Muzeum Łazienki Królewskie: Europejskie Dni Dziedzictwa / Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania

3 tygodni temu
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, którymi Muzeum Łazienki Królewskie włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych w tym roku pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się podczas dwóch weekendów: 7 i 8 września oraz 15 i 16 września 2024 r. W tych dniach będzie można wziąć udział w spacerach po ogrodach. Wstęp: 5 zł; bilety do nabycia w muzealnych kasach (ul. Agrykola 1: Stara Oranżeria, Podchorążówka, Stajnie Kubickiego).
Spacer dla dorosłych i młodzieży
7 i 14 września, godz. 16.00–17.30, zbiórka przy kasie w Podchorążówce
Przespacerujemy się wodnym szlakiem w Łazienkach Królewskich. Na swojej drodze napotkamy stawy, fontanny i źródełka z czasów Stanisława Augusta. Posłuchamy o tym, jak w ciągu wieków woda kształtowała łazienkowskie ogrody i architekturę. Odwiedzimy Biały Dom, którego dekoracje skrywają wiele odniesień do tego żywiołu, a także Wodozbiór, który pełnił funkcję zbiornika wody. Prowadzenie: pani Małgorzata Chomicz-Mielczarek.
Spacer dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat i opiekunów
8 i 15 września, godz. 11.00–12.30, zbiórka przy kasie w Podchorążówce
Na wodnym szlaku odkryjemy stawy, fontanny i źródełka oraz wizerunki wodnych stworzeń, zarówno rzeczywistych, jak i fantastycznych. Dowiemy się, jaką w ciągu wieków rolę w królewskiej rezydencji odgrywała woda. Obejrzymy związane z tym żywiołem obiekty i rzeźby, m.in. Wodozbiór i Biały Dom.
Mapa, dzięki której samodzielnie zwiedzicie ogrody szlakiem wodnym
***
Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania
Zapraszamy do udziału w debacie, podczas której porozmawiamy o tym, jak troszczyć się o ogrody historyczne, parki i miejskie tereny zielone w obliczu zmian klimatycznych.
Celem debaty jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wyzwań, przed którymi – na skutek zmieniających się warunków klimatycznych – stoją użytkownicy i zarządcy miejskich terenów zielonych. W wyniku anomalii pogodowych zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie ucierpiały w lipcu tego roku na niespotykaną dotąd skalę. Zniszczone zostały drzewa i mała architektura (ponad 100 wykrotów i złomów). Konieczne były intensywne prace arborystyczne i porządkowe oraz kompleksowy przegląd drzewostanu w konsultacji z konserwatorem zabytków. Przez pewien czas ogrody były niedostępne dla zwiedzających.
W dyskusji, która odbędzie się w Pałacu na Wyspie, wezmą udział eksperci architektury krajobrazu, ogrodnictwa oraz zarządzania dziedzictwem kulturowym, m.in. pani Kamila Domańska, kierownik Działu Ogrodowego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; pan Krzysztof Peignart, kierownik projektów w Wersalu; pani Weronika Ciampini, inżynier zieleni, kierownik projektów w Wersalu; pani dr inż. Anna Majdecka-Strzeżek. Moderatorami dyskusji będą: pan prof. dr hab. inż. Przemysław Bąbelewski i pani dr hab. inż. Agata Jędrzejuk, prof. SGGW.
Podczas debaty zostaną poruszone m.in. następujące zagadnienia:
Jak wzmocnić rezyliencję klimatyczną ogrodów historycznych?
Jak ograniczyć zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników ogrodów historycznych wynikające z ekstremalnych wydarzeń pogodowych, w szczególności wichur?
Jak edukować użytkowników parków i ogrodów na temat potrzebnych zmian w gospodarce zielenią?
Czy jest możliwy wzrost bioróżnorodności przy zachowaniu zabytkowego układu przestrzennego zieleni i w zgodzie z założeniami konserwatorskimi?
Organizatorami wydarzenia są Muzeum Łazienki Królewskie i Pałac Saski Sp. z o.o. Patronat honorowy nad debatą objął pan prof. dr hab. Michał Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Zapraszamy 10 września o godz. 12.00. Wydarzenie będzie rejestrowane.
Prof. dr hab. inż. Przemysław Bąbelewski – profesor w Katedrze Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, kierownik w Zakładzie Roślin Ozdobnych i Dendrologii. Twórca wspólnie z dr Martą Czaplicką pierwszych w Polsce studiów podyplomowych o specjalności ogrodnictwo miejskie. Od początku pracy naukowej wykłada dendrologię, podstawy arborystyki, szkółkarstwo ozdobne oraz przedmioty z zakresu roślin ozdobnych i zielonej infrastruktury. Jego zainteresowania naukowe obejmują ekologię roślin drzewiastych w środowisku miejskim, a szczególnie wpływ miejskiej wyspy ciepła i rodzaju zabudowy dużych aglomeracji miejskich na rośliny drzewiaste. Zajmuje się również badaniami dentroflory zabytkowych parków oraz pielęgnacją, rozmnażaniem i doborem drzew oraz krzewów rodzimych i introdukowanych dla środowiska miejskiego. Jest przewodniczącym oddziału dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (oddział wrocławski), członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Komisji Nauk Rolniczych Polskiej Akademii Nauk oraz Federacji Arborystów Polskich.
Dr hab. inż. Agata Jędrzejuk, prof. SGGW – od 2007 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW. Zajmuje się fizjologiczną odpowiedzią drzew na zmiany klimatu. Wykłada dendrologię na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka, botanikę roślin drzewiastych, ekotoksykologię sprofilowaną na wpływ czynników antropogenicznych na funkcjonowanie zieleni terenów miejskich i podmiejskich.


Na podstawie: Europejskie Dni Dziedzictwa, Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania
Idź do oryginalnego materiału