Zielone Świątki, obchodzone tradycyjnie jako czas przejścia między wiosną a latem, były okresem licznych rytuałów ludowych, związanych z cyklem agrarnym. To święto, głęboko zakorzenione w kulturze wiejskiej, wiązało się m.in. z paradami przystrojonych zwierząt gospodarskich, pasterskimi wyścigami na pastwiska czy wspólnym biesiadowaniem przy ognisku. W kontekście religijnym Zielone Świątki obchodzone są jako Zesłanie Ducha Świętego, przypadające 50 dni po Wielkanocy, zamykające okres wielkanocny. Tego dnia organizowano procesje wokół zasianych pól, a wieczorami odbywały się tradycyjne zabawy i potańcówki.
W domostwach nie brakowało zieleni — tatarak, młode gałązki, a często i brzozy, służyły do dekoracji i miały chronić przed nieszczęściami oraz zapewnić urodzaj. Od lat 30. XX wieku dzień ten zyskał także wymiar polityczny, stając się oficjalnym świętem ruchu ludowego. Już od XVIII wieku był to również czas wypadów mieszkańców miast do lasów, nad rzeki, gdzie organizowano majówki z pokazami sztucznych ogni i wspólnym biesiadowaniem — zwyczaj ten przetrwał do dziś.
Nawiązując do tych tradycji, Muzeum pragnie zaprosić gości na rodzinny wypoczynek w atmosferze dawnego święta. W programie znajdą się m.in. występy zespołów artystycznych, które poprowadzą również warsztaty dawnych zabaw i tańców ludowych dla dzieci. Nie zabraknie też elementów pasterskich – w tym parady umajonych zwierząt, prezentacji strzyżenia owiec oraz pokazu pracy kowala.
Festyn Zielonoświątkowy odbędzie się 8 czerwca 2025 r.