Lwy-ludojady z Tsavo pożarły ponoć ponad 100 osób. Teraz odkryto, dlaczego polowały na ludzi

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Superx308 Jeffrey Jung / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)


Para lwów z regionu Tsavo w Kenii zapisały się w historii jako lwy-ludojady. Ponoć pozbawiły życia ponad 100 osób. Niedawno przeprowadzone badania potwierdziły, iż drapieżniki żywiły się ludźmi, ale przy okazji dowiedziano się o nich znacznie więcej. Odpowiedzi kryły się w zębach wielkich kotów.
Atak lwa to coś, czego raczej nikt nie chciałby doświadczyć. Choć takie wypadki czasami się zdarzają, to raczej nie słyszy się o wielkich kotach preferujących ludzkie mięso w swojej diecie. Lwy z Tsavo stanowiły tu jednak wyjątek, choć nie tylko to je wyróżniało. Co ciekawe, ich tajemnice (a przynajmniej ich część) zostały odkryte dopiero po ponad 100 latach. Czego zatem dowiedzieli się badacze?


REKLAMA


Zobacz wideo Ekspertka: kilka osób pyta, jakie wilki tak naprawdę są


Duch i Mrok: lwy, które budziły postrach wśród najodważniejszych. Kenia nieoczekiwanie stanęła w obliczu poważnego problemu
W 1898 roku rozpoczęła się budowa mostu kolejowego nad rzeką Tsavo w Kenii. Miał on połączyć Mombasę z Nairobi. Była to ważna inwestycja, z którą wiązano duże nadzieje. Niestety, niedługo po tym rozpoczęły się ataki dwóch tajemniczych lwów. Według doniesień świadków zwierzęta nocą plądrowały namioty w obozie robotników pracujących na budowie i wywlekały swoje ofiary w zarośla. Nie okazywały ponoć przy tym żadnego lęku, ani przed wrzaskami, ani przed strzałami czy ogniem. Lwy zyskały przydomki Duch i Mrok, co miało odzwierciedlać ich nagłe pojawianie się. Zwierzęta zastrzelił dopiero inżynier budownictwa, podpułkownik John Henry Patterson. Jak podaje CNN, do tego czasu jednak zdążyły zabić co najmniej 28 osób, choć sam Patterson twierdził, iż ofiar było ponad 100. Być może ten szczegół nieco wyolbrzymił, ale przyczynił się za to do lepszego zrozumienia całej sytuacji. Przekazał on bowiem ciała lwów do Muzeum Historii Naturalnej w Chicago, gdzie wypchane eksponaty można zresztą podziwiać do dziś. To tu też wiek później zauważono, iż pomiędzy zębami legendarnych drapieżników znajdują się włosy, a rozwój technologii umożliwił w końcu ich dokładne zbadanie. Co zatem ustalono?


Dlaczego lwy z Tsavo zjadały ludzi? Badania naukowców dały zaskakujący wgląd w życie drapieżników
Obecność włosów zauważył jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku Thomas Gnoske, kierownik zbiorów muzeum w Chicago. Teraz Gnoske i jego koledzy w Field Museum w Kenii i University of Illinois Urbana-Champaign byli w stanie wyizolować pojedyncze włoski i kępki włosów zagęszczone w ubytkach zębów zwierząt i wyekstrahować z nich DNA. Samo uzębienie było w bardzo złym stanie, co najpewniej umożliwiło zgromadzenie dużej ilości materiału. Przeprowadzone analizy wykazały, iż lwy z Tsavo polowały na żyrafy, oryksy, koby śniade, gnu i zebry. Znaleziono również włosy ludzkie, co potwierdziło doniesienia o ludobójstwie, ale też i włosy lwów. Te ostatnie wskazały, iż drapieżniki miały odziedziczony po matce genom mitochondrialny, dzięki temu potwierdzono wcześniejsze przypuszczenia o tym, iż byli to bracia. Interesujące jest to, iż oba lwy nigdy nie wykształciły grzywy, co może świadczyć, iż cierpiały na zaburzenia hormonalne, być może związane z genetyką. Obecność resztek innych zwierząt w ich diecie sugeruje z kolei, iż lwy pokonały duże odległości, zanim dotarły do terenu budowy mostu w Kenii, gnu i bawoły nie występowały wówczas na tym terenie z powodu choroby wirusowej. Do polowania na ludzi mógł ich zatem zmusić brak innej zwierzyny. Ponadto badacze przypuszczają, iż jeden z braci mógł doznać urazu, który później utrudniał mu polowania na inne zwierzęta.
Wyniki omówionych badań zostały opublikowane w "Current Biology".


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału