Od godziny 9:30 10 kwietnia rozpoczął się drugi dzień XIV Przeglądu Teatrów Szkolnych i Przedszkolnych Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Po poniedziałkowych pokazach uczniów ze szkół ponadpodstawowych, w Akademickim Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej rywalizowali ze sobą uczestnicy z klas 1-4, a następnie 4-8 .
Wydarzenie zorganizowane przez SPSK jak co roku przyciągnęło uwagę wielu uczestników. Nie brakowało również nieco starszej młodzieży. Więcej na temat teatralnej rywalizacji w Klubie Politechnik powiedziała Iwona Orman, opiekunka koła teatralnego „WidziMiSie” przy SPSK im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie:
– Tematyką tegorocznego przeglądu teatralnego był dekalog, a więc tematyka dosyć trudna. Szukaliśmy dosyć długo bajki lub też innej formy, która mogłaby posłużyć do przedstawienia w jak najszczerszy sposób 10 przykazań. Postawiliśmy na przedstawienie „Piękna i Bestia”, w której dekalog właśnie odgrywa znaczną rolę. Jest tam bowiem chociażby przykazanie „czcij ojca swego i matkę swoją”, pokazujące, iż Bella była w stanie poświęcić siebie i być z Bestią dla dobra ojca, aby ten uniknął kary. Ponadto pojawia się też przykazanie „nie kradnij” w ukazaniu ojca, który zrywa róże z ogrodu Bestii bez pozwolenia, co kończy się dla niego karą. Jest też „nie czyń fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu” we fragmencie, w którym niedobre siostry nakłaniają swoją młodszą siostrę do tego, by została z ojcem i nie szła do Belli, kłamiąc, iż nic się na pewno nie stanie i będzie wszystko bezpiecznie. Jeszcze jedno przykazanie się udało nam się wyłuskać – „nie zabijaj”. Bella bowiem zdała sobie sprawę, iż nie może zostać na stałe ze swoim ojcem, musi wrócić do Bestii, ponieważ o ile tego nie zrobi, to ten zginie z żalu. jeżeli chodzi o zaangażowanie dzieci to te przede wszystkim bardzo gwałtownie nauczyły się swoich ról. Mieliśmy natomiast problem z postaciami mówiącymi, ponieważ jest ich mało. My natomiast chcieliśmy, aby wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć, dlatego pojawiły się takie postacie jak drzewa czy tańczące róże.
Przegląd Teatrów Szkolnych SPSK ma od lat ten sam cel. Jest nim chęć popularyzacji idei teatru i sztuki. Rywalizacja na występy aktorskie ma uwrażliwiać nie tylko na dzieła, ale również na wartości chrześcijańskie, szerzone na co dzień przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.
WS