Mówią, iż to "Mały Wiedeń". To polskie miasto jesienią wygląda najpiękniej

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /Chris Mouyiaris/robertharding/East News /East News


Nieodkrytych perełek podróżniczych w Polsce z pewnością nie brakuje. Wystarczy jedynie wiedzieć, gdzie szukać. jeżeli zejdziemy z utartych szlaków i zrezygnujemy z wyjazdu do Krakowa, Wrocławia czy Sandomierza, możemy odkryć prawdziwe turystyczne skarby. Poznaj uroki Bielska-Białej, która nie bez przyczyny nazywana jest "Małym Wiedniem".

Gdzie znajduje się Bielsko-Biała?

Bielsko-Biała znajduje się w południowej Polsce, w województwie śląskim, u podnóża Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Leży niedaleko granicy z Czechami i Słowacją, a także w pobliżu takich miast jak Katowice (ok. 59 km) czy Kraków (ok. 85 km). Miasto powstało z połączenia dwóch miejscowości: Bielska (położonego na Śląsku) oraz Białej (leżącej w Małopolsce), co miało miejsce 1 stycznia 1951 roku. Znajduje się w malowniczym pograniczu śląsko-małopolskim zwanym Podbeskidziem. Liczne zabytki znajdujące się w mieście oraz bliskość gór sprawia, iż Bielsko-Biała jest świetnym celem podróży dla turystów.

Sprawdź również: Bez tłoku i zgiełku, a tężnie ładniejsze niż w Ciechocinku. Idealne miejsce na wrześniowy wyjazd dla seniorów

Bielsko-Biała — atrakcje i interesujące miejsca "Małego Wiednia"

Zwiedzanie Bielska-Białej najlepiej zacząć na uroczym rynku z neorenesansowym ratuszem, do którego przylega park. Warto w tym miejscu zauważyć, iż w raporcie Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów z 2020 roku Bielsko-Biała została piątym miastem w Polsce ze względu na najwyższy udział zieleni (pod uwagę brano miasta powyżej 100 tys. mieszkańców). Następnym punktem na trasie zwiedzania powinien być Teatr Polski, który również ma siedzibę w zabytkowym budynku, a jego historia sięga końca XIX wieku. Kształt budowli przypomina Operę Wiedeńską oraz Teatr Narodowy w Budapeszcie.

Sprawdź również: To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni

Nie lada gratka czeka w Bielsku-Białej na fanów bajek. Chodzi o otwarte w maju tego roku Interaktywne Centrum Bajki i Animacji, które znajduje się przy Studiu Filmów Rysunkowych. To właśnie w tym miejscu powstały bajki z takimi bohaterami jak Baltazar Gąbka, Bolek i Lolek czy Reksio. W stolicy powiatu bielskiego znajdziemy także rzeźby z tych popularnych bajek — wspomnianych wcześniej Bolka i Lolka oraz Reksia, a także Pampaliniego łowcę zwierząt wraz z hipopotamem, Smoka Wawelskiego i Bartłomieja Bartoliniego Herbu Zielona Pietruszka czy szpiega z Krainy Deszczowców, czyli Don Pedra de Pommidore.

Sprawdź również: Nazywają go "polską Szwajcarią" Jesienią wygląda najładniej

Dla fanów kultury i sztuki kolejnymi atrakcjami Bielska-Białej z pewnością będzie Muzeum Historyczne (znajdujące się w XIV-wiecznym zamku książąt Sułkowskich), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (znajdujący się w prawie stuletnim budynku, funkcjonującym kiedyś jako żydowski dom kultury), a także galeria sztuki współczesnej — Galeria Bielska BWA, w której organizowane są dwa ważne wydarzenia, czyli Biennale Malarstwa Bielska Jesień oraz Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Na początku października Teatr Lalek Banialuka będzie gościł XXX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej.

Sprawdź również: Mówią, iż to najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce. Ponad 200 km wśród gór i jezior

W Bielsku-Białej coś dla siebie znajdą także miłośnicy aktywnego wypoczynku połączonego ze wspinaczką oraz podziwianiem pięknych krajobrazów, gdyż w granicach miasta leży 14 szczytów górskich. Trzecią górą pod względem wielkości w Bielsku-Białej jest Szyndzielnia (1 029 m n.p.m.), na którą można jednak wjechać koleją liniową. Dla fanów niższych szczytów bardziej odpowiednia będzie Kozia Góra, zwana również Stefanką (683 m n.p.m.), a także malowniczo położony punkt widokowy Trzy Lipki. Na stoku Koziej Góry znajduje się ponadto piękny park Cygański Las, w którym można spokojnie spędzić czas w otoczeniu przyrody.

Zobacz też:

To polskie miasto jest numerem 1 wśród turystów. Odwiedzają je najczęściej

Te szlaki w Karkonoszach warto przemierzyć jesienią. Czy są już dostępne po powodzi?

To uzdrowisko znajduje się 40 minut od Warszawy. Skorzystasz tam z licznych zabiegów

Idź do oryginalnego materiału