Na Madagaskarze odkrywają stworzenie uważane za wymarłe od prawie 150 lat – naucz mnie czegoś o nauce

ochrona24.info 3 miesięcy temu

Jak wiemy, na całym świecie prowadzone są badania i badania mające na celu ochronę istniejących ekosystemów i żyjących w nich zwierząt. Grupa badaczy wyruszyła na wyprawę w celu poszukiwania gatunków, których nie widziano od lat, a choćby dziesięcioleci, a które uważano za wymarłe. Z tej okazji misja udała się do Makira na Madagaskarze, lasu zagrożonego działalnością człowieka.

Badania te przeprowadzono przy pomocy organizacji o nazwie Odp: pustynia. Jest to organizacja zajmująca się opracowywaniem strategii ochrony i odtwarzania przyrody. Rozpoczęto projekt mający na celu ponowne odkrycie gatunków, których nie widziano, ale uważa się, iż przez cały czas istnieją. Podjęli się poszukiwania listy 30 gatunków, których nie widziano w ostatnich latach, m.in. ssaków, ryb, owadów i gadów.

W ostatnich dniach badacze ogłosili w notatce prasowej, iż wyprawa ta trwała 5 dni. Ich badania przyniosły pozytywne rezultaty, gdyż udało im się znaleźć gatunki, które znajdowały się na powyższej liście i inne, których na niej nie było.

Wśród zwierząt znalezionych podczas tej wyprawy, które należały do ​​rodzajów owadów, jakie udało im się znaleźć, był Rzeźba Spirostreptusa. To stonoga olbrzymia, która może dorastać do 30 cm długości i mieć do 750 nóg; Gatunek ten znany jest jedynie z jednego okazu opisanego od 1897 roku. Należy do grupy krocionogów znanych ze swoich zdolności obronnych, polegających na tym, iż w obliczu czyhających zagrożeń mają tendencję do wchodzenia w spiralę. Naukowcy byli zdumieni tym odkryciem, ponieważ znaleziony okaz należał do samicy mierzącej 27 centymetrów długości.

Pomimo tego ważnego odkrycia badaczom nie udało się znaleźć wszystkich gatunków, których szukali.

Organizacja podkreśliła, iż ​​chociaż Makera stoi w obliczu poważnych zagrożeń wynikających z działalności człowieka, takich jak wylesianie i rolnictwo. Jest to jeden z poważnych powodów, dla których gatunek ten jest w wielkim niebezpieczeństwie, ponieważ działalność człowieka degraduje jego siedliska, a gatunki te często wymierają.

Tym odkryciem podkreślamy, jak ważne jest poświęcenie się trosce o środowisko, aby gatunki mogły przetrwać. Ponieważ planeta jest domem dla ludzi, nie możemy zapominać, iż jest domem dla tysięcy gatunków, które dzielą ją z nami. Dlatego też mamy obowiązek dbać o planetę i musimy bardziej się o nią zaangażować, aby zapobiec dalszemu wymieraniu gatunków. Naukowcy podkreślają znaczenie kontynuowania badań w celu ponownego odkrycia gatunków, które mogą przez cały czas istnieć, mimo iż nie były widziane przez lata.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.

Idź do oryginalnego materiału