6 lutego 2003 roku w budynku Urzędu Gminy Gdów odbyło się pierwsze spotkanie nowo wybranych sołtysów z władzami gminy. Wśród 29 sołtysów pojawiło się dziesięciu nowych gospodarzy.
Na początku warto cofnąć się do statystyki ówczesnych sołeckich wyborów. Na 11361 uprawnionych w głosowaniu wzięło udział 2121 osób co w skali gminy dało frekwencję 19 procent. Świadczyła ona o tym, iż w stosunku do lat poprzednich w społeczeństwie lokalnym pojawiło się większe zainteresowanie problemami gminy i sołectwa. Najwięcej ludzi uczestniczyło w wyborach sołtysa Pierzchowa, aż 42 procent, a w dziesięciu innych wsiach swój głos oddała prawie 1/3 mieszkańców.
Wśród 29 sołtysów pojawiło się dziesięciu nowych gospodarzy. Pięciu sołtysów wraz z upływem kadencji zrezygnowało z dalszej pracy, a druga piątka musiała uznać wyższość swoich kontrkandydatów w wyborach. Cała dziesiątka: Grażyna Dębowska z Huciska, Ewa Dudzik-Szybowska z Krakuszowic, Maria Sewiłło z Niegowici, Barbara Gądek ze Zręczyc, Janina Natanek z Podolan, Małgorzata Kazek z Jaroszówki, Kazmierz Król z Gdowa, Adam Wrześniak z Niżowej, Paweł Tuleja z Kunic oraz Józef Stopa z Wieńca otrzymała od władz gminy pamiątkowe dyplomy, upominki oraz ciepłe słowa podziękowania za dotychczasową pracę.
Po pożegnalno-powitalnej ceremonii wszystkich sołtysów czekało krótkie szkolenie, którego celem było uzupełnienie, przypomnienie i pogłębienie wiedzy na temat obowiązków i zasad, jakimi powinien kierować się każdy gospodarz sołectwa. Ówczesna skarbnik gminy Gdów Stanisława Domańska przekazała informacje na temat finansowych szczegółów, a zwłaszcza środków do dyspozycji sołectw, zadań związanych z pracą inkasenta, gratyfikacji finansowych i sposobów rozliczania się z Urzędem.
Poniżej pełna lista ówczesnych sołtysów (pierwsza dziesiątka to sołtysi w tamtym czasie nowo wybrani):
Hucisko – Alina Gumułka;
Kunice – Janina Szczudło;
Niżowa – Maria Wrześniak;
Zręczyce – Maria Feliks;
Jaroszówka – Stanisław Konieczny;
Krakuszowice – Krzysztof Bułat;
Niegowić – Jan Kasprzyk;
Podolany – Edward Grabowski;
Wieniec – Piotr Chmielek;
Gdów – Zbigniew Gumułka;
Bilczyce – Jan Kaleta;
Czyżów – Józef Filipowski;
Cichawa – Krzysztof Chyrc;
Fałkowice – Irena Woźniak;
Klęczana – Bronisław Sendorek;
Książnice – Jan Migdał;
Liplas – Robert Kasprzyk;
Marszowice – Ludwik Szostak;
Niewiarów – Józef Stachnik;
Pierzchów – Józef Kostuch;
Stryszowa – Jolanta Kominiak;
Szczytniki – Kazimierz Bułat;
Świątniki – Jan Sowa;
Wiatowice – Katarzyna Zawadzka;
Winiary – Tadeusz Nykiel;
Zborczyce – Edward Nowak;
Zalesiany – Stanisław Patela;
Zagórzany – Anna Chwajoł
A z jakimi zagadnieniami musieli się ówcześni sołtysi mierzyć w początkach nowej kadencji?
– z paliwem rolniczym i bonami paliwowymi;
– z kwestią lisów (Urząd wystąpił do Kół Łowieckich o dodatkowy odstrzał lisów, gdyż z racji podawanych zwierzętom szczepionek ich populacja na terenie gminy Gdów w tamtym czasie wzrosła blisko trzykrotnie;
– z kwestią lasów (zgodnie z nową ustawą o lasach państwowych w tamtym czasie wystąpił nowy podział terenów leśnych gminy na nadleśnictwa: Brzesko, Niepołomice i Myślenice);
– z wprowadzanym systemem IACS (a zwłaszcza ze znakowaniem zwierząt i wydawaniem świadectw miejsca pochodzenia);
– ze szkoleniami (Urząd nawiązał wtedy kontakt z Katedrą Europeistyki UJ w Krakowie i na tej podstawie organizowane były cykliczne spotkania szkoleniowo-informacyjne).