscience.pl określiła rącznik pospolity jako "najbardziej trującą roślinę świata". Wszystko przez zawartość silnie toksycznych substancji - rycyny i rycyniny. Według badaczki, już jedno nasionko może zabić dorosłego człowieka. Z kolei rycyna jest choćby 1000 razy silniejsza niż cyjanek, a jej toksyczność porównywana jest do gazów bojowych. Na szczęście współczesna nauka opracowała już antidotum, które może uratować życie choćby do 24 godzin po zatruciu. Warto jednak dobrze przemyśleć decyzję o jej uprawie w naszym ogrodzie, szczególnie jeżeli w domu są dzieci lub zwierzęta.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału