Powodem powstania większości ras psów zwykle były względy użytkowe. Czasem zdarzało się jednak, iż celem stworzenia nowej rasy czworonoga były głównie kwestie wizerunkowe. Hodowla ukierunkowana na wygląd często wiąże się z miniaturyzacją psów. Malamut giant jest wyjątkowym przypadkiem psa stworzonego dla wyglądu.
Jak powstał malamut giant?
Selekcję największych szczeniąt w miotach rasy alaskan malamut rozpoczęto w Ameryce Północnej. Największe osobniki następnie rozmnażano między sobą, uzyskując zwykle jeszcze większe szczenięta nazywane malamut giant.
Jedynym kryterium była różnica wielkości. Nie ma tu więc często dbania o np. unikanie chorób, do których mają predyspozycje alaskany, czy wzmacniania cech typowych dla rasy.
Z tego powodu zdarza się, iż hodowcy malamut giant w kolejnych pokoleniach uzyskują psy coraz mniej podobne do tej rasy północnej. Muszą więc nieustannie szukać wyjątkowo dużych szczeniąt z miotów alaskanów.
Różnice między malamut giant a standardowym malamutem
Zgodnie ze wzorcem rasy alaskan malamut mieści się w przedziale od 58,5 cm do 68,5 cm wzrostu i od 34 do 38 kg masy ciała.Malamut giant potrafi mierzyć ponad 89 cm wzrostu i ważyć choćby 86 kg!
Olbrzymie malamuty często mają nieco dłuższą sierść niż standardowi przedstawiciele alaskana malamuta, przez co wydają się jeszcze większe. W wieku szczenięcym odróżnienie tych dwóch odmian powinno być jednak niemożliwe. Hodowcy gigantycznych malamutów twierdzą, iż różnią się one jedynie wielkością, zapominając o tym, iż rozmiar ma znaczenie choćby w obciążeniu stawów u psa.
Wady malamut giant
Alaskan malamute został wyhodowany do znoszenia bardzo niskich temperatur, a swój pierwotny wygląd zachował do dziś. Tyczy się to również okrywy włosowej, która w warunkach innych niż zimowe „sypie” się z psa w zdumiewających ilościach.
Malamut giant, mając jeszcze dłuższy włos, gubi niesamowite ilości sierści i kiepsko znosi upały. Łatwo u niego o udar cieplny. Do tego gigantyczne ciało ma czasem dużo gorszą wydolność niż u krewnych w standardowym rozmiarze. Powszechne są dysplazje stawów. Warto o tym pamiętać, planując trenowanie z psami sportów zaprzęgowych.
Populacja na świecie
Najwięcej jest ich tam, gdzie powstały, czyli w USA. Zyskują co prawda ostatnio na popularności jako łagodne, puszyste olbrzymy, ale przez cały czas psa rasy malamut giant można spotkać stosunkowo rzadko.
Zamknięcie cech alaskana, takich jak potężna potrzeba ruchu, uparty charakter oraz wymagająca okrywa włosowa, w gigantycznym ciele, dało niełatwego psa do towarzystwa.
W pracy zaprzęgowej natomiast doskonale sprawdzają się już alaskany i husky. Są zresztą cały czas wykorzystywane użytkowo np. na Alasce. Malamut giant nie sprawdzi się w tej roli.
Gdzie można kupić malamut giant?
Wbrew pozorom nie jest to łatwe, gdyż hodowle nie są zbyt liczne. Co ważne jedynym celem hodowlanym w przypadku malamut giant jest uzyskanie olbrzymiego rozmiaru. Trudno więc oczekiwać zdrowego psa, który nie ma typowych dla rasy alaskan malamut chorób, takich jak np. dysplazje, epilepsja, czy zanik siatkówki.
Szczenięta dostać można głównie w USA. zwykle są ogłaszane na popularnych portalach internetowych i mogą kosztować od 1000 do choćby 6500 dolarów!
Zakochani w wielkości przyszli opiekunowie najwięcej płacą oczywiście za największe szczeniaki.
Czy olbrzymie malamuty zostały uznane w psim świecie?
Psy rasy malamut giant nie są uznawane ani przez międzynarodowe organizacje kynologiczne, ani choćby przez krajowe kluby hodowlane. zwykle powstają poprzez selekcję wybitnie dużych szczeniąt w miocie alaskan malamut.
Takie szczeniaki nie spełniają wymagań rasy, więc zgodnie z polityką prowadzenia odpowiedzialnych hodowli, nie powinny być w ogóle rozmnażane! Do chwili obecnej nowa gigantyczna odmiana malamuta, nie została wyodrębniona jako nowa rasa.
Malamut giant – czy to rasa dla Ciebie?
Jeśli nie lubisz długich pieszych wędrówek, bez względu na warunki atmosferyczne i przeszkadza ci sierść w domu, raczej nie decyduj się na olbrzymiego malamuta.
Malamut giant nie zadowoli się krótkimi spacerami dookoła bloku lub dłuższymi wycieczkami jedynie w weekendy. Każda pogoda, poza upałami, jest dla nich idealna na spacer! Nie podzielą niechęci do długiego maszerowania przy minusowych temperaturach, czy w ulewnym deszczu.
Jako odmiana alaskan malamuta są tak samo uparte i trudne w szkoleniu, dlatego malamut giant może być zbyt trudnym wyborem na pierwszego w życiu psa.
Nie wiadomo kto pierwszy wpadł na pomysł hodowania większych malamutów i jaki miał w tym naprawdę cel. Żadna rasa północna nie osiąga takich rozmiarów. Odmiana malamut giant przyjęła się jako idealne psy rodzinne, ze względu na raczej łagodny stosunek do dzieci i uroczy wygląd wielkiego misia. Myśląc o szczeniaku tego wielkiego malamuta, nie można zapominać o pierwotnym przeznaczeniu rasy, z której się wywodzi. Stworzenie do fizycznej, ciężkiej pracy zaprzęgowej niesie za sobą poważniejsze konsekwencje, niż wszechobecna sierść w domu.