To już piąty rejs w ramach akcji Płynne Czytanie. Organizatorem tego cyklu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu. Tym razem tematem były ptaki. Zięby, kaczki, czaple – to kilka z gatunków, jakie można było zaobserwować podczas rejsu. O tajemnicach ptaków odpowiadał dr Andrzej Kruszewicz, polski ornitolog, a swoimi wrażeniami podzielili się z nami uczestnicy:
– Płynęłam już w ubiegłym roku i dwa lata temu. Jestem wdzięczna i bardzo cieszę, iż biblioteka organizuje takie rejsy – mówi Irena. – To coś wspaniałego! Jest to odpoczynek dla ducha i ciała. Człowiek cieszy oko, bo tereny wokół Odry są przepiękne, a z drugiej strony człowiek ma okazję posłuchać wspaniałych opowieści.
– Fajny taki dzień – pływanie po Odrze i słuchanie pana Andrzeja Kruszewicza – mówi Łukasz.
– To dla mnie niebywała gratka, iż mogłam poznać osobiście dr. Andrzeja Kruszewicza i go posłuchać – opowiada Katarzyna.
– Ptaki mają mnóstwo tajemnic – mówi dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog, dyrektor Warszawskiego Zoo. – Ptaki widzą ultrafiolet, potrafią też znaleźć swoje dziecko w tłumie 10 tysięcy piskląt. Jak to robią? Tego nie wie nikt. Sam proces latania, orientacja w przestrzeni, dobór płciowy – dlaczego samce są piękniejsze od samic? To trzeba rozważyć, zastanowić się dlaczego. No i na koniec – po co są ptakom pióra?
Te tajemnice mieli okazję zgłębiać uczestnicy rejsu. Organizator wydarzenia zapowiada, iż następna odsłona literackich rejsów odbędzie się w sierpniu. Kto się na niej pojawi? To kolejna tajemnica.
Uczestnicy rejsu, dr Andrzej Kruszewicz:
Szersza relacja:
Autor: Paulina Lechowska