Liście wężownicy zaczną znowu rosnąć. Wystarczy domowa odżywka za 3 zł

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor Christy Rowe


Kwiaty stanowią niebanalny element dekoracyjny wnętrza domu. Jednym z najbardziej cenionych odmian są wężownice, należące do rodziny sukulentów. Swoją popularność zyskały między innymi dzięki niewielkim wymaganiom pielęgnacyjnym. Czasami jednak i one wołają o pomoc. Uratujesz je stosując tę domową odżywkę.
Sukulenty to ta grupa roślin, które cieszą się sporą popularnością, głównie przez wzgląd na łatwość ich uprawy. Do tego zaszczytnego grona zalicza się między innymi sansewieria, nazywana powszechnie wężownicą. Ten dostojny kwiat zdobi niejeden parapet. Co więcej, niezależnie od pory roku zachwyca swoimi zielonymi liśćmi zakończonymi kremowo-żółtymi pasami. Jedyną dość nietuzinkową cechą tego osobnika jest jego sposób wołania o pomoc, kiedy pielęgnacja jest przeprowadzana w niewłaściwy sposób. jeżeli zauważycie, iż wężownica zaczyna kwitnąć, lepiej natychmiast zacznijcie działać.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Wężownica - kwiat, który pokochało wiele osób. Jego pielęgnacja jest niezwykle łatwa
Sansewieria, podobnie jak inne kwiaty należące do grupy sukulentów, nie wymaga zbyt wielu skomplikowanych działań pielęgnacyjnych. Nie oznacza to jednak, iż możemy traktować ją po macoszemu. Wśród aspektów, o które należy zadbać, aby roślina mogła rozwijać się we adekwatny sposób, są:


odpowiednia wielkość doniczki - kiedy zauważymy zahamowanie wzrostu wężownicy należy przesadzić ją do większego pojemnika
podłoże - najlepiej sprawdzi się mieszanka ziemi do sukulentów i piasku. Na dno doniczki warto wysypać także keramzyt
stanowisko - do adekwatnego rozwoju sansewieria potrzebuje dostępu do promieni słonecznych
podlewanie - w tym przypadku działa złota zasada ogrodników - lepiej przesuszyć, niż przelać. Wężownica nie wymaga częstego nawadniania. Latem wystarczy pamiętać o tej czynności raz na dwa tygodnie, a zimą choćby i co trzy.


Na ogół wężownica nie wymaga nawożenia, jeżeli jednak któraś z powyższych kwestii nie zostanie dopilnowana i kwiat będzie przebywał w niedogodnych warunkach, trzeba będzie zastosować odżywkę, którą z łatwością można przyrządzić w domu. Trzeba jednak pamiętać, iż wprowadza się ją tylko wtedy, kiedy roślina daje nam ku temu jasne powody, np. takie jak zahamowanie wzrostu.


Wężownica: Roślina może wymagać sporadycznego odżywienia. Zastosuj domową mieszankę
Chcąc uratować niezwykle wyjątkową roślinę, jaką jest sansewieria, będziemy potrzebować tylko dwóch składników. Czosnek i woda, to właśnie na bazie tych dwóch produktów można stworzyć bogatą w składniki odżywcze mieszankę, która postawi kwiat "na nogi". Trzy ząbki świeżego czosnku przeciskamy przez praskę, a następnie przekładamy do naczynia wypełnionego litrem ciepłej wody. Całość przykrywamy i odkładamy na cztery dni.
Zobacz też: Zrób to z burakami po barszczu. Obiad na drugi dzień jak za darmo


Kiedy roztwór nabierze mocy po paru dniach leżakowania, przecedzamy go i rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1:1. Zawarte w nawozie żelazo, potas, miedź, magnez, chrom i selen będą stanowiły najważniejszy element w procesie wzmocnienia wężownicy. Odżywkę należy stosować raz na 20 dni. jeżeli na powierzchni zaczną pojawiać się nowe liście, natychmiast należy zaprzestać kontynuowania kuracji.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału