Skrzydłokwiat jest nietuzinkową rośliną. Elegancko prezentuje się jako dekoracja w domu. Ceniona jest nie tylko za walory estetyczne. Ma wiele cennych adekwatności dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć ją choćby w salonie. Jednak zdarza się, iż nie kwitnie dobrze w domowych warunkach. Mamy złotą radę, jak temu zaradzić. Oto dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie.
Skrzydłokwiat to nie tylko piękna dekoracja
Skrzydłokwiat to dość charakterystyczna roślina. Wyróżniają je białe lub zielone liście przykwiatowe. Zawinięte są one wokół mlecznego kwiatostanu. To właśnie dzięki temu zawdzięcza swój majestatyczny wygląd. Naturalnie roślina ta występuje w tropikalnym klimacie. Najczęściej w Ameryce Środkowej i Południowej, a także Oceanii.
Miłośnicy roślin cenią ją nie tylko za jej piękno. Przede wszystkim za adekwatności. Skrzydłokwiat redukuje szkodliwe substancje z powietrza. Co więcej, oczyszcza też dom z formaldehydu, ksylolu czy toluolu. A także z amoniaku, trójchloroetylenu i benzolu. Wydziela też tlen. Mała roślina, a tak praktyczna.
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Kwiaty skrzydłokwiatu pojawiają się od wiosny do jesieni. I chociaż ta roślina jest uprawiana w domu, te warunki nie są dla niej do końca dobre. Dlatego, często zdarza się, iż skrzydłokwiat nie chce kwitnąć.
Oto przyczyny, dla których skrzydłokwiat nie kwitnie:
- mała ilość światła,
- twarda i zimna woda,
- źle dobrany nawóz.
Co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł?
Przede wszystkim zadbaj o dobre naświetlnie. Skrzydłokwiat nie lubi półcienia. Potrzebuje widnego stanowiska.
Podlewanie rośliny twardą i zimną wodą, również jest szkodliwe. Doprowadza to do pojawienia się brązowych plam na liściach.
Może też dojść do pojawienia się pleśni w doniczce. Przez co skrzydłokwiat nie rozwija się poprawnie.
Do nawożenia skrzydłokwiatu używa się nawóz bogaty w azot. Owszem wspiera on rozwój liści rośliny, jednak kosztem kwitnienia.
Jak ożywić skrzydłokwiaty?
Wiele osób zastanawia się, jak pielęgnować skrzydłokwiat? Najważniejsze jest cykliczne nawilżanie powietrza. Nie można też zapomnieć o zraszaniu kępy i podlewaniu miękką wodą. To odżywi roślinę.
Trzeba też pamiętać, aby korzenie skrzydłokwiatu nie były zanurzone w wodzie. To może spowodować ich zgnicie. Dlatego należy usunąć nadmiar wody, który przesiąknie na podstawek kilka minut po podlaniu. Dzięki takiej pielęgnacji kondycja skrzydłokwiatu będzie bardzo dobra. A kwiat regularnie będzie kwitł.
Domowy nawóz dla skrzydłokwiatów
Nie ma nic lepszego niż domowe sposoby. Są nieziemsko skuteczne, praktyczne i nie naruszają domowego budżetu. Długo zastanawialiśmy się, jak uprawiać skrzydłokwiat, aby kwitł jak szalony. W końcu udało nam się znaleźć prostą metodę na domowy nawóz dla skrzydłokwiatów. Byliśmy nim zachwyceni!
Do jego przygotowania wystarczy woda i drożdże. Kruszymy drożdże i rozpuszczamy w wodzie. Potem mieszamy roztwór i tak przygotowaną miksturę wlewamy do doniczek. Efekty zauważalne są przy regularnym stosowaniu. U nas sprawdziło się to rewelacyjnie. Byliśmy zachwyceni, kiedy roślina wydała nowe, zielone i mocno odżywione liście. Jeśli nie masz w domu drożdży, podobnie zadziałają też fusy z kawy.