Storczykom należy zapewnić odpowiednie warunki. Tylko wtedy będą zdrowo rosnąć i obficie kwitnąć. Często pojawiającym się problemem jest żółknięcie liści. Wynika ono z naszych błędów. Na początek musimy je wyeliminować, a potem odżywić okaz pewną przyprawą, stosowaną do wypieków.
Te zasady pielęgnacyjne musisz stosować przy uprawie storczyka
Najpopularniejszą odmianą storczyka, którą wybiera wiele osób do swojego domu, jest Phalaenopsis. Jak dbać o ten okaz?
Storczyk najlepiej czuje się w ciepłym stanowisku z rozproszonym światłem - nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepszym miejscem będzie zatem wschodni i południowo-zachodni parapet.
Te kwiaty przesadzamy co 2-3 lata, gdy korzenie powietrzne wychodzą poza doniczkę. Ważnym sygnałem jest także zbite podłoże, uniemożliwiające cyrkulację powietrza.
Przy uprawie storczyków należy zadbać o odpowiednią ilość wody. Nie można przesadzić z podlewaniem, ponieważ korzenie zaczną gnić. Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju chorób grzybowych. Musimy więc podlewać te rośliny, gdy gleba całkowicie przeschnie.
Jeśli chcemy, żeby okaz zakwitł, to koniecznie jest jego nawożenie w fazie aktywnego wzrostu. Możemy użyć do tego nawozu do storczyków lub samodzielnie przygotować domową odżywkę.
Co zrobić, gdy liście storczyka żółkną? Tak zachowasz ich zieloną barwę
Wybredność storczyka może objawiać się na jego liściach, które przybierają żółtą barwę. Przyczyn tego zjawiska należy szukać w nadmiernym lub niedostatecznym podlewaniu, niewystarczającej ilości światła, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym albo niewłaściwej temperaturze.
W pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować te błędy. W okresie spoczynku musimy ograniczyć zarówno podlewanie, jak i nawożenie rośliny. Potrzebują w tym czasie więcej światła. Przypomnijmy też, iż prawidłowa temperatura powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza.
Sposobem na żółknące liście jest wsypanie do doniczki szczypty aromatycznej przyprawy - cynamonu. Dzięki niej dodatkowo ochronimy okaz przed chorobami, ponieważ wykazuje adekwatności antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Zobacz też:
Zmienia kolor kilka razy w roku. Zasadź go w ogrodzie, jeżeli nie lubisz nudy
Przypominają słoneczniki i obficie kwitną. Tak przygotujesz je na zimę
Jesienią potraktuj jeżynę w ten sposób. Za rok oblepi się całą masą owoców