Kalanchoe — uprawa i pielęgnacja
Żyworódka w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami, musimy jednak zadbać o odpowiednią uprawę oraz pielęgnację. Kalanchoe najlepiej rośnie w jasnym, słonecznym miejscu, ale nie powinno być narażone na bezpośrednie, ostre promienie słońca, które mogą spalić liście. Potrzebuje około 4-6 godzin światła dziennie. Warto także zapewnić jej stabilną temperaturę między 15 a 26 stopni Celsjusza oraz ochronić ją przed przeciągami i nagłymi zmianami temperatury.
Sprawdź również: Zabierz te kwiaty do sypialni. Będziesz spać mocniej i zdrowiej
Nie wymaga częstego podlewania — wystarczy raz w tygodniu. Można zwiększyć częstotliwość latem, ale w zależności od potrzeb rośliny. Kluczem jest jednak unikanie przelewania, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Z kolei zimą, gdy roślina odpoczywa, należy podlewać ją rzadziej. W tym okresie musimy także zadbać o usunięcie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu wspomożemy rozwój nowych pąków. jeżeli kalanchoe przestanie kwitnąć, może to być związane z nadmiarem nawozu, zbyt wysoką temperaturą, brakiem okresu odpoczynku lub niewłaściwym światłem.
Sprawdź również: To najlepsze podłoże do zamiokulkasa. Będzie w nim rósł, jak na drożdżach
Jak sprawić, by żyworódka ponownie zakwitła?
Właśnie ponowne kwitnienie żyworódki jest jednym z powodów jej dużej popularności. Jednak by do tego doszło, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy zastosować metodę regulacji światła. Najlepiej zapewniać jej 12-14 godzin ciemności dziennie, dzięki czemu wspomożemy rozwój jej pąków. Warto także przemyśleć częstotliwość nawożenia. jeżeli dostarczymy zbyt dużo nawozu, szansa na ponowne zakwitnięcie będzie dużo niższa. W okresie odpoczynku możemy także przenieść kalanchoe w miejsce z niższą temperaturą (15-18 stopni Celsjusza). Po tym czasie przenosimy roślinę do miejsca z większym nasłonecznieniem i stopniowo zaczynamy zwiększać regularność podlewania.
Zobacz też:
Mandarynki możesz wyhodować w mieszkaniu. Wystarczy pestka, by teściowa zzieleniała z zazdrości
Te kwiaty są odporne na niskie temperatury. Możesz je wysiewać już w styczniu
Wygląda jak rozgwiazda i nie potrzebuje doniczki. Ta roślina rośnie bez ziemi