Na Kleczkowie będzie pięknie i zielono. Aby do września!

strefamiast.pl 10 godzin temu
Zdjęcie: Już we wrześniu będzie jak na obrazku.


Kleczków się zmienia! Dobiega końca remont jednego z trzech wnętrz podwórzowych zaplanowanych do rewitalizacji w tej części miasta.

Przestrzeń między ulicami Struga a Kraszewskiego z każdym dniem nabiera nowego charakteru. To miejsce już niedługo stanie się przyjazną przestrzenią rekreacyjną, integracyjną i reprezentacyjną dla mieszkańców Wrocławia.

Na powierzchni 6000 mkw. pojawiło się odwodnienie, ciągi pieszo-jezdne i wydzielone miejsca postojowe oraz boisko wielofunkcyjne. Do wykonania pozostał montaż urządzeń placu zabaw, boiska i siłowni napowietrznej. Do tego pojawią się zielone wyspy z trawą, łąkami kwietnymi, krzewami i drzewami, a także ogrody deszczowe, które pomogą magazynować wodę opadową. Nie zabraknie elementów małej architektury w postaci ławek, stołów piknikowych, wiat rowerowych czy oświetlenia. Cała przestrzeń zostanie podzielona na strefy rekreacyjną, integracyjną i komunikacyjną.

Zrewitalizowane podwórko powinno być gotowe i oddane do użytku już we wrześniu. Koszt inwestycji to 4,2 mln zł, zaś dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło prawie 750 tys. zł

- Głównym celem rewitalizacji jest poprawa jakości życia mieszkańców, a także poprawa funkcjonalności przestrzeni podwórzowej – zaznacza Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa spółki Wrocławskie Mieszkania, zarządzającej tą przestrzenią.

Wrocław ma w zasobie 950 podwórek. Na ich remont do 2029 roku zamierza przeznaczyć 250 mln zł. Program #poWROty podwórek obejmuje różne wnętrza - małe i potężne. Niektóre zlokalizowane są w centrum, inne znacznie od niego oddalone (podwórza leśnickie czy brochowskie). Część remontowana jest przy udziale środków z UE.

Niektóre podwórza są też rewitalizowane z wykorzystaniem budżetu obywatelskiego. Przykład to Podwórko Wszystkich Mieszkańców (Komuny Paryskiej – Miernicza – Łukasińskiego-Prądzyńskiego). Nazwę nadali mu sami mieszkańcy, którzy starali się o przestrzeń do integracji sąsiedzkiej. Projekt został złożony do WBO.

Idź do oryginalnego materiału