Populacja dzików zamieszkujących Jaworzno już od dawna utrzymuje się na wysokim poziomie. Miasto prowadzi regularne działania, które mają ograniczyć liczbę tych zwierząt.
Dziki w mieście praktycznie nikogo już nie dziwią. Można je spotkać w różnych dzielnicach – zarówno tych bardziej leśnych, jak i mocno zurbanizowanych. Zwierzęta, o ile nie są niepokojone, to raczej nie są zagrożeniem dla ludzi, powodują jednak różne straty – np. niszcząc trawniki czy uprawy rolne.
Za gospodarkę zwierzyną leśną odpowiadają – zgodnie z obowiązującymi przepisami – koła łowieckie. Co roku realizują plany łowieckie i dbają o kontrolę liczebności dzikich zwierząt. W tych działaniach mogą liczyć na wsparcie Gminy. Oprócz planowych odstrzałów prowadzony jest też interwencyjny odstrzał redukcyjny. Decyzję o takim odstrzale wydaje prezydent miasta, a opiniuje ją Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach. Odstrzał redukcyjny zawsze jest odpowiedzią na zgłoszenia mieszkańców. Odstrzały prowadzone są przez fachowców, podlegają specjalnej procedurze i są zabezpieczane przez służby – policję, straż miejską i straż pożarną. realizowane są też w ściśle wyznaczonych i bezpiecznych lokalizacjach, najczęściej na obrzeżach terenów zabudowanych.
Koła łowieckie bardzo intensywnie prowadzą swoje działania, by nie pozwolić populacji dzików na dalszy rozrost. W roku łowieckim 2024/2025, koła z terenu Jaworzna wykonały swoje plany z dużą nadwyżką. Koło Łowieckie „Kozioł” planowało odstrzelić 102 zwierzęta, a faktycznie odstrzeliło 301, Koło Łowieckie „Jawor” planowało 60, a wykonało 89 odstrzałów, natomiast Koło Łowieckie „Słonka” planowało 85 odstrzeleń, a wykonało 189.
W ubiegłym roku prezydent Paweł Silbert wydał decyzję administracyjną o odstrzale redukcyjnym 50 sztuk dzików, a zadanie zostało w całości wykonane. Podobna decyzja wydana została także w styczniu i w tej chwili zadanie jest w trakcie realizacji. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjmuje zawiadomienia od mieszkańców i na bieżąco koordynuje działania. Gmina w ramach współpracy z kołami łowieckimi dofinansowuje nęciska sanitarne, monitoring szlaków migracyjnych dzikiej zwierzyny, akcje edukacyjne, wydawnictwa i uczestnictwo kół łowieckich w wydarzeniach takich jak dożynki miejskie i dzielnicowe. W mieście w ramach współpracy z zarządcami nieruchomości prowadzona była akcja edukacyjno-informacyjna „Nie zapraszaj dzika do swojego śmietnika”. Wszystkie te działania mają sprawić, by populacja dzików w mieście była pod kontrolą i nie sprawiała problemów mieszkańcom.
Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Miasta: – Od 2024 roku wróciliśmy do prowadzenia interwencyjnego odstrzału redukcyjnego dzików. Na podstawie stosownej decyzji, działania te są podejmowane głównie na wniosek i zgłoszenie mieszkańców oraz realizowane z pełnym zabezpieczeniem służb. Co istotne – z roku na rok liczba zgłoszeń wyraźnie spada, co pokazuje, iż przyjęta strategia i działania Kół Łowieckich oraz zlecenie odstrzału redukcyjnego, przynoszą efekty. Będziemy przez cały czas podejmować wszelkie możliwe działania, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i ograniczyć obecność dzikiej zwierzyny w przestrzeni miejskiej.