Mięczaki – ryby dla początkujących, które są towarzyskie i piękne

2 lat temu

Jeśli jesteś początkujący w akwarystyce, możesz się zastanawiać, jaki typ zbiornika powinieneś kupić. Molinezje można hodować w małych zbiornikach, zwykle o pojemności od 10 do 15 litrów. Wymagają one dobrej filtracji wody i regularnej pielęgnacji akwarium. Dla początkujących wystarczy zbiornik o pojemności 20 galonów, choć większe zbiorniki są zalecane, jeżeli planujesz hodować większą ławicę. jeżeli chcesz hodować stadko molinezji, możesz również wybrać akwarium z roślinami.

Mięczaki – cechy ryb

Znane jako bezkręgowce, mięczaki występują w najgłębszych częściach oceanów i obszarów lądowych. Ich ciało składa się z trzech podstawowych części: stopy, płaszcza i masy trzewiowej. Niektóre z nich mają muszle, podczas gdy inne zbudowane są w całości z pancerza. Różnica w wielkości jest znaczna, ale podstawowa budowa ciała i funkcje każdego z nich są takie same.

Kladogram i politomie pokazują różnorodność mięczaków, ale ich relacje są przez cały czas kontrowersyjne. Ostatnie odkrycia sugerują, iż niektóre gatunki są ze sobą blisko spokrewnione, mimo pewnych różnic. Sigwart i Sutton dokonali syntezy danych paleontologicznych i neontologicznych. Jednak ich klasyfikacje przez cały czas są zmienne. Mięczaki to jedne z najprostszych i najbardziej towarzyskich bezkręgowców morskich.

Osoby, które dopiero poznają mięczaki, z pewnością zainteresuje wiedza o tym, jak się one rozmnażają. Do tego gromady należą ślimaki, małże, ostrygi i kałamarnice. Spośród innych zwierząt mięczaki w 80 procentach składają się ze ślimaków. W porównaniu z rybami mięczaki są mniej skomplikowane i dlatego są łatwiejsze w obsłudze dla początkujących.

Poznaj anatomię mięczaków, obserwując ciało małża. Używając plastikowego modelu, możesz poznać jego narządy wewnętrzne. Gdy będziesz gotowy, aby dowiedzieć się więcej o zachowaniu małży, możesz zacząć je obserwować i poznać ich cechy wrodzone. Kiedy już to zrobisz, będziesz na dobrej drodze do zostania rybakiem z sukcesami.

Najwcześniejszymi metazaurami były mięczaki. Ich skamieniałe muszle były zbudowane z materiału wapiennego. Niektóre mięczaki nie miały muszli, podczas gdy inne miały muszle zredukowane. Ich płaszcze służyły im także jako płetwy ułatwiające pływanie. Większość ślimaków jest roślinożerna, ale inne są mięsożerne. Żywią się różnymi organizmami, od owadów po rośliny.

Płaszcz mięczaków to fałd tkanki między muszlą a ciałem. Płaszcz wydziela węglan wapnia, z którego zbudowana jest muszla. Płaszcz zawiera również narząd żerny, zwany radulą, który składa się z chitynowych zębów. U mięczaków roślinożernych radula służy jako narząd skrobiący, natomiast mięczaki drapieżne używają jej do wiercenia otworów w muszlach, aby zjadać glony.

Ryby Molinesia – gatunki

Ryby te mają szeroką gamę pięknych kolorów. Samiec i samica są do siebie podobne, przy czym samica jest większa i mniej ubarwiona niż samiec. Obie posiadają narząd płciowy zlokalizowany na zewnątrz ciała. Początkujący akwarysta powinien rozważyć hodowlę samicy molinezji, ponieważ gatunek ten jest bardzo towarzyski i piękny. Samiec molinezji jest bardzo podobny do samicy, z tą różnicą, iż posiada zewnętrzny narząd kopulacyjny, który powoduje tarło.

Molinezje – hodowla

Molinezje są świetnym wyborem dla początkujących akwarystów. Te towarzyskie i piękne ryby z czasem nabierają osobowości. Możesz nadać imiona swoim molinezjom obserwując ich zachowanie. Samce zalecają się do samicy i zapładniają jej jaja. Gdy samica jest gotowa, wypuszcza narybek. Samce bywają jednak niecierpliwe i mogą podstępnie zaatakować samicę. Samice będą się bronić i zwykle wybierają największego samca.

Kolczatki mogą różnić się kolorem, ale ogólnie są dość łatwe w hodowli i opiece. Dobrym wyborem dla początkujących jest złota płetwa żaglowa. Ten gatunek ma piękny złoty ogon i jest odporny na twardą wodę. W pełni rozwinięta może osiągnąć do 6 cali długości. Jest to ryba bardzo wytrzymała i wymaga zbiornika o pojemności co najmniej 30 galonów.

Molle pospolite są łatwe w pielęgnacji i świetnie wyglądają w akwariach dla początkujących. Występują one w różnych kolorach i mogą być wspaniałym dodatkiem do Twojego zbiornika. jeżeli jesteś początkującym akwarystą, wybierz czarno-białe mięczaki do swojego akwarium. Możesz je również dostać w kolorze złotym i srebrnym. Mięczaki o innych kolorach nazywane są żaglicami lub mięczakami krótkopłetwymi.

Mięczaki są generalnie kompatybilne z większością gatunków pielęgnic. jeżeli szukasz ryby do rozmnażania, spróbuj połączyć gatunki molly z innymi gatunkami pielęgnic. Często są one zgodne z pielęgnicami karłowatymi. Gupiki i severumy można również łączyć z molinezjami. Molly to wytrzymałe, towarzyskie i piękne ryby. Mają piękne kombinacje kolorów. Dzikie Mollie występują w kolorach brązu, brązu i szarości.

Mollie są przyjazne w stosunku do innych ryb, ale mogą być agresywne w czasie posiłków. Samice często nękają samca, aby zdobyć partnera. W takim przypadku warto rozważyć dodanie do akwarium większej liczby molinezji, aby odwrócić uwagę samca. jeżeli nie jesteś pewien, jakie ryby wybrać, możesz także dodać do ich pokarmu kilka mrożonek. Będą wdzięczne za białko.

Mięczaki – wymagania gatunku

Oprócz miękkiego płaszcza, który otacza ich organy wewnętrzne, mięczaki mają wyspecjalizowane struktury, takie jak stopa. Większość mięczaków wytwarza twardą skorupę, ale nie wszystkie gatunki. Te, które mają twardą skorupę, mają radulę, czyli podobny do tarnika narząd skrobiący, znajdujący się na końcu scutellum, zarodkowej muszli małży. Skamieniałości zawierają również skamielinę, która jest utwardzoną pozostałością z poprzedniego okresu geologicznego. Skamieniałości są zachowane w formacjach skalnych w skorupie ziemskiej.

Większość mięczaków jest dwupienna i zapładnia się zewnętrznie, chociaż niektóre mięczaki lądowe mogą mieć trzecie stadium larwalne. Mięczaki to najbardziej zróżnicowana grupa zwierząt, licząca ponad osiem tysięcy gatunków, od małych skorupiaków po duże drapieżne kałamarnice. Dzielą się na siedem głównych grup: mięczaki, ślimaki, ośmiornice i chitony.

Mięczaki od tysiącleci stanowią dla ludzi źródło pożywienia i luksusu. Niektóre z tych gatunków stały się choćby cenne dla ludzi, m.in. dzięki nim powstały perły, macica perłowa, jedwab morski i purpura tyryjska. Niektóre z nich służyły choćby jako waluta w niektórych społeczeństwach preindustrialnych. Mimo tej bogatej historii niektóre gatunki mogą być niebezpieczne dla ludzi i stały się szkodnikami w rolnictwie.

Mimo iż mięczaki żyją prawie wszędzie na naszej planecie, ich rozmieszczenie jest nieco ograniczone. Niektóre grupy występują w określonych regionach, a niektóre gatunki mięczaków dominują na pewnych obszarach. Ich zasięg geograficzny jest ograniczony przede wszystkim przez bliski związek ze źródłami pokarmu. Na przykład małże z rodziny Teredinidae są ściśle związane z drewnem, a mniej gatunków można znaleźć w chłodniejszym klimacie.

Anatomia mięczaków jest wyjątkowa: głowa i stopy mają narządy podobne do skrzeli, podczas gdy mięczaki lądowe mają płuca. Posiadają również płaszcz, chrzęstną strukturę znajdującą się pod skorupą. Płaszcz zawiera radulę, która służy do zeskrobywania pokarmu ze skał. Płaszcz jest pokryty ochronną, chitynową skorupą zwaną pallium.

Idź do oryginalnego materiału