Czy wiesz, iż mandarynki możesz wyhodować samodzielnie w mieszkaniu? To interesująca roślina doniczkowa, a adekwatnie małe drzewko, które zachwyca pięknymi kwiatami i wydziela wspaniały cytrusowy zapach.
Jego owoce najczęściej pojawiają się po kilku latach i są w pełni jadalne, choć smakują trochę inaczej od tych ze sklepu (bardziej kwaskowate). Sprawdź, jak uprawiać mandarynkę w doniczce, aby móc gwałtownie cieszyć się jej urodą i obfitymi plonami.
Mandarynka - jak wygląda roślina uprawiana w mieszkaniu?
Mandarynka w doniczce może dorosnąć do około 1,5 metra wysokości (w środowisku naturalnym drzewka te osiągają choćby 8 metrów). Roślina ma charakterystyczne, rozgałęzione pędy i owalne, ciemnozielone liście.
Jej zebrane na pędach w pęczki kwiaty są białe lub bladoróżowe i można się nimi zachwycać choćby 2-3 razy w roku. Mają intensywny, wspaniały zapach. Warto wynieść roślinę latem na zewnątrz, by owady je zapyliły. Wówczas mandarynka będzie obficiej owocować.
Czytaj również: Zamiast kupować, wyhoduj w mieszkaniu. Ogrodnik wyjaśnia, jak uprawiać pieczarki
Chcesz wyhodować mandarynki w doniczce? Możesz to zrobić na dwa sposoby
Mandarynki możesz wyhodować z sadzonek albo z pestki. Pierwsza metoda jest polecana początkującym, również dlatego, iż takie drzewka szybciej owocują. Drugi sposób jest jednak tańszy i przynosi większą satysfakcję, bo możesz na własne oczy obserwować, jak roślina się rozwija.
Nasiono powinno być możliwie świeże. Natnij je delikatnie, aby lepiej chłonęło wodę i szybciej kiełkowało. Powinno wykiełkować po około 4-5 tygodniach. Nie łudź się jednak, iż przez pierwsze lata zobaczysz na roślince owoce. Ich zawiązków przez około 2-3 lata zaleca się choćby pozbywać, aby nie osłabiać maleńkiej sadzonki ciężkimi mandarynkami.
Może cię zainteresować: Zabierz te kwiaty do sypialni. Będziesz spać mocniej i zdrowiej
Jak uprawiać mandarynkę w doniczce? Takie warunki musisz jej zapewnić
Pestkę mandaryki włóż do małego dołeczka w dość dużej doniczce wypełnionej torfem i piaskiem (im większa, tym rzadziej trzeba ją przesadzać) wymieszanymi w równych proporcjach 1:1. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny.
Pamiętaj, iż w uprawie tej rośliny najważniejsze jest zachowanie przez cały czas lekko wilgotnego podłoża. Podawaj im odstaną wodę. Trzeba ją więc regularnie podlewać niewielką ilością wody. Staraj się je także regularnie nawozić odżywkami dla cytrusów.
W sezonie wegetacyjnym trzeba im zapewnić temperaturę około 22-28 stopni Celsjusza, zimą około 13-15 (stopniowo powinno się ją zmniejszać). Latem śmiało możesz je wystawić na balkon albo taras. Stanowisko musi być możliwie słoneczne np. parapet od strony południowo-zachodniej.
Zobacz też:
Te kwiaty są odporne na niskie temperatury. Możesz je wysiewać już w styczniu
Wygląda jak rozgwiazda i nie potrzebuje doniczki. Ta roślina rośnie bez ziemi
Nie musisz kupować sadzonek pieniążka. Dzięki temu będziesz je mieć za darmo