Magnolia wielkokwiatowa, czyli z łacińskiego Magnolia grandiflora to roślina pochodząca z Dalekiego Wschodu oraz południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jako roślina ozdobna jest ona często wykorzystywana w dekoracji ogrodów i parków, gdzie wnosi niezwykły klimat. Ten piękny większy krzew lub nieduże drzewo posiada rozłożysty, wzniesiony przekrój, a w optymalnych warunkach może wzrastać choćby do sześciu metrów wysokości. Poza przepięknymi kwiatami, roślina ta oferuje również duże, błyszczące, lekko jajowate liście z ostrymi koniuszkami – jako młode charakteryzują się one małymi włoskami, które z czasem zanikają.
Magnolia grandiflora w pigułce
- Magnolia wielkokwiatowa (Magnolia grandiflora) to piękna roślina ozdobna pochodząca z Dalekiego Wschodu i południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych
- Charakteryzuje się dużymi, białymi lub kremowymi kwiatami kwitnącymi od czerwca do lipca oraz ozdobnymi owocostanami pojawiającymi się w sierpniu
- Jest rośliną wymagającą, preferującą półcień i stanowiska osłonięte od wiatru, z żyznym, przepuszczalnym podłożem o lekko kwaśnym odczynie
- Wymaga zabezpieczenia na zimę, szczególnie młode okazy, oraz stosowania nawozu organicznego na wiosnę
- Posiada walory lecznicze, w tym pomoc w walce z przewlekłym kaszlem i przeziębieniami
Magnolia grandiflora, autor: K M/flickr.com
Największa ozdobą magnolii wielkokwiatowej są kwiaty, które kwitną od czerwca do lipca. Ich okazałe pąki w odcieniu białym lub kremowym sięgają 12-15 cm średnicy. Z nadejściem sierpnia, miejsce kwiatów zajmują ozdobne, różowofioletowe owocostany, które składają się z małych mieszków zawierających nasiona. Jedną z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej odpornych odmian magnolii grandiflora jest ‘Edith Bogue’, posiadająca imponujące skórzaste liście.
Czy magnolia wielkokwiatowa jest rośliną mrozoodporną?
Tak, magnolia wielkokwiatowa jest rośliną mrozoodporną, ale tylko po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Młode okazy wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na okres zimowy.
Uprawa i pielęgnacja magnolii wielkokwiatowej
Magnolia grandiflora to wyjątkowo wymagająca roślina, która preferuje stanowiska znajdujące się w półcieniu osłonięte od wiatru. Jej podłoże musi być żyzne, przepuszczalne, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym, dlatego warto uzupełnić je o torf. Uprawiana w Polsce magnolia jest mrozoodporna, jednak wyłącznie po osiągnięciu pełnej dojrzałości. To szczególnie wrażliwa na zanieczyszczenia roślina, dlatego w niesprzyjającym środowisku słabo kwitnie.
Magnolia grandiflora, autor: Forest and Kim Starr/flickr.com
Pielęgnacja magnolii wielkokwiatowej – szczególnie młodych okazów, wymaga odpowiedniego zabezpieczania na okres zimowy. Najlepiej robić to wykorzystując agrowłókninę lub jej podobne rozwiązania, które zabezpieczą roślinę przed przemarzaniem. Magnolia nie potrzebuje nawożenia mineralnego, jednak na wiosnę warto zastosować w jej pielęgnacji nawóz organiczny, choćby kompost. Rozmnażanie rośliny przeprowadza się przez sadzonkowanie, jak również poprzez wysiew nasion, który w warunkach domowych jest dosyć trudny.
Magnolia grandiflora – zastosowanie
Magnolia wielkokwiatowa uprawiana jest przede wszystkim dla celów dekoracyjnych – nie bez powodu nazywana jest królową drzew ozdobnych. Wspaniale sprawdza się w parkach wśród innych roślin, ale i na tle zieleni trawnika. Jej kora posiada walory lecznicze, dlatego często wykorzystywana jest w walce z przewlekłym kaszlem czy przeziębieniami. jeżeli jesteśmy miłośnikami magnolii, tej odmiany nie może zabraknąć w naszym ogrodzie.
Magnolia grandiflora, autor: Ava Babili/flickr.com
Magnolia wielkokwiatowa – Podsumowanie
Magnolia wielkokwiatowa jest rośliną o wyjątkowych walorach dekoracyjnych, dzięki swoim imponującym kwiatom i ozdobnym owocostanom. Jest wymagająca w uprawie, preferując stanowiska osłonięte i żyzne podłoże. Uprawiana głównie dla celów dekoracyjnych, posiada również zastosowanie lecznicze. adekwatna pielęgnacja i zabezpieczenie na zimę są najważniejsze dla jej dobrego rozwoju.
Bibliografia:
- A. Haluszczak, Ekonatura, Magnolia – orientalna piękność w naszym ogrodzie, 05/2009, s. 24-25
- E. Wiszniewska, Wiadomości Zielarskie, Magnolie – piękne i pożyteczne, 05/1994, s. 11-12
Fot. główna: Magnolia wielkokwiatowa, autor: David Midgley/flickr.com