Monstera Deliciosa Variegata jak dbać?
Monstera Deliciosa to prawdziwy potwór wśród roślin. W domowych warunkach może osiągnąć choćby 2,5 metra wysokości i całkowicie zawładnąć Naszym mieszkaniem. Gdy zapewnimy jej odpowiednią opiekę, jest zupełnie bezproblemowa i bardzo gwałtownie rośnie. Liście młodych monster są nieduże i bez perforacji (wcięć i dziur). Pojawiają się one wraz ze wzrostem rośliny. Dzisiaj mam dla Was garść wskazówek, które pomogą Wam uszczęśliwić Wasze monstery, aby w jak najkrótszym czasie doczekać dużych liści z perforacjami. Monstera Deliciosa Variegata jak dbać o tę potworną piękność?
Jakie są odmiany Monstety Deliciosa?
Oprócz podstawowej, zielonej wersji Monstera ma wiele odmian barwnych. Oto one:
Monstera Deliciosa Variegata Albo
Występuje w dwóch odmianach – Big Form oraz Small Form (Często określana jako Borsigiana). Obie mają piękne, białe wybarwienie i choć na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, to bardzo się od siebie różnią:
Forma Big wytwarza większe i niemal okrągłe liście. Jej ogonki liściowe są szorstkie, a perforacje na liściach tworzą się dość wcześnie (już przy 5-6 liściu).
Small ma liście mniejsze i wydłużone, przybierające bardziej owalny kształt. Perforacje tworzą się znacznie później, a liście mają mniej dziur. Forma Small ma również dłuższe międzywęźla. A jej ogonki liściowe są gładkie.
Monstera Thai Constellation
Jej wybarwienie ma bardziej kremowy kolor i zawiera więcej małych plamek, przypominających konstelacje gwiazd. Variegacja Thai Constellation jest o wiele bardziej stabilna, niż u zwykłej variegaty.
Monstera Deliciosa Aurea Varegata/ Marmorata Yellow Variegata
Jak sama nazwa wskazuje, ta monstera posiada żółte wybarwienie.
Monstera Deliciosa Green on Green
Bardzo rzadka odmiana Monstery o zielonych liściach z jasnozielonym wybarwieniem.
Monstera Deliciosa Variegata jak dbać aby była szczęśliwa i duża, a na liściach pojawiały się wcięcia?
1. Jakie podłoże dla Monstery Variegaty?
Monstery są bardzo wrażliwe na przelanie i potrzebują luźnego podłoża. o ile zastosujemy zbyt ciężką mieszankę, w doniczce będzie zbyt mało powietrza i korzenie rośliny zaczną gnić. Objawia się to żółknącymi liśćmi. Nie ma jednego przepisu na idealne podłoże, ważne jest aby było przepuszczalne. Może to być na przykład mieszanka włókna kokosowego, czipsów kokosowych, kory sosnowej, węgla aktywnego oraz perlitu. Więcej o podłożu dla Aroidów możesz przeczytać tutaj.
2. Kiedy podlewać monsterę?
Podlewanie monstery musimy przeprowadzać ostrożnie. Ziemia powinna porządnie przeschnąć! Najlepiej przed każdym podlaniem sprawdzić wilgotność podłoża dzięki palca. Polecam wykonywać to nieco głębiej, nie tylko na wierzchniej warstwie.
Częstotliwość podlewania zależy od pory roku, temperatury w mieszkaniu i poziomu wilgotności. Ja latem monstery podlewam co 7 dni, zimą choćby co 14-18. Do podlewania najlepiej używać miękkiej wody. Najlepsza będzie woda przefiltrowana ale może być również przegotowana i odstana. Monstery ucieszą się także z deszczówki.
Doniczka musi mieć odpływ, absolutnie nie sadzimy monstery do osłonki! Po każdym podlaniu wylewamy całą wodę z podstawki.
3. Jaka wilgotność powietrza?
Do szczęśliwego życia monstra potrzebuje sporej wilgotności powietrza. Absolutne minimum to 50%! Poniżej tej wartości końce liści obsychają, a rozwijanie się nowych liści trwa wieczność. Roślinę warto postawić w pobliżu nawilżacza. Możesz ją zraszać ale uważaj na młode, rozwijające się liście. Woda, która dostanie się do nierozwiniętych liści może spowodować ich gnicie! Do zraszania zawsze używaj miękkiej, przefiltrowanej wody. Pamiętaj, iż zraszanie nie jest konieczne, o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza. Innym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej keramzytem. Wlewamy do niej nieco wody ale tak, aby doniczka nie dotykała tafli wody.
3. Jakie stanowisko jest najlepsze dla monstery?
Monstera Variegata potrzebuje więcej światła niż jej zielona wersja. Będzie zadowolona z dużej ilości światła rozproszonego. Silne, bezpośrednie słońce spowoduje oparzenia (czarne plamy na liściach). Natomiast niewystarczająca ilość światła sprawi, iż białe części rośliny zaczną brązowieć i usychać. Liście będą mniejsze i pozbawione wcięć.
4. Podpora dla potwora
Aby w krótkim czasie uzyskać duże liście z dziurami, powinieneś zapewnić swojej roślinie podporę. Polecam Ci palik z mchu Spagnum. Taki palik koniecznie trzeba nawilżać, aby roślina chętnie się go trzymała dzięki korzeni powietrznych. Możesz użyć również palików kokosowych, lub innych podpór.
5. Kiedy nawozić?
Monsterę nawozimy od kwietnia do końca września co dwa tygodnie. jeżeli Twoja roślina nie przestała rosnąć pomimo zimy, warto wspomóc ją nawozem również w tym okresie. Rób to raz w miesiącu i używaj połowy zalecane dawki.
Monstera Deliciosa Variegata jak dbać?
To już wszystkie podstawowe rzeczy, które powinniście wiedzieć o monsterze, aby cieszyła Was dużymi liśćmi i zdrowym wyglądem. Powodzenia!